Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers wejdź na stronę internetową lub odwiedź sklep stacjonarny
Reklama Zapraszamy na zakupy do Galerii Gorlickiej. Świętuj z nami 5 urodziny Galerii Gorlickiej
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Cztery dni tegorocznej zimy kosztowały nas 100 000 złotych

Podziel się
Oceń

Wszystkie służby i inspekcje w powiecie są przygotowane do zimy, a więc mieszkańcy mogą czuć się spokojni i bezpieczni – tak wynika ze sprawozdań, które zreferowali staroście przedstawiciele policji, straży pożarnej, nadzoru budowlanego i zarządu drogowego.
Cztery dni tegorocznej zimy kosztowały nas 100 000 złotych

W Starostwie Powiatowym odbyło się wczoraj posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Spotkanie służyło wzajemnemu zapoznaniu się ze stanem przygotowań do zimy oraz wskazaniu na mogące wystąpić utrudnienia i problemy w tym okresie – wyjaśnia starosta Karol Górski.

Młodszy brygadier Bohdan Białoń, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach, mówił między innymi o tym, że nasi strażacy dokonali przedzimowego przeglądu obiektów i wyposażenia komendy.

Pojazdy straży posiadają napęd 4 na 4, co powinno gwarantować możliwość dojazdu do nawet trudno dostępnych miejsc. Dodatkowo w dyspozycji straży jest także kład z gąsienicami – mówił podczas spotkania Bohdan Białoń.

Zapowiedział, że strażacy planują przeprowadzić zimowe ćwiczenia na Magurze Małastowskiej w zakresie technik ratowania ludzi z unieruchomionego wyciągu narciarskiego.

Strażacy będą również zwracać uwagę właścicieli obiektów i spółdzielni mieszkaniowych, by drogi ewakuacyjne zostały właściwie oznakowane oraz by dbali o to, aby nie były blokowane przez samochody.

Podobnie rzecz ma się z hydrantami i ujęciami wody do celów gaśniczych, które powinny być dostępne i należycie zabezpieczone przed mrozem – zaznaczał zastępca komendanta gorlickiej straży pożarnej.

Młodszy inspektor Krzysztof Tybor, Komendant Powiatowy Policji w Gorlicach również zadeklarował gotowość policji do działań w okresie zimowym.

Funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na, wspomniane już, drogi ewakuacyjne i egzekwować od kierowców zakaz parkowania w takich miejscach – mówił.

Musimy pamiętać, że zima to szczególnie trudny czas dla osób bezdomnych. Większej troski wymagają także osoby potrzebujące pomocy, ludzie chorzy, starsi czy pod wpływem alkoholu.

Ich los często zależy od szybkiej reakcji otoczenia i zgłaszania pod numer alarmowy „112” wszelkich przypadków osób, które wymagają pomocy, pozbawionych schronienia, zajmujących pustostany, ogródki działkowe, dworce, wiaty przystankowe, klatki schodowe, parki, okolice mostów – mówił komendant Tybor.

Poruszono także temat osób chorych, które na stałe korzystają z elektrycznej aparatury podtrzymującej życie, i które w przypadku awarii sieci energetycznej mogą znaleźć się w sytuacji zagrożenia życia. Postanowiono sporządzić listę takich osób w powiecie i przekazać ją strażakom z PSP i OSP, aby mogli jak najszybciej dotrzeć do chorych z agregatami prądotwórczymi.

Natomiast Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego poinformował, że został wzmocniony nadzór nad obiektami wielkopowierzchniowymi, których w powiecie mamy trzydzieści, a właścicielom przypomniano o konieczności odśnieżania dachu w trakcie zimy.

Takie czynności powinny wykonywać wyspecjalizowane firmy i osoby do tego upoważnione. Nadzór budowlany, w przypadku wzmożonych opadów śniegu, będzie wykonywał kontrole, które pozwalą ocenić zagrożenie dla danego obiektu i korzystających z niego osób – mówił Aleksander Górski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Na zakończenie posiedzenia Jan Mrozek z Powiatowego Zarządu Drogowego w Gorlicach przedstawił kwestię zimowego utrzymania dróg. Mówił, między innymi o tym, że cztery dni tegorocznej zimy kosztowały 100 tys. złotych.

PZD nadzoruje 315 km dróg powiatowych. Ich zimowym utrzymaniem zajmuje się siedmiu wykonawców. Do dyspozycji mamy 14 pługopiaskarek, a każdy z wykonawców musi mieć w posiadaniu samochód o dwóch napędach ze spycharką. Cały powiat podzielony został na dziesięć okręgów – wyliczał Jan Mrozek.

Utrudnienia na drogach powiatowych, spowodowane załamaniem pogody i opadami śniegu, można zgłaszać do obwodu drogowego w Libusz (numer telefonu 13 447 1336). W godzinach od 2 w nocy do 18 po południu dyżur pełnią także drogowcy w Uściu Gorlickim (nr tel. 18 351 60 48), a w godzinach od 7 do 15 do dyspozycji mieszkańców jest Powiatowy Zarząd Drogowy w Gorlicach (nr tel. 18 352 40 02).

 

Zdjęcie: Starostwo Powiatowe w Gorlicach


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”