W tegorocznej edycji zaprezentowano aż 149 występów konkursowych w sześciu kategoriach. Na scenie stanęli zarówno najmłodsi wykonawcy, jak i dorośli artyści ludowi z czterech powiatów: gorlickiego, limanowskiego, nowosądeckiego i suskiego.
Występy oceniała profesjonalna Komisja Artystyczna, w skład której weszli:
- dr Anna Borucka-Szotkowska – etnomuzykolog (przewodnicząca),
- Jadwiga Adamczyk – muzyk z MCK SOKÓŁ,
- dr Artur Czesak – językoznawca,
- Benedykt Kafel – etnograf.
Na szczególne wyróżnienie zasługuje Michał Święs z Ropy, młody miłośnik muzyki ludowej, który z ogromnym zaangażowaniem uczy się gry na heligonce – jednym z trudniejszych instrumentów tradycyjnych. Michał jest aktywnym uczestnikiem zajęć muzycznych zarówno w GOK-u w Ropie, jak i w zaprzyjaźnionej filii GOK-u w Grybowie, mieszczącej się w Kąclowej.
Jego występ i pasja spotkały się z dużym uznaniem – nie tylko jako przykład wysokiego poziomu artystycznego, ale również jako cenny wkład w promocję kultury pogórzańskiej i lokalnego dziedzictwa zdobywając I miejsce w kategorii młodzieżowej.
Gratulacje dla Michała oraz wszystkich, którzy wspierają go na tej muzycznej drodze!
Czym różni się heligonka od akordeonu?
Heligonka to popularny na południu Polski, w Czechach i na Słowacji instrument muzyczny. Z wyglądu przypomina akordeon, ale jest nieco mniejszy i zamiast klawiszy ma guziki. Źródłem jego dźwięku są drgania blaszek powodowane przez strumień powietrza.



Napisz komentarz
Komentarze