Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

W Tarnowie działa centrum zdrowia psychicznego dla najmłodszych

Podziel się
Oceń

To jedna z najważniejszych informacji, które pojawiły się w ostatnim czasie. Jak poinformował Małopolski Urząd Wojewódzki, od stycznia w naszym województwie rozpoczęły działanie dwa kolejne centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.
W Tarnowie działa centrum zdrowia psychicznego dla najmłodszych

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Pierwszy z ośrodków rozpoczął działanie w Tomaszkowicach, drugi w Tarnowie. Co kluczowe: w obydwu tych ośrodkach młodzie pacjenci mogą otrzymać opiekę bezpłatną, finansowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Potrzeba wsparcia psychicznego najmłodszych jest zaś ogromna: tylko w ubiegłym roku, z pomocy takich placówek skorzystało ponad 5,2 tysiąca osób. 

Jak mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie:

Nieustannie rozwijamy system opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży, tak, by dostęp do niej był jak najłatwiejszy. 
Pod koniec ub. roku podpisaliśmy umowy z pięcioma ośrodkami, odpowiadającymi za wsparcie najmłodszych w kryzysie psychicznym. 

W styczniu 2023 roku przyjmowanie pacjentów rozpoczęły kolejne dwie placówki: w Tarnowie i w Tomaszkowicach.

 

Opieka nad najmłodszymi pacjentami z trudnościami natury psychicznej jest niezwykle potrzebna. Nowy model tej opieki został podzielony na trzy tzw. poziomy referencyjne. W zależności od tego, jakie są konkretne potrzeby zdrowotne dziecka lub osoby młodej, są kierowane do konkretnej placówki o określonym poziomie referencyjności. 

W zakresie pierwszej pomocy, pomoc jest zapewniana przez ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. W nich możliwe jest uzyskanie wsparcia w postaci m.in. 

  • porad psychologicznych, 
  • psychoterapii indywidualnej 
  • psychoterapii rodzinnej. 

 

U podstaw leczenia problemów natury psychicznej leży praca w najbliższym środowisku pacjenta - w jego rodzinie, domu, w środowisku szkolnym i rówieśniczym. 

Jak wyjaśnia MUW:

Za wsparcie tych najmłodszych pacjentów, którzy wymagają także ambulatoryjnej pomocy lekarzy psychiatrów, odpowiadają lecznice z II poziomu referencyjnego – centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. 

Od stycznia ich lista jest dłuższa o kolejne dwa ośrodki. Małopolski NFZ będzie finansował leczenie w Ośrodku Opieki Psychologiczno-Psychoterapeutycznej w Tarnowie (ul. Okrężna 4a) oraz centrum prowadzonym przez DA VINCI sp. z o.o. w Tomaszkowicach (Tomaszkowice 498)
Obie placówki oferują pomoc w ramach poradni i terapię w oddziałach dziennych.

 

Dzieci i młodzież w województwie Małopolskim mogą obecnie uzyskiwać pomoc w 48 placówka o różnym poziomie referencyjności. Są to:

  • 32 to ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej, 
  • 13 centrów zdrowia psychicznego (w tym osiem z oddziałami dziennymi). 
  • trzy lecznice działające na III, najwyższym poziomie referencyjności, które oferują całodobową, stacjonarną opiekę psychiatrów. 

 

Potrzeba istnienia takich miejsc jest ogromna. Jak precyzuje MUW:

W ub. roku z pomocy ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej skorzystało blisko 13 tys. najmłodszych. 
Z leczenia w centrach zdrowia psychicznego ponad 5,2 tys. osób, w szpitalach III poziomu referencyjnego – ponad 400.

 

W komunikacie na temat nowych możliwości pojawiła się także informacja o realizowanym właśnie, pilotażowym programie opieki dla najmłodszych pacjentów, którzy są uzależnieni od technologii cyfrowych. 

Wsparcie to można uzyskać w Centrum REHABILIS sp. z o.o. w Oświęcimiu (ul. Zaborska 24B). 

Jak dotąd, do placówki tej zgłosiło się blisko 30 osób zainteresowanych tym projektem.

 

Źródło info: MUW, NFZ

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
ReklamaAdvertisement
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 8°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama