Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Odcinkowy pomiar prędkości już działa - gdzie?

Podziel się
Oceń

Wielu z nas na codzień pokonuje znaczące odległości samochodem. Chociaż na terenie naszego powiatu nie spotkamy jeszcze odcinkowego pomiaru prędkości, to poza nim musimy mieć się na baczności. Dziś wskazujemy, gdzie najbliżej Gorlic powstałysystemy związane z odcinkowym pomiarem prędkości. Wskażemy też na kontrowersje, które wokół tego pomysłu narastają.

Idea pomiaru odcinkowego jest prosta: zwiększyć bezpieczeństwo poprzez pomiar prędkości, który nie będzie uchwycony w jednym punkcie, ale będzie średnią prędkością na dłuższym odcinku. Często krytykowany problem kierowców, którzy zwalniają tylko przy fotoradarze, po czym przyspieszają do dogodnej dla nich prędkości powodował, że poszukiwane było nowe rozwiazanie.

Od kilku dni system pomiaru odcinkowego zaczął działać. Kierowcy przejeżdżający przez niektóre trasy napotkają na nich bramki: pierwsza zbiera dane identyfikacyjne samochodu, takie jak marka, numery rejestracyjne typ auta oraz dokladną godzinę wjazdu w strefę pomiarową. Druga bramka z podobną kamerą rejestruje godzinę przejazdu tego samego pojazdu w drugim punkcie oraz oblicza średnią prędkość na całym odcinku.

Obecnie uruchomiony system rozpoczął działanie w trzech miejscach:

- Zwierki - Zabłudów na drodze krajowej nr 19

- Łosiów na drodze krajowej nr 94

- Łuszczów na drodze krajowej nr 82.
Wszystkie dotychczas zamontowane urządzenia mają rozpocząć do końca roku działanie, łącznie na 29 odcinkach w całej Polsce.

Najbliższe nam punkty pomiarowe będą znajdowały się w gminach: Kolbuszowa (droga nr 9, odcinek 3,65km), Skrzyszów (droga nr 94, odcinek 5,4km) oraz Krościenko Wyżne / Korczyna (droga nr 19, odcinek 1,315 km).

Zasadność wprowadzenia takiego systemu pomiaru wydaje się być oczywista: ograniczenie ilości kierowców nagle hamujących przed fotoradarami lub punktami kontroli kierowców i rzeczywiste ograniczenie prędkości pojazdów poruszających się po wybranych trasach. Poza unijną dyrektywą zobowiązująca kraje cżłonkowskie do wprowadzenia automatycznej kontroli prędkości Główny Inspektorat Transportu Drogowego wskazuje, ze podobne rozwiązania wprowadzone m.in. we Włoszech realnie ograniczyły ilość wypadków na wybranych trasach i pozwoliła zwiększyć przeżywalność osób poszkodowanych, jeśli na danej trasie do wypadku doszło.

Krytyka pojawiła się nim system rozpoczął działanie.

Po pierwsze dotyczy ona sugerowanej przez GITD wysokiej skuteczności w ujawnianiu i karaniu sprawców. Tutaj bowiem okreslenie, kto prowadzić samochód w danej chwili będzie wyglądała podobnie jak obecnie - to właściciel pojazdu będzie otrzymywał korespondencję i będzie zobligowany do wskazania, kto danego dnia prowadził pojazd.

Przyspieszenie w zakresie ustalania sprawcy wykroczenia jest zdaniem komentatorów kłamstwem.

Po drugie problematyczne będzie ustalanie momentu popełnienia czynu zabronionego. Mozliwe jest przejechanie znacznego odcinka trasy z prawidłową, bądź graniczną dopuszczalną prędkością z chwilowym tylko przekroczeniem, co będzie skutkowało ostateczną, wyższą od dopuszczalnej średnią prędkością. Biorąc pod uwagę, że najkrótszy z odcinków pomairowych ma 850 metrów a najdłuższy 6,21 km, kwestia ustalenia tego kiedy i gdzie przekroczono faktycznie prędkość, będzie nastręczać wielu problemów dowodowych, wskazują prawnicy.

Krytycy pomysłu wskazują też wprost na fakt, że to rozwiązanie to w wielu przypadkach tylko sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy dla budżetu, w miejscach, gdzie zwykłe kontrole fotoradarami musiałyby być prowadzone niezgodnie z zaleceniami instrukcji ich obsługi. Takie nieprawidłowości często powodowały anulowanie wystawionych w ten sposób mandatów.

Niemiecki przykład pokazuje zaś, że zbieranie i przechowywanie danych o samochodach i osobach poruszających się odcinkami pomiarowymi może być też potraktowane jako nieuprawniona inwigilacja. Osoby poprawnie przejeżdżające daną trasą nie mogą mieć pewności, że dane o ich przejeździe zostaną skasowane. Gromadzenie i archiwizowanie tego typu danych może być traktowane jako niuprawnione naruszenie praw i wolności obywatelskich.

 

informacje na podstawie:
www.anuluj-mandat.pl
www.wiadomosci.gazeta.pl
www.wiadomosci.radiozet.pl

zdjęcie pixabay


Napisz komentarz

Komentarze

Marek Komarek 21.11.2015 18:50
W Krygu na terenie zabudowanym i na petrolu by też się przydało bo jadą jak samobójcy.

Adwokat 21.11.2015 16:27
Od tego są specjaliści by robić fotomontaże.

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 11Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8zdjęcie przedstawia policjanta w prokuraturze prowadzącego osobę w zielonym kombinezonie Gorlice. Mężczyzna mieszkał z martwą żoną przez kilkanaście dni. Został zatrzymany Szokująca sprawa ujawnienia rozkładających się zwłok przy ulicy Narutowicza wstrząsnęła mieszkańcami Gorlic. W jednym z mieszkań miejskiej kamienicy policjanci odnaleźli ciało 62-letniej kobiety, które – jak wynika z ustaleń śledczych – mogło leżeć tam od kilkunastu dni. W tym czasie pod jednym dachem przebywał z nią jej mąż. 65-letni mężczyzna został zatrzymany, a dziś prokuratura ujawniła wstępne wyniki sekcji zwłok oraz pierwsze ustalenia śledztwa.Data dodania artykułu: 25.06.2025 22:37Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 5
Reklama
umiarkowane opady deszczu

Temperatura: 22°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 4 km/h

Reklama
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego