Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama BRICOMARCHE- JUŻ OTWARTE! - Gorlice, ul. Chopina 20
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Odcinkowy pomiar prędkości już działa - gdzie?

Podziel się
Oceń

Wielu z nas na codzień pokonuje znaczące odległości samochodem. Chociaż na terenie naszego powiatu nie spotkamy jeszcze odcinkowego pomiaru prędkości, to poza nim musimy mieć się na baczności. Dziś wskazujemy, gdzie najbliżej Gorlic powstałysystemy związane z odcinkowym pomiarem prędkości. Wskażemy też na kontrowersje, które wokół tego pomysłu narastają.
Odcinkowy pomiar prędkości już działa - gdzie?

Idea pomiaru odcinkowego jest prosta: zwiększyć bezpieczeństwo poprzez pomiar prędkości, który nie będzie uchwycony w jednym punkcie, ale będzie średnią prędkością na dłuższym odcinku. Często krytykowany problem kierowców, którzy zwalniają tylko przy fotoradarze, po czym przyspieszają do dogodnej dla nich prędkości powodował, że poszukiwane było nowe rozwiazanie.

Od kilku dni system pomiaru odcinkowego zaczął działać. Kierowcy przejeżdżający przez niektóre trasy napotkają na nich bramki: pierwsza zbiera dane identyfikacyjne samochodu, takie jak marka, numery rejestracyjne typ auta oraz dokladną godzinę wjazdu w strefę pomiarową. Druga bramka z podobną kamerą rejestruje godzinę przejazdu tego samego pojazdu w drugim punkcie oraz oblicza średnią prędkość na całym odcinku.

Obecnie uruchomiony system rozpoczął działanie w trzech miejscach:

- Zwierki - Zabłudów na drodze krajowej nr 19

- Łosiów na drodze krajowej nr 94

- Łuszczów na drodze krajowej nr 82.
Wszystkie dotychczas zamontowane urządzenia mają rozpocząć do końca roku działanie, łącznie na 29 odcinkach w całej Polsce.

Najbliższe nam punkty pomiarowe będą znajdowały się w gminach: Kolbuszowa (droga nr 9, odcinek 3,65km), Skrzyszów (droga nr 94, odcinek 5,4km) oraz Krościenko Wyżne / Korczyna (droga nr 19, odcinek 1,315 km).

Zasadność wprowadzenia takiego systemu pomiaru wydaje się być oczywista: ograniczenie ilości kierowców nagle hamujących przed fotoradarami lub punktami kontroli kierowców i rzeczywiste ograniczenie prędkości pojazdów poruszających się po wybranych trasach. Poza unijną dyrektywą zobowiązująca kraje cżłonkowskie do wprowadzenia automatycznej kontroli prędkości Główny Inspektorat Transportu Drogowego wskazuje, ze podobne rozwiązania wprowadzone m.in. we Włoszech realnie ograniczyły ilość wypadków na wybranych trasach i pozwoliła zwiększyć przeżywalność osób poszkodowanych, jeśli na danej trasie do wypadku doszło.

Krytyka pojawiła się nim system rozpoczął działanie.

Po pierwsze dotyczy ona sugerowanej przez GITD wysokiej skuteczności w ujawnianiu i karaniu sprawców. Tutaj bowiem okreslenie, kto prowadzić samochód w danej chwili będzie wyglądała podobnie jak obecnie - to właściciel pojazdu będzie otrzymywał korespondencję i będzie zobligowany do wskazania, kto danego dnia prowadził pojazd.

Przyspieszenie w zakresie ustalania sprawcy wykroczenia jest zdaniem komentatorów kłamstwem.

Po drugie problematyczne będzie ustalanie momentu popełnienia czynu zabronionego. Mozliwe jest przejechanie znacznego odcinka trasy z prawidłową, bądź graniczną dopuszczalną prędkością z chwilowym tylko przekroczeniem, co będzie skutkowało ostateczną, wyższą od dopuszczalnej średnią prędkością. Biorąc pod uwagę, że najkrótszy z odcinków pomairowych ma 850 metrów a najdłuższy 6,21 km, kwestia ustalenia tego kiedy i gdzie przekroczono faktycznie prędkość, będzie nastręczać wielu problemów dowodowych, wskazują prawnicy.

Krytycy pomysłu wskazują też wprost na fakt, że to rozwiązanie to w wielu przypadkach tylko sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy dla budżetu, w miejscach, gdzie zwykłe kontrole fotoradarami musiałyby być prowadzone niezgodnie z zaleceniami instrukcji ich obsługi. Takie nieprawidłowości często powodowały anulowanie wystawionych w ten sposób mandatów.

Niemiecki przykład pokazuje zaś, że zbieranie i przechowywanie danych o samochodach i osobach poruszających się odcinkami pomiarowymi może być też potraktowane jako nieuprawniona inwigilacja. Osoby poprawnie przejeżdżające daną trasą nie mogą mieć pewności, że dane o ich przejeździe zostaną skasowane. Gromadzenie i archiwizowanie tego typu danych może być traktowane jako niuprawnione naruszenie praw i wolności obywatelskich.

 

informacje na podstawie:
www.anuluj-mandat.pl
www.wiadomosci.gazeta.pl
www.wiadomosci.radiozet.pl

zdjęcie pixabay


Napisz komentarz
Komentarze
Marek Komarek 21.11.2015 18:50
W Krygu na terenie zabudowanym i na petrolu by też się przydało bo jadą jak samobójcy.

Adwokat 21.11.2015 16:27
Od tego są specjaliści by robić fotomontaże.

ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
ReklamaNekrologi Gorlice 2022
Reklama
Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12