Wśród kandydatów zakwalifikowanych do drugiego etapu rekrutacji na stanowisko Zastępcy Dyrektora ds. Administracyjno-Technicznych w Oddziale ZUS w Jaśle znalazło się dwóch przedstawicieli Gorlic: Witold Kochan oraz Krzysztof Szufnarowski.
To kolejny przypadek, w którym doświadczeni samorządowcy i urzędnicy z naszego regionu ubiegają się o stanowiska kierownicze poza macierzystym powiatem, często konkurując z młodszymi, równie ambitnymi kandydatami.
Rekrutacja prowadzona przez jasielski oddział ZUS dotyczy stanowiska wymagającego szerokiej wiedzy z zakresu zarządzania, administracji i organizacji zaplecza technicznego instytucji publicznej.
Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna m.in. za zarządzanie nieruchomościami, koordynację inwestycji technicznych oraz organizację zamówień publicznych. Do konkursu przystąpiło wielu kandydatów, ale tylko siedmiu z nich spełniło wszystkie wymagania formalne i zakwalifikowało się do kolejnego etapu – zdalnych rozmów kwalifikacyjnych.
Czy starsi zabierają miejsca młodym? Gorąca dyskusja po niedawnym konkursie w Gorlicach
Fakt, że wśród aplikujących do pracy w instytucji państwowej znaleźli się kolejni doświadczeni samorządowcy, wpisuje się w szerszą debatę, jaka rozgorzała po informacji, że Wacław Ligęza – były burmistrz Bobowej – starał się o stanowisko dyrektora Wydziału Komunikacji i Dróg w Starostwie Powiatowym w Gorlicach.
W komentarzach w mediach społecznościowych nie brakowało różnych głosów, poparcia ale też i krytyki wobec tego typu decyzji, sugerujących, że osoby z długoletnim stażem publicznym i w wieku 60–70 lat powinny raczej ustępować miejsca młodszym kandydatom, którzy również posiadają stosowne wykształcenie, kompetencje i świeże spojrzenie.
Z drugiej strony, obrońcy doświadczonych samorządowców wskazują na ich bogaty dorobek zawodowy, sieć kontaktów oraz umiejętność sprawnego poruszania się w zawiłościach administracyjnych, co – ich zdaniem – powinno być wartością dodaną, a nie powodem do wykluczenia.
Czy w instytucjach publicznych potrzebna jest pokoleniowa zmiana?
Zachęcamy naszych czytelników do udziału w dyskusji. Czy osoby w wieku emerytalnym lub przedemerytalnym powinny ubiegać się o kolejne stanowiska w administracji publicznej? Czy młodzi kandydaci rzeczywiście mają równe szanse w takich rekrutacjach? Czy obecny system promuje doświadczenie kosztem świeżości i innowacyjnego podejścia?
Dajcie znać w komentarzach, jak postrzegacie takie przypadki. Czy ZUS w Jaśle – instytucja państwowa – powinna postawić na sprawdzonych liderów, czy raczej otworzyć się na młodsze pokolenie urzędników?
Życzymy obu kandydatom powodzenia w rekrutacji na to ważne stanowisko.
Źródło info: własne/jaslo4u
Napisz komentarz
Komentarze