Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538

Czy znasz te twierdzenia o grzybach? Czy wiesz, że nie są prawdziwe?

Podziel się
Oceń

To bardzo potrzebna kampania, która pojawia się w idealnym momencie. Już teraz niektórzy mówią o wysypie grzybów, ale przed tym najważniejszym- jesiennym, warto sprawdzić naszą wiedzę o grzybach i ich właściwościach.
Czy znasz te twierdzenia o grzybach? Czy wiesz, że nie są prawdziwe?

Autor: halogorlice.info ©

 

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie oraz Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Gorlice prowadzą bardzo interesującą i ważną kampanię informacyjno-edukacyjną. Przypominają o twierdzeniach na temat grzybów, które bardzo często są traktowane jako prawdziwe, chociaż takimi nie są!

 

Siedem mitów na temat grzybów, które należy obalić


To wiedza, która całkiem dosłownie, może uratować nasze życie. W przypadku grzybobrania o pomyłkę łatwo, a ta, może być bardzo kosztowna.

Oto siedem mitów, z którymi rozprawiają się autorzy kampanii „Bezpieczny wypoczynek”. Pochyłym drukiem zapisana została treść konkretnego mitu. Pod każdym znajdziecie krótkie wyjaśnienie tego, dlaczego wskazane twierdzenie nie jest prawdziwe.

  1. Wszystkie trujące grzyby surowe mają piekący, gorzki lub ostry smak 
    NIEPRAWDA najsilniej trujący muchomor sromotnikowy /zielonawy/ ma łagodny smak. I odwrotnie: pieprznik jadalny, potocznie nazywany „kurką”, mimo pieprznego, lekko ostrego smaku jest grzybem jadalnym.
     
  2. Nadgryzione przez zwierzęta grzyby są grzybami jadalnymi 
    NIEPRAWDA ślimaki i owady z chęcią żerują na muchomorach /w tym na śmiertelnie trującym muchomorze sromotnikowym/ mimo, iż są to grzyby trujące dla człowieka
     
  3. Wszystkie grzyby jadalne mają pod kapeluszem „rurki”, a niejadalne „blaszki” 
    NIEPRAWDA  Jadalne grzyby takie jak np. czubajka kania czy gołąbek zielonawy mają „blaszki”; z kolei niejadalny goryczak żółciowy czy trujący borowik szatański  posiadają „rurki”.
     
  4. Grzyby trujące po kilkukrotnym gotowaniu są bezpieczne 
    NIEPRAWDA wielokrotne gotowanie nie pozbawia grzybów trujących toksyn, ponieważ te nie są rozkładane w procesie obróbki termicznej. Przykładem jest chociażby amanityna i fallotoksyna obecne w muchomorze sromotnikowym. Te mikotoksyny są niezwykle trwałe i odporne na działanie wysokich temperatur.
     
  5. Najlepsze na zatrucie grzybami jest mleko 
    NIEPRAWDA Tłuszcz z mleka ułatwia wchłanianie toksyn z grzybów! Przy zatruciu grzybami powinno się wywołać wymioty. W celu przeprowadzenia oceny rodzaju i stężenia przyjętej trucizny należy zabezpieczyć zwymiotowaną treść i pozostałe resztki grzybów.
     
  6. Grzyby są pozbawione wartości odżywczych. 
    NIEPRAWDA Grzyby nie bez powodu są określane mianem „mięsa lasu” – zawierają sporo przyswajalnego białka (najwięcej mają je grzyby suszone), są źródłem błonnika pokarmowego i aminokwasów egzo- i endogennych, mają mało tłuszczu, o korzystnym stosunku kwasów tłuszczowych wielonienasyconych, głównie oleinowego i linolenowego, do kwasów nasyconych. Są źródłem wielu składników mineralnych (m.in. chromu, cynku, fluoru, fosforu, jodu, kobaltu, manganu, miedzi, niklu, potasu, selenu, sodu, srebra, wapnia i żelaza) oraz witamin: B1, B2, B6, C, E, H, PP i prowitaminy A i D.
     
  7. Jeśli przetniemy grzyba i zabarwi się na sino/niebiesko to znaczy, że jest trujący 
    NIEPRAWDA  Wiele gatunków grzybów wykazuje takie zmiany barwy (np. trujący i pod ochroną borowik szatański i jadalny  piaskowiec modrzak), Zmiana koloru powstaje pod wpływem reakcji chemicznych z tlenem. To na jaki kolor zabarwi się tkanka grzyba zależy od tego jakie polifenole są w nim zawarte. Ciemnienie uszkodzonego grzyba ma na celu zniechęcić zwierzynę do jego konsumpcji i zapobiec uszkodzeniu grzybni (pociemniały grzyb wygląda mniej atrakcyjnie).

 

Te i wiele więcej informacji, które są ważne i bardzo mogą się nam przydać w czasie amatorskiego nawet grzybobrania znajdziecie na tablicach informacyjnych przygotowanych w ramach kampanii. Możecie je zobaczyć w galerii poniżej.

Całość przedstawionych wyżej informacji pochodzi z kampanii informacyjno-edukacyjnej „Bezpieczny wypoczynek - grzyby trujące i jadalne”.

 

Źródło info: www.gov.pl


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaAkademia Humanistyczno Ekonomiczna w Łodzi, Filia w Jaśle - studiuj blisko siebie PEDAGOGIKĘ lub ADMINISTRACJĘ - studia licencjackie i magisterskie podyplomowe wspomagane on-line - ZAPISZ SIĘ TERAZ I ZYSKAJ RABAT 10% W OPŁACIE CZESNEGO
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 11Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 12zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8zdjęcie przedstawia samochód wyprzedzający osobę jadącą po ulicy na hulajnodze#WAŻNY TEMAT Hulajnoga elektryczna - przyszłość, czy zagrożenie? [ANKIETA] Nieuchronna i globalna elektryfikacja transportu w kraju nad Wisłą zaczęła się bardzo nieśmiało. O ile ciągle nie możemy - jako społeczeństwo - przekonać się do elektrycznych samochodów, to elektryczne hulajnogi rozgościły się na polskich ulicach na dobre.Data dodania artykułu: 18.06.2025 11:46Liczba komentarzy artykułu: 10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 18°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego