Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers wejdź na stronę internetową lub odwiedź sklep stacjonarny
Reklama Zapraszamy na zakupy do Galerii Gorlickiej. Świętuj z nami 5 urodziny Galerii Gorlickiej
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Wiózł dzieci bez fotelików i pasów

Podziel się
Oceń

Kierowca audi, którego samochód dachował w Kobylance, nie dość, że prowadził mając w organizmie ponad dwa promile alkoholu, to jeszcze przewoził małe dzieci bez fotelików bezpieczeństwa, nie były też zapięte pasami. Podczas dachowania samochodu wypadły z siedzeń doznając obrażeń - powiedział w rozmowie z nami starszy aspirant Grzegorz Szczepanek, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach.
Wiózł dzieci bez fotelików i pasów

Postanowiliśmy zapytać policję, jak według prawa powinniśmy przewozić nasze pociechy, bo wielu rodziców, często nieświadomie, popełnia błędy, które znacząco wpływają na bezpieczeństwo dzieci w podróży.

Dzieci, do jakiego wzrostu/wagi/wieku muszą podróżować w foteliku bezpieczeństwa?
Obowiązek przewożenia dziecka w foteliku samochodowym zależy obecnie tylko od jego wzrostu. Dziecko, które ma mniej niż 150 cm wzrostu musi podróżować w foteliku. Nie można po prostu przypiąć dziecka pasem samochodowym, bo są one dostosowane dla osób dorosłych i w chwili zderzenia mogą wyrządzić krzywdę lub nawet zabić. Przypięcie się razem z dzieckiem również nie gwarantuje bezpieczeństwa. Jeśli dojdzie do wypadku hamowanie wyrzuca ciało dorosłego w przód z taką siłą, że malec może zostać przygnieciony naszym ciężarem. Żadnego zabezpieczenia nie stanowi także trzymanie dziecka, bo w czasie gwałtownego hamowania lub zderzenia, utrzymanie chociażby niemowlaka jest niemal niemożliwe – siła bezwładności powoduje, że dziecko nabiera wówczas kilkukrotnie większej masy.

Kiedy dziecko może podróżować bez fotelika?
Dzieci mieszczące się w przedziale wzrostu 135–150 cm, podczas przewożenia na tylnym siedzeniu mogą być przytrzymywane za pomocą pasów bezpieczeństwa pojazdu, a więc bez fotelika lub urządzenia przytrzymującego. Dotyczy to wyłącznie przewożenia dziecka mieszczącego się w powyższym przedziale wzrostu, którego waga ciała przekracza 36 kg, a więc przewidzianą w przepisach maksymalną wagę dla urządzenia przytrzymującego. Na przednim siedzeniu pojazdu dziecko zawsze musi podróżować w foteliku lub na „podkładce”.
Dopuszczalne jest przewożenie trzeciego dziecka, bez fotelika i na tylnym siedzeniu, w wieku co najmniej 3 lat, które zapięte jest w pasy bezpieczeństwa. Dotyczy to sytuacji, gdy dwoje dzieci przewożonych jest w urządzeniach przytrzymujących na tylnym siedzeniu i nie ma możliwości zainstalowania kolejnego. Przepis ten ma zastosowanie dla samochodów osobowych przeznaczonych dla maksymalnie pięciu osób. W samochodach osobowych powyżej pięciu miejsc i o dwóch rzędach tylnych siedzeń, ze względu na odpowiednio duże wymiary siedzeń, zainstalowanie urządzenia przytrzymującego dla każdego przewożonego dziecka nie stwarza trudności.

Jaki wybrać foteliki?
Dostosowany do wieku i rozmiarów dziecka oraz jego potrzeb. Dla nas najważniejsze jest, aby posiadał certyfikat ECE, który oznacza, że spełnia dyrektywy Unii Europejskiej. Warto również przyjrzeć się testom, którym poddawane są foteliki. Przede wszystkim fotelik musi być dobrze zamontowany, a dziecko właściwie zapięte, bo jeśli te warunki nie zostaną spełnione to nawet najlepszy i najdroższy fotelik nie spełni swojej funkcji. Pamiętajmy, że jeśli pasy w foteliku nie naciągają się same, trzeba zawsze sprawdzić, czy dobrze przylegają do ciała dziecka.

Jakie warunki muszą być spełnione, aby można było przewozić dziecko w foteliku na przednim siedzeniu?
Według obecnego stanu prawnego możliwe jest przewożenie dziecka na przednim siedzeniu jadącego przodem do kierunku jazdy zarówno w foteliku, jak i w innym urządzeniu przytrzymującym. Zakazane jest natomiast przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, w sytuacji, gdy w pojeździe włączona jest poduszka powietrzna dla pasażera.

Co grozi kierowcom, którzy przewożą dzieci nie stosując się do obowiązujących przepisów?
Mandat w wysokości 150 złotych i sześć punktów karnych. Myślę jednak, że najważniejsza powinna być świadomość rodziców, że fotelik zapewnia bezpieczeństwo ich dzieciom. W razie zaistnienia wypadku, foteliki, podobnie jak pasy bezpieczeństwa, po prostu ratują życie.

Na nasze pytania odpowiadał starszy aspirant Grzegorz Szczepanek, rzecznik prasowy gorlickiej policji.


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.