Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Najbliższy czynny dworzec autobusowy... w Krakowie?

Oceń

Przypominacie sobie państwo scenę z filmu Miś Stanisława Barei, gdy syn odprowadza matkę na samolot i chce ją pożegnać z tarasu widokowego na Okęciu? Taras okazuje się zamknięty, a na furtce wisi tabliczka: „Przepraszamy taras widokowy nieczynny. Najbliższy czynny taras widokowy dla odprowadzających we Wrocławiu”. Czy w Gorlicach nie będzie dworca autobusowego? Co z pasażerami oczekującymi na autobusy w zimie, bez poczekalni, toalety, czy chociażby zadaszenia?
Najbliższy czynny dworzec autobusowy... w Krakowie?

 

Przez ostatnich kilka dni zaczęliśmy odbierać telefony z informacjami, że Gorlicki Dworzec Autobusowy końcem września zostaje zamknięty, a przewoźnicy mający tam stanowiska dla wsiadających i wysiadających, nie będą już z niego korzystać.

Skontaktowaliśmy się z wszystkimi osobami zainteresowanymi losami dworca autobusowego, właścicielem obiektu, dzierżawcą oraz przewoźnikami.

Właściciele firm usługowych w różnym tonie wypowiadali się o sytuacji i opłacalności przewozów pasażerów na terenie całego powiatu gorlickiego i tras poza nim. Gorzkie słowa padły również w stronę samorządowców, wypominając ich niespełnione obietnice wsparcia.

Rosnące ceny paliwa oraz spadek frekwencji na liniach powodują u nich coraz mniejszą opłacalność działalności, a koszty utrzymania obiektu użyteczności publicznej, jakim jest dworzec, w wielu przypadkach ich dobija.

Z informacji jakie posiadamy wynika, że w przyszłym tygodniu dojdzie do spotkania zainteresowanych stron, które mają pochylić się jeszcze raz nad tematem funkcjonowania dworca i organizacji jego pracy.

Na nasze pytanie o sens istnienia dworca autobusowego w mieście powiatowym odpowiada Starostwo Powiatowe w Gorlicach.

Aktualnie z dworca autobusowego w Gorlicach na podstawie umów cywilno – prawnych (bez obowiązku prawnego ich zawierania) na linii komunikacyjnych niewykraczających poza teren powiatu, funkcjonujących na podstawie zezwoleń na wykonywanie przewozów regularnych, wydanych przez Starostę Gorlickiego, korzysta 5 przewoźników na 8 liniach – informuje Maria Gubała, Starosta Powiatu Gorlickiego.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 6 września 2001r. o transporcie drogowym (tj. Dz. U. z 2022r., poz. 180 z późn zm.) do wniosku o wydanie zezwolenia na wykonywanie przewozów regularnych w krajowym transporcie drogowym dołącza się potwierdzenie uzgodnienia zasad korzystania z obiektów dworcowych i przystanków, dokonane z ich właścicielami lub zarządzającymi – Starosta zatem nie wydaje zgody na korzystanie z przystanków i dworca autobusowego, ponieważ nie jest ich właścicielem ani organem zarządzającym.

Natomiast, zgodnie z art. 20 f ust. 2 ustawy z dnia o drogach publicznych (t.j. Dz. U. z 2022r., poz. 1693 z późn zm.) zarządca drogi, jest zobowiązany udostępnić nieodpłatnie gminie na jej wniosek część pasa drogowego w celu budowy, przebudowy i remontu wiat przystankowych lub innych urządzeń służących do obsługi podróżnych.

Powiat nie ma prawnego obowiązku posiadania i utrzymania obiektów dworcowych, jednak uważamy, że Dworzec Autobusowy na terenie miasta Gorlice jest bardzo potrzebny.

Dworzec autobusowy stanowi ważne centrum komunikacyjne i jest punktem odniesienia dla podróżujących. Dzięki niemu pasażerowie mogą łatwiej zorientować się w terenie i sprawniej przesiąść się do innego autobusu.

Toczącą się sprawę komentuje również Urząd Miejski w Gorlicach. 

Formalnie nikt nie wystąpił do miasta o wsparcie związane z prowadzeniem dworca autobusowego – mówi Łukasz Bałajewicz, wiceburmistrz Gorlic. 

Dworzec służy przede wszystkim mieszkańcom powiatu i okolicznych gmin, bo komunikacja MZK korzysta tylko z przystanków miejskich. Jeżeli samorządy miałyby partycypować w kosztach prowadzenia dworca to powinny to solidarnie robić wszystkie, a zwłaszcza Powiat. 

Jeśli mamy już o tym rozmawiać, to rozmawiajmy wszyscy, a nie zrzucajmy odpowiedzialności na miasto.


Będziemy przyglądać się sprawie i poinformujemy Państwa o postępie działań.

 O dworcu PKS pisaliśmy już w sierpniu 2011 roku, gdy administrowała nim firma Conex i Veolia >>>A gdzie dworzec? 

 
Kilka dni później w sprawie wypowiedziało się Starostwo Powiatowe w Gorlicach >>>Powiat zabiera głos

Rok później dworzec trafił w ręce spółki Terra Mota, która wynajęła go Voyagerowi >>>Gorlicki Dworzec Autobusowy na miarę XXI wieku

Napisz komentarz
Komentarze
strona wuwuwu 23.09.2022 11:42
Pan Bałajewicz: "nie zrzucajmy odpowiedzialności na miasto". Nikt nie zrzuca, ale proszę pamiętać, że miasto odpowiada za Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) i może sobie uchwalić, że np. na terenie dworca może stanąć market. Nie takie wały w Gorlicach się działy, więc proszę uważać, bo miasto ma w tej materii wiele do powiedzenia.

#Taksobie 23.09.2022 10:25
Szwajcaria : Brak prywatnych małych przewoźników którzy wożą ludzi jak zwierzęta między wioskami. POST BUSY czyli autobusy lub autobusy przegubowe wożą ludzi po każdej wiosce i miastach.W mniejszych miastach też nie ma toalet ale za to są wiaty szklane zamknięte .Dworce autobusowe zanduja się zaraz obok kolejowych. Busy są spółką z Pocztaą i się opłaca .

Ale klops 23.09.2022 08:36
Najbliższy czynny dworzec...w Nowym Sączu. Nie Terra Nova tylko Terra Mota.

ja 23.09.2022 08:01
prywaciarze wszystko zgnoją a było tak dobrze jak był dworzec pksu

Polak 23.09.2022 09:30
. Likwidacja socjalizmu i prywatyzacja albo skończymy jak Wenezuela! Już mu się marzy powrót komuny.

Oggdo Bogdo 23.09.2022 06:46
Gdzie w takim razie będzie się kupować bilety miesięczne na Voyagera?

Gorliczanin 23.09.2022 15:10
Przecież ta firma to bankrut kwestia tygodni jak upadnie całkiem.

Adik 22.09.2022 23:50
I tak oto konczy sie prywatyzacja i wyprzedaz majatku jaka prowadzil chociazby Lewandowski (posel PO - nie mylic z RL9). Dopoki PKS dzialal, to dworzec tetnil zyciem. Pozniej prywatnym "sie nie oplaca" i najprosciej tak powiedziec. Zeby dworzec na siebie zarabial, to musi byc duzy ruch autobusowy. Do Gorlic juz nic nie zajezdza, dawniej mozna bylo spotkac tu PKS Lublin czy PKS Pszczyna. Ludzie podrozuja autobusami i pociagami bardzo chetnie tylko Gorlice jak zwykle sa wykluczone.

strona wuwuwu 23.09.2022 08:46
PKS w Gorlicach sprzedano za czasów wojewody Adamika z SLD. Był to rok 2005. PKS przeszedł do firmy Connex od lutego 2006 roku. Rozwój firmy zaczął się od podwyżek dla nowego, kilkuosobowego zarządu. Od tego czasu był tylko zjazd w dół.

strona wuwuwu 23.09.2022 14:57
Dla minusujących - słowo "rozwój" w powyższym komentarzu powinno być oczywiście ujęte w cudzysłów.

Gorliczanin 22.09.2022 22:01
To już typowy gwóźdź do trumny. Brak dworca autobusowego, czyni z miejscowosci dziurę totalną.

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023