Słowo ma znaczenie – zwłaszcza dziś
Głównym celem projektu jest rozwijanie kompetencji językowych młodzieży, kształtowanie świadomego i odpowiedzialnego podejścia do języka polskiego w przestrzeni publicznej, a także rozbudzanie kreatywności i wrażliwości na słowo – zarówno mówione, jak i pisane.
To odpowiedź na wyzwania, jakie niesie współczesna komunikacja – w social mediach, mediach tradycyjnych i codziennych rozmowach.
Bogaty program i wyjątkowi goście
W ramach projektu gorlicka młodzież będzie miała okazję pracować z wybitnymi dziennikarzami i twórcami. Już w maju odbędą się intensywne warsztaty „Mini-szkoła pisania” z udziałem Anny Goc i Marcina Żyły – znanych i cenionych autorów reportaży. To oni wprowadzą uczestników w arkana świadomego pisania, formułowania myśli i budowania narracji.
Równolegle odbędą się warsztaty fotograficzne z Piotrem Kowalczykiem, łączące obraz z tekstem – bo współczesna komunikacja to także umiejętność opowiadania za pomocą zdjęć.
Radio od kuchni i język na warsztat
Uczestnicy projektu pojadą również na dwa studyjne wyjazdy do Krakowa (9 maja i 12 września), gdzie odwiedzą RMF FM i Radio Kraków oraz wezmą udział w warsztatach dziennikarskich prowadzonych przez Annę Worobiec-Tonię w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży.
Dowiedzą się m.in. jak pracuje redakcja radiowa, czym różni się informacja od komentarza i jak tworzy się przekaz, który trafia do tysięcy słuchaczy.
Na zakończenie, 3 października, odbędą się wyjątkowe warsztaty pt. „Język współczesnego radia. Narracja, struktura, informacja” prowadzone przez Mateusza Marka i Magdalenę Karwat-Marek, skupiające się na języku mediów elektronicznych, precyzji wypowiedzi i odpowiedzialności za słowo.
Spotkanie otwarte z Marcinem Żyłą
Już 22 maja biblioteka zaprasza wszystkich mieszkańców na otwarte spotkanie z Marcinem Żyłą, redaktorem naczelnym miesięcznika „Znak”, autorem tekstów o migracji i integracji, laureatem wielu nagród dziennikarskich. To okazja, by porozmawiać o roli słowa w debacie publicznej i znaczeniu precyzyjnego języka w czasach dezinformacji.
Dołącz do projektu – nie bądź bambikiem!
Wszystkich młodych ludzi z Gorlic i okolic MBP zaprasza do aktywnego udziału w projekcie. To szansa, by nauczyć się mówić i pisać w sposób świadomy, ciekawy i odpowiedzialny. To także przestrzeń do spotkania z autorytetami, zadawania pytań i budowania własnej tożsamości językowej.
Aktualności i informacje o zapisach będą na bieżąco publikowane na stronie biblioteki www.mbpgorlice.info oraz na jej profilach w mediach społecznościowych. Nie zwlekaj – liczba miejsc jest ograniczona!
Projekt „Brak słów! Jak nie być bambikiem i zdobyć kompetencje językowe” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Źródło info: Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach/materiał sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze