Skarbówka będzie zamknięta
Urząd Skarbowy w Gorlicach poinformował, że w piątek, 14 sierpnia, placówka będzie nieczynna. Tego dnia zamknięte będą również inne urzędy skarbowe oraz izby administracji skarbowej.
Powodem jest przypadające w sobotę, 15 sierpnia, Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które jest ustawowo dniem wolnym od pracy. Dla członków korpusu służby cywilnej jako dzień wolny w zamian za święto przypadające w sobotę wyznaczono właśnie piątek, 14 sierpnia.
Sprawy nadal online
Zamknięcie budynku Urzędu Skarbowego w Gorlicach nie oznacza całkowitego braku możliwości załatwienia spraw podatkowych. Podatnicy będą mogli korzystać z e-Urzędu Skarbowego i usług dostępnych drogą elektroniczną.
Osoby, które planowały osobistą wizytę w gorlickiej skarbówce przed długim weekendem, powinny więc przełożyć ją na inny dzień lub skorzystać z obsługi internetowej.
Nie każdy ma wolne
Informacja o wolnym piątku może być myląca. 14 sierpnia 2026 roku nie jest bowiem dodatkowym świętem ustawowym ani automatycznie dniem wolnym od pracy dla wszystkich zatrudnionych.
Jak wyjaśnia Państwowa Inspekcja Pracy, w przypadku święta przypadającego w sobotę pracodawca powinien wyznaczyć inny dzień wolny w okresie rozliczeniowym. Nie musi być nim jednak właśnie 14 sierpnia. Termin zależy między innymi od zasad obowiązujących u konkretnego pracodawcy.
Inaczej wygląda sytuacja części administracji rządowej, gdzie termin wolnego został ustalony odgórnie.
Co z innymi urzędami?
Przed piątkiem warto zwrócić uwagę także na funkcjonowanie innych instytucji publicznych w Gorlicach i całym powiecie gorlickim. Dotyczy to między innymi placówek ZUS, KRUS, ARiMR, sądu, prokuratury, Starostwa Powiatowego w Gorlicach, Urzędu Miejskiego oraz urzędów poszczególnych gmin.
Nie należy jednak zakładać, że wszystkie te instytucje będą 14 sierpnia nieczynne. Zasady mogą być różne w zależności od jednostki i podstawy prawnej zatrudnienia pracowników. Informacje o godzinach pracy najlepiej sprawdzić bezpośrednio przed wizytą.
Długi weekend przed nami
Układ kalendarza sprawia, że dla części pracowników administracji może powstać czterodniowy weekend – od piątku, 14 sierpnia, do poniedziałku rano. Sobota, 15 sierpnia, jest dniem ustawowo wolnym, a po niej przypada niedziela.
Dla mieszkańców ważniejszy od samego długiego weekendu jest jednak praktyczny aspekt zmian. Osoby planujące załatwienie spraw urzędowych pod koniec tygodnia powinny zrobić to wcześniej lub sprawdzić, czy dana placówka będzie w piątek otwarta.
Źródło info: US w Gorlicach



Napisz komentarz
Komentarze