Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep odzieżowy Roma, Gorlice, ul. Ogrodowa 25
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Uwaga na niedźwiedzie w sąsiednim nadleśnictwie [OSTRZEŻENIE]

Podziel się
Oceń

Leśnicy z Nadleśnictwa Dukla ostrzegają. W marcu i kwietniu na terenie południowo-zachodniego Podkarpacia, przy granicy ze Słowacją i w sąsiedztwie Magurskiego Parku Narodowego, zauważono wzmożoną aktywność niedźwiedzi brunatnych. Zwierzęta te – choć fascynujące – są dzikie, nieprzewidywalne i w okresie godowym mogą stanowić realne zagrożenie dla ludzi.
zdjęcie przedstawia niedźwiedzia na polanie i w nocy którego widzi kamera monitoringu
Uwaga na niedźwiedzie w okolicy powiatu gorlickiego

Autor: Nadleśnictwo Dukla

 

Według komunikatu Nadleśnictwa Dukla, samce w poszukiwaniu partnerek przemierzają znaczne dystanse. Stają się wówczas mniej ostrożne, bardziej pobudzone, a ich zachowanie bywa agresywne, szczególnie gdy zostaną zaskoczone. To ważny sygnał ostrzegawczy nie tylko dla mieszkańców okolic Dukli, ale również dla turystów i miłośników górskich wędrówek z powiatu gorlickiego – zwłaszcza że tereny te są ze sobą naturalnie połączone gęstą siecią leśnych szlaków i pasm górskich.

Nadleśnictwo Dukla graniczy z Nadleśnictwem Kołaczyce i Brzozów, ale także z obszarami, które ściśle przylegają do terenów znanych mieszkańcom powiatu gorlickiego – zwłaszcza Beskidu Niskiego i Magurskiego Parku Narodowego. W praktyce oznacza to, że niedźwiedzie, które widziano w Dukli, mogą bez większego problemu przemieszczać się w kierunku gmin powiatu gorlickiego.

W ostatnich latach pojawiały się już sygnały o śladach drapieżników na granicy województw podkarpackiego i małopolskiego. Teraz jednak sytuacja wymaga szczególnej uwagi – nie tylko ze strony leśników, ale i samych turystów, grzybiarzy, biegaczy oraz rowerzystów korzystających z leśnych tras.

Nadleśnictwo przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim nie wolno zbliżać się do dzikich zwierząt, nawet jeśli wydają się spokojne. Śmieci, resztki jedzenia czy nawet zapach przetworzonej żywności mogą zwabić drapieżniki do miejsca biwakowania. Zdecydowanie należy unikać samotnych wędrówek – hałasująca grupa ludzi stanowi naturalne odstraszenie.

Psy podczas spacerów powinny być trzymane na smyczy, zwłaszcza że ich reakcja na obecność drapieżnika może sprowokować niebezpieczną sytuację. Eksperci radzą także, by unikać aktywności w lesie o zmierzchu i o świcie – to właśnie wtedy niedźwiedzie są najbardziej aktywne.

Jeśli dojdzie do spotkania z niedźwiedziem, kluczowe jest zachowanie spokoju. Nie należy krzyczeć, wykonywać gwałtownych ruchów ani próbować zbliżyć się do zwierzęcia. Trzeba spokojnie się wycofać, najlepiej w stronę, z której się przyszło.

Przed wyprawą do lasu warto skontaktować się z miejscowym nadleśnictwem lub strażnikami parku narodowego – mogą oni podpowiedzieć, które rejony są aktualnie bezpieczne i jakie są ostatnie obserwacje. Wiedza o tym, gdzie i kiedy widziano ślady niedźwiedzia, może uchronić przed niebezpieczną konfrontacją.

Leśnicy podkreślają, że niedźwiedź brunatny nie jest naturalnym wrogiem człowieka i najczęściej sam unika kontaktu. Problem pojawia się wówczas, gdy człowiek wtargnie na jego terytorium, zaskoczy go lub zostawi coś, co może go zwabić.

Nadleśnictwo Dukla apeluje o rozwagę i współodpowiedzialność za bezpieczeństwo w lasach. Edukacja, ostrożność i szacunek wobec dzikiej przyrody to fundament udanej i bezpiecznej wycieczki. Obecność niedźwiedzi przypomina, że wciąż żyjemy w sąsiedztwie natury, która rządzi się swoimi prawami.

Zadbajmy o to, by piękno Beskidu Niskiego pozostało dostępne i bezpieczne – zarówno dla nas, jak i jego dzikich mieszkańców.

Źródło info: Nadleśnictwo Dukla

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

ja 11.04.2025 11:50
To człowiek pojawia się na terenach dzikiej zwierzyny a nie odwrotnie

Hmmm 11.04.2025 15:52
To co do lasu nie mogę pójść na spacer bo to prywatny teren niedźwiedzia?

Lester 11.04.2025 22:28
Tak. Komentujący kryjący się pod pseudonimem " ja" to, taki weekendowy obrońca zwierząt. Na widok wilka i lisa w naturalnym środowisku, zapewne by splamił pampersa. Wyborca Biejat i tego typu cyrku lewicowego. Ignorować.

ja 12.04.2025 08:41
Lester dzieciaczku jak chcesz o polityce pisać to zmień artykuł , a co do dzikiej zwierzyny to ma ich dużo koło domu i nawet potrafię je dokarmiać bo zwierzę to najlepszy przyjaciel człowieka a Ty w depresji politycznej od roku jesteś i cię wszystko drażni i takich wielkich patriotów co w pierwszej ławce w kościele siedzą nie ustępując starszym a potem ubliżają wszystkim to takich należy ignorować

Lester 12.04.2025 20:32
Tak. Dokarmianie ptaszków, to raczej nie jest to samo, co dokarmianie zwierząt równych twojej wadze - czy cięższych. Idź dokarmiać niedźwiedzie i wilki. Ba! Gdybyś zszedł z tego łez padołu, stado ulubionych kotów obierze Twój korpus do czysta - nawet jeśli je dokarmiasz. Ps. Moje preferencje polityczne, wiek i miejsce w kościelnej ławce wróżysz z fusów jak widzę. Taki był cel - zobaczyć, ktoś zacz.

ReklamaPitaya Catering - dieta modułowa, dieta wegetariańska, dieta domowa
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 14°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego