Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama

Zbliżamy się do połowy wakacji. Czas na pierwsze podsumowania [ANKIETA]

Podziel się
Oceń

Nad morzem Polacy najchętniej wybierają leniuchowanie i leżenie na plaży. W górach piesze wędrówki i spływy kajakami. Lato w mieście spędza się kreatywnie. Największym marzeniem wakacyjnym Polaków jest egzotyczna podróż. Coraz mniej osób jednak korzysta obecnie z biur podróży.
dzieci podczas pikniku z okazji dnia dziecka
Dzieci podczas pikniku w Sękowej

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Urlop w kraju czy za granicą?

Jak wynika z badania „Urlopowe zwyczaje Polaków – lato 2023” w tym roku Polacy najczęściej wybierają wakacje za granicą, jak potwierdza 38% ankietowanych. Na urlop w Polsce decyduje się 29% respondentów. Częstą formą odpoczynku są również weekendowe wypady do innych miast tzw.  city break (21%). 

Najwięcej osób wybiera urlop za granicą w krajach europejskich (28%), nad morzem lub na Mazurach (27%), za granicą w krajach egzotycznych (24%) lub górach (21%). Natomiast największym marzeniem wakacyjnym Polaków jest właśnie wyjazd w egzotyczną podróż (43%).

 

Rekreacja i sporty ekstremalne

Polacy najczęściej spędzają urlop, relaksując się i odpoczywając (33%). Z różnych kategorii rozrywek najchętniej wybierają właśnie wypoczynek i rekreację (32%). Drugą kategorią są rozrywki kreatywne (28%), sportowe (21%) lub ekstremalne (19%). Ciekawą formą spędzania czasu jest również zwiedzanie nieznanych miejsc (25%) lub doświadczanie nowych wrażeń (21%). 

Dla wielu osób ważny jest również czas z bliskimi (21%). Największą wartością podczas urlopu jest rozwijanie pasji i próbowanie nowych rozrywek (26%), możliwość odcięcia się od codziennych obowiązków i pracy (23%), aktywne spędzanie czasu (18%) oraz czas spędzony wspólnie z bliskimi (18%).

Kiedy wybierany jest aktywny wypoczynek, respondenci najczęściej wskazali intensywne zwiedzanie (35%), uprawianie sportu (32%), próbowanie nowych rozrywek (19%) oraz uprawianie sportów ekstremalnych (14%). Aby doświadczyć nowych wrażeń podczas urlopu, Polacy decydują się niekontrolowane przygody (36%), organizowanie niestandardowych atrakcji dzieciom (25%) czy właśnie uprawianie sportów ekstremalnych (20%). 

Z kategorii rozrywek sportowych najchętniej wybierana jest motoryzacja jak na przykład offroad czy gokarty (42%), wodne atrakcje takie jak kitesurfing, flyboard, kajaki czy jachty (29%), sporty ekstremalne (18%) oraz sporty w powietrzu jak skok ze spadochronem czy na bungee (11%). Wśród sportów ekstremalnych dominuje strzelanie (44%), przejażdżki samochodami wyścigowymi (29%), flyboard (15%) czy skok na bungee (12%).

 

Lokalne atrakcje i czas spędzany z najbliższymi

Kiedy urlop należy bardziej do tych pasywnych, najczęściej wybierane jest leżenie i nic nierobienie (36%), często też ankietowani wskazywali relaksowanie się i czytanie książek lub słuchanie muzyki (29%). Kiedy wybór pada na urlop z kategorii rekreacji, najczęściej wybierane są pobyty w hotelu (28%) lub zabiegi SPA i masaże (21%). Polacy również chętnie testują nowe formy odpoczynku jak na przykład floating (21%). Kiedy spędzają czas z bliskimi podczas wakacji, najczęściej korzystają się z lokalnych atrakcji (36%) i starają się zobaczyć jak najwięcej w okolicy (29%). Często również urlop podporządkowany jest pod dzieci i ich rozrywki (21%) oraz nic się nie planuje i czas sam płynie (14%).

Kiedy nie jest możliwy wyjazd poza miasto, aby ciekawie spędzić czas, chętnie wykorzystywane są różnego rodzaju kursy w mieście na przykład „zrób to sam” – jak deklarowało 27% ankietowanych lub gry miejskie, wycieczki rowerowe czy wypady do Zoo (26%). Ciekawą formą spędzenia czasu są sporty miejskie, takie jak ścianka wspinaczkowa, rolki (24%) oraz rozrywki kulturalne na przykład kino czy teatr (23%). Z kategorii rozrywek kreatywnych najczęściej wskazywano na indywidualne lekcje na przykład pole dance czy fotografowanie (38%), niestandardowe wyjazdy, jak parki rozrywki (29%), różnego rodzaju warsztaty na przykład ceramiki (19%), czy kursy kulinarne (14%).

Nad morzem najczęściej wybierane jest leżenie na plaży (31%), uprawianie ciekawych sportów wodnych takich jak flyboard czy kitesurfing oraz różnego rodzaju rejsy, czy motorówki (16%). W górach dominują piesze wędrówki (29%) oraz lokalne rozrywki jak na przykład spływy kajakiem (26%). Często też korzysta się z dobrodziejstw uzdrowisk (27%) lub niestandardowych lotów paralotnią lub szybowcem (18%).

 

Zaledwie 18% Polaków kupuje wycieczki w biurach podróży

Zdecydowana większość potrzebuje odpoczynku i wykorzystuje od 8 do 14 dni (43%). Wiele osób wyjeżdża również na urlop do 7 dni (28%) oraz powyżej 14 dni (16%). Co trzeci Polak wakacje jednak najczęściej organizuje samodzielnie. 29% respondentów wskazało, że chętnie bierze udział w zorganizowanym wyjeździe przez znajomych lub rodzinę. Niektórzy również przygotowują wyjazd sami (21%).

Jedynie 18% ankietowanych wskazało, że kupuje wyjazd w biurze turystycznym. Urlop najczęściej spędzamy z partnerem lub partnerką (38%), z przyjaciółmi i znajomymi (29%), z rodziną (21%). Na samodzielny wyjazd decyduje się jedynie 12% osób.

Jak wynika z badania serwisu Prezentmarzeń wyjazd na wakacje finansowany jest głównie z oszczędności (45%) lub bieżących zarobków (29%). Niektóre osoby pożyczają również od rodziny (14%) lub biorą kredyt (12%). Najczęściej na urlop wydajemy do 2 000 złotych na osobę (43%) lub do 1 000 złotych na osobę (31%). 16% respondentów wskazało, że przeznacza do 3 000 złotych. Na rozrywkę podczas wakacji najczęściej wydawane jest od 200 do 300 złotych (42%).

A wy? Jak najczęściej spędzacie urlop? 

 

Badanie „Urlopowe zwyczaje Polaków - lato 2023” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1203 respondentów w formie ankiety online w czerwcu 2023


Źródło info: materiał nadesłany/InnovationPR
Ankieta: Jak spędzasz wakacje?

Wyniki głosowania nie zostały upublicznione czytelnikom.


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaAkademia Humanistyczno Ekonomiczna w Łodzi, Filia w Jaśle - studiuj blisko siebie PEDAGOGIKĘ lub ADMINISTRACJĘ - studia licencjackie i magisterskie podyplomowe wspomagane on-line - ZAPISZ SIĘ TERAZ I ZYSKAJ RABAT 10% W OPŁACIE CZESNEGO
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 27°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Lewy but, albo prawyTreść komentarza: na otwarciach ciągle te same twarze, chyba ich helikopterem przerzucają z miejsca na miejsceData dodania komentarza: 15.07.2025, 13:40Źródło komentarza: Ośrodek Zdrowia w Moszczenicy już otwarty. Inwestycja warta ponad 4 mln złAutor komentarza: WwTreść komentarza: Dziękuję za tę informację, ale z innego źródła już wiem, kiedy zamurują mi komin i będę mógł ogrzewać dom światłem słonecznym i ciepłem ciała.Data dodania komentarza: 15.07.2025, 09:56Źródło komentarza: Gorlice wśród partnerów międzynarodowego projektu LIFE DREAM CITIESAutor komentarza: LTreść komentarza: Czytanie ze zrozumieniem się kłania. Pani normalnie skręcała po swoim prawym pasie w prawo gdy kierowca forda skręcał w lewo wjeżdżając za wcześnie i za szybko w ten zakręt. Niestety tam tak wszyscy robią i nie zachowują szczególnej ostrożności. Pani jechała pomału i już była prawie na swoim pasie gdzie jest „droga główna”. Tak jak jest wyżej napisane uratowało Pana to, że pani się nie zatrzymała tylko rozglądnęła czy nic nie nadjeżdża by mogła bezpieczenie skręcić w prawo. Tutaj wystąpiły nieścisłości co do drogi. A świadek nie wiedział czy kierowca jest trzeźwy czy nie widział tylko tyle że wina leży po jego stronie, ale jak widać to że był pod wpływem, wjechał za wcześnie zakręt nie ma się nic do tego bo Pani z niewiedzy nie zatrzymała się na nieoznakowanej drodze.Data dodania komentarza: 14.07.2025, 23:33Źródło komentarza: Gorlice. Nie ustąpiła pierwszeństwa, ale... złapała kierowcę po użyciu alkoholuAutor komentarza: :)Treść komentarza: Świadek który widzi ze wszyscy łamią prawo? SłabeData dodania komentarza: 14.07.2025, 22:19Źródło komentarza: Gorlice. Nie ustąpiła pierwszeństwa, ale... złapała kierowcę po użyciu alkoholu
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego