Barbara Paluch, laureatka licznych ogólnopolskich konkursów poetyckich, znana jest nie tylko z twórczości literackiej, lecz także z działalności artystycznej i dziennikarskiej. Przez trzy dekady była redaktorką naczelną miesięcznika Znad Popradu, związanego z Piwniczną-Zdrojem, a przez pięć lat pełniła funkcję głównego plastyka miasta Nowy Sącz.
Od Kobylanki do Krynicy i Krakowa
Choć urodziła się w Kobylance, dzieciństwo spędziła w Krynicy-Zdroju, gdzie ukończyła Liceum Ogólnokształcące. Studiowała na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Architektury Wnętrz, łącząc pasję do literatury z miłością do malarstwa. Jej prace były prezentowane na licznych wystawach malarskich w kraju i za granicą.
Debiut poetycki przypadł na rok 1986, kiedy to jej wiersze ukazały się w Gazecie Krakowskiej. Od tego czasu publikowała m.in. w Przekroju, Dzienniku Polskim, Nowej Poezji, Gazecie Kulturalnej i w licznych antologiach.
Order Uśmiechu i Gloria Artis
W dorobku Barbary Paluch znajduje się wiele prestiżowych odznaczeń. Najcenniejszym z nich – jak sama podkreśla – jest Order Uśmiechu przyznany przez dzieci. W 2025 roku została uhonorowana Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, który otrzymała z rąk Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Posiada także Brązowy Medal Gloria Artis oraz odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”.
Helka z ziemi niczyjej – podróż do korzeni
Spotkanie w Gorlicach poświęcone było promocji książki „Helka z ziemi niczyjej”, która jest swoistą podróżą w czasie i przestrzeni. Autorka prowadzi czytelnika przez losy tytułowej bohaterki, sięgając do wspomnień i duchowej tożsamości. To opowieść o przemijaniu, o małych ojczyznach, które kształtują człowieka, a także o kobiecej sile i odwadze w obliczu historii.
Podczas spotkania Barbara Paluch dzieliła się nie tylko fragmentami książki, ale i osobistymi refleksjami na temat twórczości, pamięci i potrzeby „odciągania do korzeni”. Publiczność nagrodziła autorkę brawami, a po spotkaniu ustawiła się kolejka po autografy.
Dziedzictwo słowa i obrazu
Dzisiejsze wydarzenie w gorlickiej bibliotece było częścią XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.
Napisz komentarz
Komentarze