Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Bajki i baśnie dla dzieci - dlaczego warto je czytać?

Podziel się
Oceń

Bajki i baśnie mają ogromny wpływ na kształtowanie dziecięcych osobowości i charakterów. Choć wiele z nich powstało kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat temu, są one wciąż prawdziwe i aktualne. Ich czytanie to prosty sposób, aby rozwijać wyobraźnię i inteligencję młodego człowieka. Dlaczego warto czytać bajki dziecku i w czym tkwi ich fenomen? O tym przeczytasz w poniższym tekście.
Bajki i baśnie dla dzieci - dlaczego warto je czytać?

Rozwijanie wrażliwości

 

Baśnie mają ogromny wpływ na rozwój emocjonalny dziecka. Na kartach Baśni Braci Grimm czy Christiana Andersena dobitnie pokazany zostaje problem dobra i zła. Szlachetność, odwaga, pracowitość, a obok tego zestawione tchórzostwo, lenistwo czy chciwość. Baśnie bardzo silnie oddziaływują na uczucia dziecka. Młody czytelnik poznając losy bohaterów, współczuje pokrzywdzonym, cieszy się ze zwycięstwa dobra, niepokoi się, kiedy przed bohaterem piętrzą się przeszkody. Fabuła bajek dostarcza dziecku, mnóstwa informacji o świecie społecznym, m.in. o normach, które w nim panują czy o cenionych wartościach. Lektury szkolne już najmłodszych lat życia mają również wzruszać, stawiać młodego czytelnika po stronie pozytywnych wartości moralnych. Proste prawdy o życiu, ludziach, ich potrzebach i marzeniach, a także o dążeniach do osiągnięcia zamierzonego celu. Baśnie nie ukrywają prawdy o świecie, o tym że poza dobrem istnieje również zło.

Dziecięce bajki, choć fantastyczne, uczą i przygotowują najmłodszych czytelników do „prawdziwego” życia. Opisane w nich historie, wybory, wartości – budują świat dziecka, który kolejno przekształca się w świat nastolatka i wreszcie dorosłego człowieka. Bardzo ważny jest, więc właściwy dobór tych pierwszych lektur.

 

Kształcenie literackie i rozwijanie języka

Baśnie i bajki znajdujące się w wykazie lektur szkolnych dla uczniów szkoły podstawowej odgrywają znaczącą rolę w kształceniu literackim. Poprzez historie spisane na kartach książek, najmłodsi poznają bohaterów, śledzą pełną napięcia akcję czy urzekające opisy. Baśń oddziaływuje na dziecko kształcąc poszczególne funkcje psychiczne: wyobraźnię, spostrzegawczość, uwagę, myślenie, wzbogacając tym samym język dziecka.

Bajki autorstwa J. Brzechwy, J. Tuwima czy M. Konopnickiej to także najprostsza lekcja słownictwa i stosowania odpowiednich struktur gramatycznych w języku polskim. Warto pielęgnować zwyczaj czytania u naszego dziecka. Dziecko słuchając bogatego i pięknego języka powoli uczy się go dobrze rozumieć i używać w codziennym życiu.

Dlaczego warto czytać z dzieckiem?

  • czytanie rozwija twórcze aktywności dziecka i jego wyobraźnię
  • wspomagamy rozwój mowy, poszerzając jego słownictwo
  • rozbudzamy ciekawość świata
  • nauka koncentracji
  • odpowiednio dobrana lektura pomaga dziecku w zasypianiu
  • zacieśnianie więzi między rodzicami, a pociechą
  • pierwsze próby samodzielnego czytania mogą pomóc w zdiagnozowaniu dysleksji

Najpiękniejsze bajki i baśnie dla dzieci

 

Pinokio - niezwykłe przygody drewnianego chłopca o imieniu Pinokio. Bajka autorstwa Carlo Collodi, która wzrusza i uczy zarówno dzieci, jak i rodziców.

Brzydkie kaczątko - kultowa bajka, którą spisał Hans Christian Andersen opowiadająca losy nowo narodzonego wśród kaczek łabędzia. Poniżany i wyśmiewany, po wielu trudnych chwilach znajduje uznanie i szczęście.

O krasnoludkach i sierotce Marysi - piękna i wzruszająca baśń w oryginale napisana przez Marię Konopnicką.

Na jagody! - poetycka baśń dla dzieci Marii Konopnickiej, która opisuje bór i występujące w nim cuda natury, zadziwiający baśniowy świat przyrody.

Przygody Koziołka Matołka - humorystyczna, wierszowana historyjka napisana przez Kornela Makuszyńskiego opowiadająca przygody sympatycznego Koziołka Matołka.

Calineczka - Dziecię Elfów - baśń Hansa Christiana Andersena opowiadająca historię niewielkich rozmiarów dziewczynki, od momentu jej niesamowitych narodzin, do spotkania szczęścia i miejsca na ziemi.

Baśnie i bajki dla dzieci to lektury klasa 1 szkoły podstawowej, dostępne w sprzedaży Księgarni Internetowej PWN.


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.