Młodzież z czterech powiatów zmierzyła się z wymagającą tematyką powojennej historii Polski – okresem komunistycznej dominacji i walki o wolność. Organizatorem wydarzenia była Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś, a współorganizatorami m.in. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie oraz starostowie powiatów gorlickiego, nowosądeckiego, limanowskiego i nowotarskiego.
Do udziału w konkursie przystąpili uczniowie szkół ponadpodstawowych z 17 placówek. Każda szkoła wyłoniła wewnętrznie trzyosobowy zespół reprezentacyjny – w sumie w finale wzięło udział 51 uczniów. Tematyka konkursu obejmowała okres zniewolenia Polski przez system komunistyczny po zakończeniu II wojny światowej. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą na temat struktur PRL, oporu społecznego, represji oraz życia codziennego w czasach reżimu.
Zadaniem konkursowym był test pisemny, zawierający 47 pytań zamkniętych i otwartych, opartych na literaturze i źródłach historycznych. Uczniowie mieli godzinę na rozwiązanie arkusza, który oceniany był przez komisję konkursową pod przewodnictwem Dariusza Gorajczyka z IPN.
Czas oczekiwania na wyniki uczestnicy spędzili w kinie „Biała” w Grybowie, gdzie obejrzeli wstrząsający dokument „Zbrodnia bez kary” – produkcję IPN ukazującą bezkarność nazistowskich zbrodniarzy, którzy po wojnie uniknęli odpowiedzialności za ludobójstwo. Film wywołał refleksję nad mechanizmami zapomnienia, brakiem rozliczeń i milczeniem wokół zbrodni wojennych.
Po seansie uczestnicy oraz ich opiekunowie odebrali pamiątkowe upominki z rąk poseł Barbary Bartuś, która dziękowała młodzieży za zaangażowanie i docenienie trudnej historii Polski.
Najlepszy wynik drużynowy uzyskali uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu – Bartosz Gad, Michał Jop i Paweł Krzak – zdobywając 202 punkty. Na drugim miejscu uplasował się zespół z Biecza, a trzecie miejsce zajęły uczennice z I LO im. Marcina Kromera w Gorlicach.
Nagrodą główną dla sześciu najlepszych drużyn oraz ich nauczycieli-opiekunów będzie dwudniowa wycieczka edukacyjna do Warszawy, ufundowana przez Barbarę Bartuś. Najwyższy wynik indywidualny – 76 punktów – uzyskał Michał Niziołek z LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Bieczu. Dodatkowo, najlepsi uczestnicy otrzymali nagrody książkowe od IPN.










Materiał nadesłany/Biuro Poselskie Poseł Barbary Bartuś
Napisz komentarz
Komentarze