Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama

Segregacja śmieci – kary, zasady i najczęstsze błędy mieszkańców

Podziel się
Oceń

Coraz więcej mieszkańców nieprawidłowo segreguje odpady, co grozi wysokimi karami i wzrostem opłat. Sprawdź, jak poprawnie dzielić śmieci, dlaczego to takie ważne i jakie błędy popełniamy najczęściej przy selektywnej zbiórce odpadów.
zdjęcie przedstawia osobę która wrzuca odpady do kolorowych pojemników
Segregowanie śmieci to bardzo ważna czynność każdego gospodarstwa domowego.

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info

 

Szczególnie problematyczne okazuje się wrzucanie odpadów zmieszanych do żółtych worków, które powinny zawierać wyłącznie plastik i metal. Taka praktyka nie tylko niszczy potencjał recyklingowy tych surowców, ale też podnosi koszty całego systemu gospodarowania odpadami, zagrażając finansom gminy i jej mieszkańców.

Dlaczego nie segregujemy?

Choć wydaje się, że segregacja to prosta czynność, w rzeczywistości wiele osób napotyka trudności. Po pierwsze – brak wiedzy. Nie każdy wie, że karton po mleku to odpad wielomateriałowy, który powinien trafić do żółtego pojemnika. Po drugie – lenistwo i pośpiech. W codziennym biegu trudno znaleźć czas na analizowanie, do którego worka wrzucić dany odpad. Niektórzy mieszkańcy uważają również, że ich segregacja „nic nie zmieni”, co skutkuje obojętnością i brakiem zaangażowania.

Dodatkowo wielu mieszkańców skarży się na zbyt małą ilość pojemników, ich niewłaściwe rozmieszczenie czy brak jasnej informacji przy altanach śmietnikowych. Zdarza się też, że segregowane odpady są mieszane później na etapie odbioru – co wzbudza frustrację i podważa sens działań proekologicznych.

Najczęstsze błędy w segregacji

Do najpowszechniejszych błędów należy wrzucanie zabrudzonych opakowań, np. plastikowych kubków z resztkami jogurtu, czy niedokładnie opróżnionych słoików. Takie odpady zanieczyszczają całe partie surowców, które w konsekwencji trafiają na składowiska zamiast do recyklingu. Problemem jest również nieumiejętne rozróżnianie opakowań wielomateriałowych, wyrzucanie szkła żaroodpornego do zielonego pojemnika czy traktowanie odpadów bio jako zmieszanych.

Konsekwencje finansowe i środowiskowe

Brak prawidłowej segregacji może skutkować poważnymi konsekwencjami – zarówno dla gminy, jak i jej mieszkańców. Nieosiągnięcie wymaganego poziomu recyklingu grozi wysokimi karami finansowymi, a koszty te obciążą lokalny budżet. W praktyce może to oznaczać podwyżki opłat za odbiór śmieci. Władze zapowiadają kontrole i podwyższone stawki dla tych, którzy nie przestrzegają obowiązku selektywnej zbiórki.

Ale problem to nie tylko pieniądze. Zła segregacja oznacza marnowanie surowców wtórnych, zwiększenie ilości śmieci trafiających na wysypiska, a w konsekwencji – dalszą degradację środowiska.

Jak poprawnie segregować odpady?

Podstawą jest znajomość zasad. Pojemnik niebieski to papier – ulotki, kartony, zeszyty. Żółty – metale i plastiki, w tym zgniecione butelki, kartony po mleku, folie i puszki. Zielony – szkło, czyli butelki i słoiki, koniecznie bez zawartości. Bioodpady trafiają do brązowych pojemników, ale tylko jeśli właściciel nieruchomości nie posiada kompostownika. Odpady zmieszane powinny zawierać wyłącznie to, czego nie da się odzyskać ani przetworzyć.

Warto pamiętać, że opakowań nie trzeba płukać, ale muszą być opróżnione. Dobrym nawykiem jest też zgniatanie butelek i składanie kartonów, co pozwala zaoszczędzić miejsce w workach.

Wspólny cel – czysta gmina

Tylko dzięki wspólnemu zaangażowaniu uda się osiągnąć wymagany poziom recyklingu i uniknąć kar. Dlatego tak ważne jest, by każda rodzina, każde gospodarstwo domowe podjęło wysiłek segregowania odpadów. 

Przedstawiciele gminy apelują do wszystkich, którzy dotąd nie przestrzegali zasad, by zmienili swoje podejście. Każdy gest ma znaczenie – wyrzucona prawidłowo butelka czy oddzielony odpad bio to krok ku lepszej przyszłości.

Zadbajmy o przyszłość naszych dzieci

Segregacja odpadów to nie obowiązek „dla urzędu” – to codzienna odpowiedzialność za świat, w jakim żyjemy. Od jakości tej odpowiedzialności zależy czystość powietrza, gleby, wody i komfort życia przyszłych pokoleń. Poważne potraktowanie problemu to krok w stronę świadomej wspólnoty, która rozumie, że jej codzienne wybory mają długofalowe konsekwencje.

Źródło info: UG w Sękowej


 


Napisz komentarz

Komentarze

zośka zimna 16.05.2025 06:58
Na zachodzie maszyny segregują i mniejsze opłaty. Empol dość, że sam utylizuje co jakiś czas wspólnie ze strażakami, to jeszcze kasę taką biorą, że głowa boli. Sam by każdy wynajął auto za kasę roczną i przez pół by zapłacił. Kto śmieci produkuje my?, raz płacimy w sklepie za śmieci, drugi empolowi. Tyle o zdziorcach.

Myślący Człowiek 15.05.2025 23:03
Dlaczego mam sortować śmieci skoro firma, która postawiła sortownie za około 100 milionów mogłaby to zrobić lepiej ode mnie. Gdzie są aktywiści ekologii kiedy to śmieciarka przyjeżdża 5-6 razy w tygodniu po sortowane śmierci smrodząc spalinami za każdym razem niż gdyby przyjechała raz po śmieci, a sortowaniem śmieci by zajęła się firma odbierająca odpady.

X 15.05.2025 20:12
Dlaczego nikt nie mówi o tym ile razy papier i plastik nadają się do recyklingu? Tylko szkło da się przetwarzać w nieskończoność. Segreguję śmieci ale coś mnie trafia gdy widzę stawki za wywóz odpadów w porównaniu do wymagań

ja 15.05.2025 12:05
za takie wysokie stawki niech sobie empol segreguje

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaAkademia Humanistyczno Ekonomiczna w Łodzi, Filia w Jaśle - studiuj blisko siebie PEDAGOGIKĘ lub ADMINISTRACJĘ - studia licencjackie i magisterskie podyplomowe wspomagane on-line - ZAPISZ SIĘ TERAZ I ZYSKAJ RABAT 10% W OPŁACIE CZESNEGO
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 16°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 4 km/h

Reklama
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego