Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Czy znasz te twierdzenia o grzybach? Czy wiesz, że nie są prawdziwe?

Oceń

To bardzo potrzebna kampania, która pojawia się w idealnym momencie. Już teraz niektórzy mówią o wysypie grzybów, ale przed tym najważniejszym- jesiennym, warto sprawdzić naszą wiedzę o grzybach i ich właściwościach.
Czy znasz te twierdzenia o grzybach? Czy wiesz, że nie są prawdziwe?
Autor: halogorlice.info ©

 

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie oraz Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Gorlice prowadzą bardzo interesującą i ważną kampanię informacyjno-edukacyjną. Przypominają o twierdzeniach na temat grzybów, które bardzo często są traktowane jako prawdziwe, chociaż takimi nie są!

Siedem mitów na temat grzybów, które należy obalić


To wiedza, która całkiem dosłownie, może uratować nasze życie. W przypadku grzybobrania o pomyłkę łatwo, a ta, może być bardzo kosztowna.

Oto siedem mitów, z którymi rozprawiają się autorzy kampanii „Bezpieczny wypoczynek”. Pochyłym drukiem zapisana została treść konkretnego mitu. Pod każdym znajdziecie krótkie wyjaśnienie tego, dlaczego wskazane twierdzenie nie jest prawdziwe.

 1. Wszystkie trujące grzyby surowe mają piekący, gorzki lub ostry smak 
  Nieprawda: najsilniej trujący muchomor sromotnikowy /zielonawy/ ma łagodny smak. I odwrotnie: pieprznik jadalny, potocznie nazywany „kurką”, mimo pieprznego, lekko ostrego smaku jest grzybem jadalnym.
   
 2. Nadgryzione przez zwierzęta grzyby są grzybami jadalnymi 
  Nieprawda: ślimaki i owady z chęcią żerują na muchomorach /w tym na śmiertelnie trującym muchomorze sromotnikowym/ mimo, iż są to grzyby trujące dla człowieka
   
 3. Wszystkie grzyby jadalne mają pod kapeluszem „rurki”, a niejadalne „blaszki” 
  Nieprawda Jadalne grzyby takie jak np. czubajka kania czy gołąbek zielonawy mają „blaszki”; z kolei niejadalny goryczak żółciowy czy trujący borowik szatański  posiadają „rurki”.
   
 4. Grzyby trujące po kilkukrotnym gotowaniu są bezpieczne 
  Nieprawda: wielokrotne gotowanie nie pozbawia grzybów trujących toksyn, ponieważ te nie są rozkładane w procesie obróbki termicznej. Przykładem jest chociażby amanityna i fallotoksyna obecne w muchomorze sromotnikowym. Te mikotoksyny są niezwykle trwałe i odporne na działanie wysokich temperatur.
   
 5. Najlepsze na zatrucie grzybami jest mleko 
  Nieprawda: Tłuszcz z mleka ułatwia wchłanianie toksyn z grzybów!  Przy zatruciu grzybami powinno się wywołać wymioty. W celu przeprowadzenia oceny rodzaju i stężenia przyjętej trucizny należy zabezpieczyć zwymiotowaną treść i pozostałe resztki grzybów.
   
 6. Grzyby są pozbawione wartości odżywczych. 
  Nieprawda:  Grzyby nie bez powodu są określane mianem „mięsa lasu” – zawierają sporo przyswajalnego białka (najwięcej mają je grzyby suszone), są źródłem błonnika pokarmowego i aminokwasów egzo- i endogennych, mają mało tłuszczu, o korzystnym stosunku kwasów tłuszczowych wielonienasyconych, głównie oleinowego i linolenowego, do kwasów nasyconych. Są źródłem wielu składników mineralnych (m.in. chromu, cynku, fluoru, fosforu, jodu, kobaltu, manganu, miedzi, niklu, potasu, selenu, sodu, srebra, wapnia i żelaza) oraz witamin: B1, B2, B6, C, E, H, PP i prowitaminy A i D.
   
 7. Jeśli przetniemy grzyba i zabarwi się na sino/niebiesko to znaczy, że jest trujący 
  Nieprawda Wiele gatunków grzybów wykazuje takie zmiany barwy (np. trujący i pod ochroną borowik szatański i jadalny  piaskowiec modrzak), Zmiana koloru powstaje pod wpływem reakcji chemicznych z tlenem. To na jaki kolor zabarwi się tkanka grzyba zależy od tego jakie polifenole są w nim zawarte. Ciemnienie uszkodzonego grzyba ma na celu zniechęcić zwierzynę do jego konsumpcji i zapobiec uszkodzeniu grzybni (pociemniały grzyb wygląda mniej atrakcyjnie).

Te i wiele więcej informacji, które są ważne i bardzo mogą się nam przydać w czasie amatorskiego nawet grzybobrania znajdziecie na tablicach informacyjnych przygotowanych w ramach kampanii. Możecie je zobaczyć w galerii poniżej.

Całość przedstawionych wyżej informacji pochodzi z kampanii informacyjno-edukacyjnej „Bezpieczny wypoczynek - grzyby trujące i jadalne”.

 

Źródło info: www.gov.pl


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023