Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama PWSZ – Trwa rekrutacja PWSZ w Nowym Sączu | Studia drugiego stopia, 3-semestralne, magisterskie | od 11 stycznia do 15 lutego 2022 | Kierunki studiów: Informatyka, Mechatronika, Zarządzanie i inżynieria produkcji | Panstwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama IWO COMPUTERS – Najlepsze produkty do pracy, gry i rozrywki! – Sprawdź naszą ofertę
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A
Reklama Jagna Marczułajtis-Walczak – spotkanie w Gorlicach | 26 września 2022, godz. 16.30 – Dwór Karwacjanów i Gładyszów

Biżuterię i pieniądze zostawiła pod drzewem, skąd miał ją zabrać „policjant”

Oceń

To niestety kolejna historia o oszukanej, starszej osobie. Jak wyglądał scenariusz i jakich działań imają się policjanci, by dotrzeć z ważną informacją o najstarszych obywateli?
Biżuterię i pieniądze zostawiła pod drzewem, skąd miał ją zabrać „policjant”
Autor: ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Była przekonana, że bierze udział w tajnej akcji

Scenariusz zdarzenia, które miało miejsce ostatnio w Nowym Sączu pokazuje, że proste metody oszustów niestety nadal okazują się skuteczne. 

Pamiętacie niezwykłe oszustwo, w które wciągnięte zostało starsze małżeństwo z Tarnowa? >>>Zza miedzy. Finezyjne oszustwo, którego scenariusz przypomina dobry film

 

Scenariusz zrealizowany w Nowym Sączu był nietypowy, choć nie tak wyszukany, jak oszustwo z Tarnowa. Niestety, ponownie przyniósł powodzenie oszukańczego zamiaru. 

Drugiego dnia sierpnia stacjonarny telefon 72-latki z Nowego Sącza zadzwonił. Kiedy kobieta odebrała, usłyszała w słuchawce męski głos, który poinformował ją, że rozmawia z policjantem lokalnej jednostki policji. Jak wynika z późniejszej relacji kobiety, została poinformowana, że od pewnego czasu kobieta pozostaje pod obserwacją funkcjonariuszy. Miało to być związane z rozpracowywaniem siatki przestępczej, która miała działać w okolicy.

Zaniepokojenie spowodowane tą informacją spowodowało, że kobieta odpowiadała na zadawane jej pytania. Podający się za policjanta mężczyzna pytał m.in. czy kobieta ma w domu jakiekolwiek kosztowności bądź gotówkę. Seniorka potwierdziła. 

Wtedy właśnie pojawiło się polecenie, które sądecka policja opisuje tak:

[dzwoniący] polecił, by spakowała je i zostawiła pod drzewem na wskazanej przez niego ulicy – stamtąd miał je odebrać pracownik Policji, sfotografować i odpowiednio zabezpieczyć. Fałszywy policjant obiecał zatelefonować do starszej pani kilka godzin później, gdy wszystko miało być już gotowe. 

Jak się zapewne domyślacie, telefon seniorki już nie zadzwonił. Zniecierpliwiona kobieta wybrała więc sama numer 112, gdzie – już od prawdziwych policjantów – dowiedziała się, że najprawdopodobniej padła właśnie ofiarą oszustwa.

72-latka straciła biżuterię i pieniądze, których łączną wartość oszacowano na ponad 8 tysięcy złotych.

 

Policjanci ostrzegali z ambony

W takich sytuacjach, gdy zauważamy nową aktywność oszustów na bliskim nam terenie warto wzmóc ostrożność.

Warto też poszukiwać nowych, jak najbardziej skutecznych metod dotarcia do nich z informacją.

Banalnie prosty sposób wykorzystała policja na Pomorzu. Tam policjanci wyszli na ambony kościelne, z których kierowali słowa ostrzeżenia do zgromadzonych na mszach. Tam, gdzie policjanci nie pojawili się osobiście, przygotowany przez nich komunikat był odczytywany przez księży.

Przypominali w szczególności, że policjanci nigdy nie poproszą nas o przekazanie pieniędzy bądź kosztowności. Jeśli taki komunikat się pojawi, możemy być pewni, że kontaktują się z nami oszuści. Bardzo niebezpieczne są też osobiste wizyty oszustów, którzy pod różnymi pretekstami (np. wizyta urzędników ZUS, kontrola instalacji bądź wizyta przedstawicieli służby zdrowia) starają się wejść do mieszkań, skupić uwagę seniorów i poznać miejsca, w których kryją kosztowności.

O jednym z takich zdarzeń pisaliśmy w tekście >>>Perfidna kradzież metodą „na urzędniczkę ZUSu i lekarkę”

 

Nie będziemy ponownie przedstawiać Wam listy środków ostrożności, które warto zachowywać, jeśli otrzymujemy podobną informację, jak tak, którą uzyskała przez telefon 72-latka z Sącza. Zachęcamy jednak do rozmowy z Waszymi bliskimi na temat tego oszustwa. Opowiedzcie o dokonanym oszustwie, potraktujcie je jako dobry pretekst do zapytania swoich rodziców, babci, dziadków: jak oni zachowaliby się, gdyby odebrali podobny telefon?

Źródło info: pomorska.policja.gov.pl, KMP Nowy Sącz

Napisz komentarz
Komentarze
Adwokat 14.08.2022 20:10
Za Dzieci odpowiadają Rodzice, Za Rodziców odpowiadają Dzieci, a Policja takie sprawy powinna umarzać bo to nie pierwszy przypadek.

ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023
ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023