Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama IWO COMPUTERS – Najlepsze produkty do pracy, gry i rozrywki! – Sprawdź naszą ofertę
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Stało się! Sejmik zebrał się by podjąć nieuchronną decyzję

Oceń

Wczoraj (11 sierpnia) na granicy Mszanki i Moszczenicy wielu zwalniało swoje pojazdy, by podziwiać niezwykłe spotkanie. Dziesiątki bocianów spotkały się na tradycyjnym sejmiku przed wylotem w cieplejsze strony.
Stało się! Sejmik zebrał się by podjąć nieuchronną decyzję
Autor: halogorlice.info ©

 

Sejmik bociani już zawiązany

Tak zwane sejmiki są spotkaniami ptaków, które gromadzą się w stada przygotowując się do odlotu. Jak się porozumiewają między sobą bociany? Co podpowiada im, gdzie jest tegoroczne miejsce spotkania? Najczęściej jako wyjaśnienie znajdujemy słowo intuicja. Pojawiają się też komunikaty, z których wynika, że konkretne rodziny wybierają na spotkania co roku te same łąki. Tam spotykają się, niejednokrotnie w stadach liczących kilkadziesiąt osobników i przygotowują się do odlotu.

W tym roku jednym z takich miejsc stały się rozległe łąki w pobliżu torowiska na granicy Mszanki i Moszczenicy. Podróżując tam wczoraj po południu można było zobaczyć kilkadziesiąt ogromnych ptaków żerujących i spokojnie przechadzających się po ścierniskach. Intuicja bociania może w tym przypadku oznaczać wybór miejsca, w którym bociany znajdują wystarczająco dużo pokarmu, by przygotować się do swej długiej podróży. 

Dlaczego wylatują tak wcześnie?

Zawiązywanie się bocianich sejmików to dla wielu znak odchodzącego lata i zbliżającej się jesieni. Chociaż dla nas sierpień to jeszcze czas wakacji, niejednokrotnie wypełniony ciepłymi dniami, dla bocianów to ostatni moment na przygotowanie się do odlotu. Droga jest daleka, a na miejsce docelowe wiele z nich dotrze dopiero w październiku. Liczne zginą po drodze z różnych powodów.

Trasa jest długa, a możliwość magazynowania energii ograniczona, dlatego bociany w czasie lotu starają się oszczędzać ją najbardziej jak się da. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu ciepłych prądów powietrza z nagrzanej ziemi. Zamiast aktywnie lecieć, ptaki szybują. Dzięki temu ich dzienny zasięg to nawet 250 kilometrów! Nieprzypadkowa jest też kolejność, w jakiej ptaki odlatują. Pierwsze lecą ptaki dorosłe, które w tym roku nie wychowywały potomstwa. Za nimi odlatują młode bociany, które wykluły się w tym roku. Niestety, tylko 2 z trzech przeżyje tę podróż. Jako ostatnie odlatują najstarsze bociany: szczęśliwi, tegoroczni rodzice młodego pokolenia. 

Na miejsce, tj. najczęściej tereny Afryki północnej, polskie bociany dotrą nawet na początku listopada. Pozostaną tam do przełomu lutego-marca, kiedy to znów przemierzą kontynent, by powrócić do polskich gniazd na okres lęgowy.
 

Więcej o bocianach, ich zwyczajach i życiu w Gorlickiem przeczytacie w naszych tekstach:

>>>Policzmy bociany

>>>Sprawa bocianów postawiona czarno na białym

>>>Niesamowite widowisko przyrodnicze w niezłej rozdzielczości

>>>Co tu się odbociania? Ingerencja w szymbarskim gnieździe i prośba o informacje!

Źródło info: bocianopedia.pl, naukawpolsce.pl

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023