Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
Reklama Zapraszamy na zakupy do Galerii Gorlickiej. Świętuj z nami 5 urodziny Galerii Gorlickiej
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Fajerwerki w Sylwestra. Dziękujemy, ale nie...

Podziel się
Oceń

Sylwester tuż, tuż, ale już od kilku dni jesteśmy świadkami odpalania pierwszych fajerwerków i petard. Niestety, amatorskie zabawy skończą się (jeśli dobrze pójdzie) dopiero w okolicy święta Trzech Króli. Tak jest co roku. Ten tekst zapewne podzieli nas na dwa radykalnie przeciwne obozy. Chociaż wolałabym wierzyć, że wyciągniemy w końcu wnioski na przyszłość. Dla siebie i dla innych.
Fajerwerki w Sylwestra. Dziękujemy, ale nie...

Autor: halogorlice.info ©

 

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, jak te konkretne „zabawy” bywają niebezpieczne. Nie tylko ze względu na obrażenia fizyczne, jakie można doznać. Uszkodzenie kończyn? Utrata wzroku? Tak, ludzie cierpią w związku z nieodpowiedzialnym korzystaniem z fajerwerków.

Niestety, nawet pozornie bezpieczna zabawa okazuje się pociągać za sobą liczne ofiary.

 

Fajnie, kolorowo, hucznie i efektownie?

No tak, tylko jakim kosztem... 

Co roku w czasie sylwestrowych zabaw otrzymujemy od Was mnóstwo wiadomości o zaginionych zwierzakach, które przestraszyły się odgłosów, które towarzyszą tej „zabawie”. Niektóre historie kończą się szczęśliwie, ale nie wszystkie. Ktoś się bawi, ktoś inny w tym czasie zamartwia się i poszukuje swoich pupili. 

O to, jak Sylwestrowa noc wygląda w schroniskach, zapytaliśmy jedną z byłych wolontariuszek Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Mielcu, Katarzynę Kosińską, obecną prezes Fundacji PSYstań dla Zwierząt

Pani Kasiu, jak wygląda Sylwestrowa noc w schroniskach dla zwierząt?

Byłam wolontariuszem w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Mielcu, gdzie zwierzęta podczas sylwestra miały traumę. Nie dość, ze fajerwerki strzelają już długo przed sylwestrem, to podczas tej konkretnej nocy zawsze mieliśmy jakiegoś nieżywego psa lub kota – przyczyną zgonu była nagła śmierć sercowa, zwierzęta tego nie wytrzymują – powiedziała nam Katarzyna Kosińska.

Te zwierzęta, które bały się najbardziej, były zamykane na hali i włączano im radio, dostawały leki od weterynarza. Sytuacja w tym konkretnym miejscu była o tyle trudniejsza, że  schronisko w Mielcu ulokowane jest w centrum miasta, więc wybuchy były dosłownie nad głowami zwierzaków.

W czasie, kiedy ja tam jeździłam, nie było nawet wystarczającej ilości bud, więc nie każdy pies miał się gdzie schować. Teraz, mimo lepszych warunków w schroniskach, co roku czytam o znajdowanych martwych zwierzętach, których serca nie wytrzymują długotrwałego stresu.

Każdego roku moje znajome ze schronisk piszą i apelują, często spędzają też razem ze zwierzętami w schronisku całą noc, by móc działać jak najszybciej.

Są też schroniska, z których starsze i chore na serce psy mogą być zabrane na ten czas do domu przez wolontariuszy. Zawsze jest to lepsza forma dla psa na przetrwanie tego czasu.

Warto też wspomnieć o tym, ile po sylwestrze jest martwych ptaków czy wiewiórek. Domowe psy, które uciekają lub zrywają się ze smyczy – w panice mogą wpaść pod samochód czy zrobić sobie krzywdę np. na ogrodzeniu – dodaje Pani Kasia.

 

Dzikie zwierzęta? O nich chyba rzadko myślimy kupując fajerwerki

Wiecie ile ptaków ginie w ten wystrzałowy sposób? Mnóstwo! Zapytaliśmy o to lek. wet. Wojtka Wójcika z Przychodni Weterynaryjnej Animed.

Ile dzikich zwierząt ginie od wystrzałów fajerwerków? Jak to wpływa na przyrodę i dlaczego warto z tego zrezygnować całkowicie?

Zacznijmy może od przykładu. Sylwester w Rzymie, 2020/2021 – włoskie media pisały o noworocznym „deszczu ptaków”, niestety martwych. 

Zaraz po północy w internecie pojawiły się zdjęcia ulic usłanych głównie martwymi szpakami. Ptaków znaleziono tysiące! Rozbijały się o szyby, ściany budynków, linie wysokiego napięcia lub po prostu zabijał je stres. 

W tym samym roku w Polsce w ramach akcji Hangover bird count – noworoczne liczenie martwych ptaków stwierdzono około trzykrotny wzrost śmiertelności ptaków wywołany fajerwerkami. Pamiętajmy, że był to sylwester „covidowy”,  a więc teoretycznie dużo spokojniejszy – mówi lek. wet. Wojtek Wójcik.

Kolejne, już holenderskie badania, wykazały na radarach masowy ruch setek tysięcy ptaków zaraz po północy. Co roku, na stronach ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt pojawiają się informacje o ofiarach sylwestra...

W zeszłym roku jeden z nich – Leśne Pogotowie – pisał o martwej czapli białej, dwóch sarnach i gawronie – ofiarach naszej sylwestrowej zabawy.

Człowiek – najmądrzejsze ze zwierząt, jak co roku... bezmyślnie i samolubnie pójdzie sobie postrzelać. 

Naprawdę warto?

Jestem lekarzem weterynarii, ale też właścicielem dwóch niezbyt mądrych kundli (pół żartem, pół serio!). Psy, na kilka dni przed i po sylwestrze nie odstępowały mnie na krok. Problemem stało się wyjście na spacer, oddanie kału, zjedzenie karmy. Moje psy mają to szczęście, że po pierwszym takim sylwestrze zacząłem je zabezpieczać farmakologicznie.

 

Ilu właścicieli przychodzi do Waszej lecznicy po leki uspokajające przed sylwestrem? 

Hmm... Ciężko zliczyć. Ale z roku na rok coraz więcej. Fajnie więc, że opiekunowie zwierząt są coraz bardziej świadomi, że to coś, co warto zrobić, by zaoszczędzić zwierzakowi stresu.

 

Jakie są najlepsze sposoby na zabezpieczenie naszych pupili?

Przy lekkim stresie wystarczą preparaty „ziołowe”, zawierające witaminy z grupy B, tryptofan i inne.

Jeśli zwierzę odczuwa silny stres, warto sięgnąć po leki psychotropowe lub te działające na fobie dźwiękowe – podawanie w zależności od preparatu należy rozpocząć na kilka dni przed sylwestrem i kontynuować np. do 2-3 stycznia. To bardzo ważne!

Warto też wiedzieć, że kiedyś popularna pasta „doustna” – sedalin – po pierwsze nie jest bezpieczna w warunkach domowych, po drugie nie działa przeciwlękowo, a jedynie zwiotczająco – efekt jest więc odwrotny do zamierzonego. 

Pies odczuwa strach, ale nie może się ruszyć.

 

Jak jest tuż po sylwestrze? Jak zaczynacie Nowy Rok?

Pierwszy dzień stycznia często rozpoczynamy szyciem rany, mieliśmy już trzy nabicia na pręty ogrodzeniowe i masę innych, mniejszych obrażeń. Oczywiście o okresie około sylwestrowym częściej dochodzi też do potrąceń.

Więc znów zapytam – naprawdę warto? 

Osobiście uwielbiałem fajerwerki, pamiętam własnej produkcji rakietki z saletry i dziecięcą fascynację wybuchami. Wtedy jeszcze nikt nie mówił o konsekwencjach, co najwyżej słyszałem od rodziców kultowe – bo urwie ci palce! 

Dziś, skoro to wszystko już wiemy, wciąż nie mogę zrozumieć, dlaczego nadal władze wielu miast organizują pokazy.

Co ciekawe fajerwerki pogarszają też jakość powietrza. Początkowo twierdzono, że nieznacznie. Dziś wiemy, że w stopniu znaczącym podnoszą zawartość pyłów PM 2,5 i PM 10, dwutlenku siarki i tlenków azotu czy niektórych metali ciężkich.

 Zmiany są najbardziej widoczne zaraz po pokazie, ale utrzymują się w różnym stopniu nawet do kilku dni.

 

Pamiętajcie o tym w sylwestrową noc:

  • wychodźcie na spacer z psem wyłącznie na smyczy,
  • upewnijcie się, czy Wasze zwierzę jest zaczipowane,
  • jeśli pies/kot tego wymaga, zabezpieczcie go farmakologicznie,
  • w miarę możliwości nie zostawiajcie lękliwych zwierząt samych,
  • udostępnijcie zwierzęciu spokojne, ciche miejsce,
  • przed rozpoczęciem wystrzałów warto „zmęczyć” psa dodatkowym spacerem czy zabawą.

 

Niepotrzebny stres i niepokój

Nie zapominajmy też o osobach, które są bardziej wrażliwe niż inni na takie atrakcje. Osoby chore, starsze, osoby w spektrum autyzmu... Zaburzamy, chciałabym wierzyć, że nieświadomie ich spokój i poczucie bezpieczeństwa, a tym samych powodujemy niepotrzebny stres i niepokój. 

Z tym pytaniem skierowaliśmy się do specjalistów z Gabinetów Terapeutycznych Drabinka.

Jak fajerwerkowe szaleństwo wpływa na najmłodszych? Jakie negatywne skutki niesie to dla osób ze schorzeniami lub dla osób w spektrum autyzmu?

Fajerwerki to wyczekiwany moment sylwestrowej nocy. Większość osób nie wyobraża sobie powitania Nowego Roku bez rozbłyskujących świateł.

Niestety sztuczne ognie nie pozostają obojętne dla dzieci ze spektrum autyzmu, dzieci lękowych, nadwrażliwych na dźwięki, zapachy, światło. Poza szkodliwymi substancjami, które wydzielają się podczas wystrzału fajerwerków, nie bez znaczenia jest też duży hałas, który im towarzyszy. 

Często jest on przyczyną napadów agresji oraz objawów ze strony układu somatycznego. Mogą pojawić się wymioty, bóle głowy, fizyczne osłabienie – odpowiadają specjaliści z Gabinetów Terapeutycznych Drabinka w Gorlicach.

 


Wiele miast rezygnuje z klasycznych pokazów fajerwerków i brawa im za to. Świadomość rośnie, chociaż wciąż zbyt wolno. Pokazy laserowe – lepsze? Zdecydowanie tak. Może już za rok, będziemy bardziej świadomi? Tego powinniśmy sobie życzyć!

 

Na zakończenie krótki komentarz prawny związany ze wstępem do niniejszego tekstu. Najpierw krótka informacja o samych wystrzałach fajerwerków, które pojawiają się już teraz. Zdecydowana większość z nich może zostać określona jako nielegalna.

Dlaczego?

Powód jest bardzo prosty: zgodnie z treścią kodeksu wykroczeń i dodatkowymi przepisami prawa miejscowego, ograniczanie fajerwerków napotyka na pewne konkretne ograniczenia. Jak czytamy na stronie rządowej:

  • W miejscach publicznych można je odpalać tylko 31 grudnia i 1 stycznia. Przedwczesne próby lub odpalanie pozostałości po zabawie sylwestrowej są nielegalne.
  • Ograniczenia mogą dotyczyć także określonych stref przestrzeni powietrznej.
  • Karalne jest posiadanie materiałów pirotechnicznych podczas zgromadzeń i wnoszenie ich na imprezy masowe.
  • Karalna jest sprzedaż fajerwerków lub petard osobom niepełnoletnim.

 

Źródło info: mat. własne, lek. wet. Wojciech Wójcik, Katarzyna Kosińska, Gabinety Terapeutyczne Drabinka, dodatkowe: pacjent.gov.pl

 


Napisz komentarz
Komentarze
adam1 30.12.2022 23:55
Nie lubię fajerwerków, hałasów i wybuchów. Jestem jednak za wolnością i prawem dla tych co mają za dużo pieniędzy i czasu, aby raz w roku mogli się wyszaleć. Odnośnie naszych czworonogów to każdy kochający zwierzęta powinien je na ten czas odpowiednio zabezpieczyć. Najlepiej, aby je odpowiednio wytresować i przyzwyczaić do odgłosów burzy, przelatującego helikoptera czy karetki jadącej na sygnale. Żyjemy niestety w takich czasach, że dzieci mają adhd, dyslekcję, nadwrażliwość na wszystko, a zwierzęta mają tylko stres i niepokój. Dawniej ludzie i zwierzęta byli bardziej uodpornieni na otaczającą rzeczywistość

Weronika 31.12.2022 08:56
Bo dawniej nasza rzeczywistość była inna. Po prostu. Mieliśmy też inną wiedzę, a w wielu kwestiach nie mieliśmy jej wcale, bądź w bardzo okrojonej formie :) Przeszłość to historia. Teraz mamy szanse myśleć o przyszłości. Z inną wiedzą, świadomością i możliwościami :)

~~~~ja 30.12.2022 18:16
Absurd gon absurd zwykle te same osoby, które chcą bezwarunkowego prawa do aborcji stają w obonie życia czy tam dobrego samopoczucia zwierząt. Czy to jest normalne?

Uczynna Marysia 30.12.2022 18:36
Tak, nie jest normalne to, że czytasz wybiórczo. Wszystkie komentarze odnośnie zwierząt. Ale w tekście nie tylko o nich się wspomina. Proszę. Wkleję Ci tu fragment: „Niestety sztuczne ognie nie pozostają obojętne dla dzieci ze spektrum autyzmu, dzieci lękowych, nadwrażliwych na dźwięki, zapachy, światło. Poza szkodliwymi substancjami, które wydzielają się podczas wystrzału fajerwerków, nie bez znaczenia jest też duży hałas, który im towarzyszy. Często jest on przyczyną napadów agresji oraz objawów ze strony układu somatycznego. Mogą pojawić się wymioty, bóle głowy, fizyczne osłabienie... ” I dodam: absurdem jest nieumiejętność czytania w XXI wieku.

Marek 30.12.2022 20:39
Gdzie sens w tym co napisałeś? dziwne wnioski wyciągasz

Gorliczanka 30.12.2022 17:19
Powinno być zakazane strzelanie przy zabudowaniach,zwłaszcza przy domach prywatnych ,gdzie dom od domu dzieli kila lub kilkanaście metrów. Takie fajerwerki powinny być karane.Rownież między blokami.Nic tak nie odstraszą jak wysoki mandat.Co roku od południa już przy prywatnych domach strzelanie.Jak się próbuje zwrócić uwagę to się jest zwyzywanym.

Rafi 30.12.2022 15:21
Czepiacie sie jednego wieczora, ze zwierzęta "giną" a pomście ile zwierząt ginie na drogach wciągu roku? jak by ktos zobaczył te statystyki to by ruchu samochodów zakazali bo tyle zwierząt ginie !... wiec jeden wieczór to ułamek procenta z tego co na drogach ginie zwierząt.. ale o tym sie nie mówi....

Władek 30.12.2022 15:30
Jeden wieczór... Mówisz. Aha...

ja 31.12.2022 09:30
zwierząt na drogach ginie bo zabijają je kretyni za kierownicą w większosci specjalnie bo na sarny można niezauważyć ale psa czy kota można i to nie jest jeden wieczór bo już od tygodnia szczelają.....dla zwierzaków te szczelanie to jak dla ukrainców bombardowanie przez putina

ja 30.12.2022 14:25
NAJLEPSZYM rozwiązaniem jest zakazać produkować fajerwerki bo i tak będą strzelać a policja powinna wlepiać słone mandaty za strzelanie przed sylwestrem

Boma 30.12.2022 14:03
Kocham zwierzęta i nie strzelam w sylwestra. Zachęcam do tego innych, nie przyczyniajmy się do cierpienia niewinnych, bezbronnych istot.

ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaBudżet Obywatelski - GŁOSUJ 15 maja - 14 czerwca
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
Reklama