Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Galerii Gorlickiej. Świętuj z nami 5 urodziny Galerii Gorlickiej
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers wejdź na stronę internetową lub odwiedź sklep stacjonarny

Zabezpiecz dom i mieszkanie przed włamaniem. Policjanci podpowiadają

Podziel się
Oceń

W środę (21 czerwca) odbywał się V Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów. Pierwszy dzień wakacji to idealny moment, by przypomnieć o tym, jakie środki bezpieczeństwa warto zachować, by przechytrzyć włamywaczy.
Jak zapobiegać włamaniom do domów i mieszkań?
Policjanci podpowiadają, jak zabezpieczyć swoje mienie przed włamywaczami.

Autor: KPP Gorlice/halogorlice.info ©

 

Chociaż kampania informacyjna była realizowana przede wszystkim 21 czerwca, to informacje przekazywane dwa dni temu dzisiaj są równie aktualne! Planując urlopowe wyjazdy i nawet krótkie podróże w okresie wakacji warto znać tych kilka zasad zachowania, które pozwolą Wam skutecznie zapobiegać włamaniom do domów i mieszkań.

21 czerwca obchodzony był Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów.

W tym czasie policjanci zaangażowali się szczególnie w rozpowszechnianie informacji na temat sposobów zapobiegania włamaniom, zabezpieczania nieruchomości zachowań, które mogą zachęcać potencjalnych złoczyńców do wzbogacenia się naszym kosztem. Akcja miała miejsce także na terenie naszego miasta. Realizując kampanię „Stop włamaniom do domów” policjanci przypominali mieszkańcom naszego regionu, w jaki sposób zabezpieczać przed włamywaczami mieszkania i domy. 

Akcja ta mogła być szczególnie ważna nie tylko w kontekście rozpoczynających się dziś wakacji. 

Niedawno pisaliśmy też o komunikacie, który pojawił się na drzwiach klatek schodowych przy ul. Chopina >>>Uwaga! Ostrzeżenie dla mieszkańców. Ktoś znakuje mieszkania!

 

Jeśli podjęte wtedy przez kogoś działania rzeczywiście były przygotowaniem do akcji włamań, to mamy nadzieję, że niecne zamiary się nie powiodły.

Kilka prostych zasad, które ochronią majątek

Policjanci zachęcają do zapoznania się z tymi podpowiedziami dotyczącymi zabezpieczania majątku przed włamywaczami. Zastosowanie choćby kilku z nich może znacząco poprawić poziom naszego bezpieczeństwa i pokrzyżować plany włamywaczom.

Co zatem należy robić, by się ochronić? 

  • Zanim wyjedziemy na urlop, zwróćmy się o pomoc do zaufanej osoby, np. sąsiada – niech opiekuje się naszym domem w czasie naszego wyjazdu, choćby poprzez odbieranie korespondencji i ulotek z naszej skrzynki pocztowej; to bardzo łatwy do wychwycenia sygnał, że w danym mieszkaniu/domu od pewnego czasu nie ma osoby, która odbierałaby kolejne dokumenty;
  • zostawianie kluczy w umówionym miejscu to błąd; możemy być pewni tego, że włamywacze doskonale znają najbardziej prawdopodobne miejsca pozostawiania kluczy do domu i zanim wypróbują metody siłowe, spróbują po prostu sprawdzić, czy kluczyki do domu nie są na wyciągnięcie ręki: pod wycieraczką, pod/w doniczce? Jeśli zdarzyło się Wam kiedykolwiek zostawić klucze w takim oczywistym miejscu, nie róbcie tego nigdy więcej!
  • Zamykajmy zawsze wszystkie drzwi i okna; uchylone okna są zaproszeniem do tego, by dzięki kilku prostym działaniom uzyskać wejście do domu bądź mieszkania; policjanci podkreślają, by zamykać wszystkie okna: także te prowadzące do piwnicy i okna dachowe - włamywacze nie przeoczą żadnego z nich, jeśli miałoby być zaproszeniem do naszego opuszczonego mieszkania/domu; 
  • Zainwestuj w bezpieczeństwo! Jeśli możemy sobie na to pozwolić, warto pomyśleć o dofinansowaniu systemu bezpieczeństwa w naszym mieszkaniu/domu. Policjanci podkreślają, że szczególnie ważne może być zakupienie dobrej jakości drzwi antywłamaniowych, atestowanych zamków w drzwiach, wzmocnionych rolet zewnętrznych, zabezpieczeń okien. Dobrym rozwiązaniem może być także coraz bardziej popularne rozwiązanie jakim jest alarm antywłamaniowy połączony z monitoringiem, zamontowanie na terenie nieruchomości czujników ruchu. Istnieją też systemy monitoringu, które pozwolą nam w dowolnej chwili, nawet z drugiego końca świata podejrzeć na komputerze bądź telefonie czy w naszym domu wszystko jest w porządku. Policjanci przypominają też o tym, że włamywacze nie lubią światła. Dobrym rozwiązaniem jest więc oświetlenie terenu przy nieruchomości, doświetlenie balkonu czy zamontowanie oświetlenia, które będzie włączało się pod wpływem ruchu. To proste rozwiązanie może zniechęcić włamywaczy.
  • Garaż: słaby punkt? Policjanci wskazują, że garaż może być nie tylko łatwym wejściem do domu (pamiętajmy o dobrym zamknięciu tego pomieszczenia), ale także celem samym w sobie. To często miejsce składowania wartościowych dla włamywacza przedmiotów. Poza samochodem często znajdują tu bowiem sprzęt ogrodniczy czy drogie narzędzia, które przestępcy mogą łatwo.
  • Relacje z wakacji? Tak, ale po ich zakończeniu! Policjanci podkreślają też, że relacjonowanie na bieżąco naszej aktywności i informowanie w mediach społecznościowych o tym, co właśnie robimy może być skarbnicą informacji dla włamywaczy. Regularne relacje z wyjazdów mogą ich upewniać co do tego, że po pierwszym, skutecznym nalocie mogą ponowić wizytę w naszej nieruchomości i przeszukać lokalizację dokładniej. Policjanci zachęcają więc zamieszczanie zdjęć i relacji z wyjazdów wtedy gdy będziemy już z powrotem u siebie. Policjanci przestrzegają też przed upublicznianiem zdjęć z wnętrza naszego domu/mieszkania (niezależnie od zdjęć i relacji i tematyce wakacyjnej). Zebrane teraz informacje o naszym domu i układzie pomieszczeń mogą być świetnym zapleczem dla włamywaczy którzy chcieliby nas odwiedzić za kilka miesięcy (np. na podstawie zebranych teraz danych zaplanują włamanie na jesień bądź na okres bożonarodzeniowy).  Nie oferujmy im przeglądu naszego majątku, nie zachęcajmy do wizyt.

 

Bądźmy mądrzy przed szkodą i cieszmy się bezpieczeństwem. 

 

Dzielnicowi informują i będą zapraszać do rozmowy

W ramach kampanii informacyjnej „Stop włamaniom do domów” policjanci będą przez całe wakacje starali się informować o kluczowych zasadach bezpieczeństwa związanych z zabezpieczaniem nieruchomości. Poza informacjami przekazywanymi w takiej formie jak niniejszy artykuł, policjanci przekazali też stosowne informacje gorlickim spółdzielniom mieszkaniowym. Prośbę o przekazanie kluczowych informacji otrzymały także nasze lokalne gminy i urzędy miejskie. Mieszkańcy powiatu nie powinni zaś być zaskoczeni spotkaniem z dzielnicowymi, którzy będą odwiedzać kolejne siedziby spółdzielni mieszkaniowych i mieszkańców domów jednorodzinnych. Zapraszając na krótką rozmowę będą wręczać mieszkańcom ulotki informacyjne, zawierające proste zalecenia związane z zabezpieczaniem domów i mieszkań przed włamaniami. Policjantów  pewnością będziecie mogli spotkać także w czasie pikników, które będą organizowane w czasie wakacji. 

Policjanci podkreślają:

Pamiętajmy, okazja czyni złodzieja. Nasze roztargnienie czy pośpiech może nas dużo kosztować. 

Zawsze zabezpieczajmy dom lub mieszkanie przed jego opuszczeniem.

 

Źródło info: KPP w Gorlicach

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
ReklamaBudżet Obywatelski - GŁOSUJ 15 maja - 14 czerwca
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.