Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Czy potrzebne jest hospicjum w powiecie gorlickim?

Podziel się
Oceń

W maju bieżącego roku, do Starosty Gorlickiego, z inicjatywy Bogusława Lenarda, wpłynęło zapytanie w sprawie dostępności mieszkańców Ziemi Gorlickiej do opieki hospicyjnej. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby pacjent miał do placówki z taką opieką nie dalej niż 30 kilometrów. W okolicznych powiatach hospicja już są.

Starosta i Przewodniczący Rady Powiatu są bardzo zainteresowani zaspokojeniem rosnących potrzeb w zakresie opieki hospicyjnej. Okazało się, że z taką inicjatywą wcześniej wystąpiło również Lokalne Centrum Wolontariatu w Gorlicach. Tematem staram się zainteresować Związek Gmin Ziemi Gorlickiej.

Niedawno poseł Lech Antoni Kołakowski napisał do Ministra Zdrowia interpelację w sprawie objęcia szczególną opieką medyczną osób nieuleczalnie chorych. Tacy chorzy, w tym najczęściej z rozpoznaniem raka w zaawansowanym stadium potrzebują specyficznej organizacji opieki. Brakuje miejsc w hospicjach i pomimo rozwijającego się wolontariatu nie wszyscy potrzebujący odchodzą z tego świata w godnych warunkach. Najwyższa Izba Kontroli w tegorocznym raporcie przedstawiła dramatyczną sytuację osób w ostatnim stadium nieuleczalnej choroby na Dolnym Śląsku. Kilka dni temu minister Zębala zabrał głos w sprawie stawek na opiekę w hospicjach stacjonarnych.

Cierpienie to więcej niż ból. Jako lekarz z wieloletnią praktyką widzę obawy i obiektywny brak możliwości rodzin, aby fachowo zajmować się ciężko chorymi. Opieka hospicyjna jest wyjątkowa poprzez służbę cierpiącemu człowiekowi. Nawet jeżeli medycyna jest bezradna, bo nie pokona choroby, to może znosić ból i inne dolegliwości, a choremu można zapewnić pomoc, opiekę bliskich, wolontariuszy, psychologów, duchownych.

Samorządy starają się tworzyć hospicja lub rozwijać hospicja domowe z powodu rosnących potrzeb oraz zanim powstaną tzw. mapy potrzeb zdrowotnych tworzone od przyszłego roku przez wojewodów. Poszperałem w Internecie. W powiecie kłobuckim nikt nie wątpił w potrzebę utworzenia hospicjum. Do porozumienia ze Stowarzyszeniem Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej musiały dojść Gmina i Starostwo. Chodziło o przekazanie budynku szkoły. Powiat pilski też pomagał w budowie hospicjum – poprzez mecenat i patronat honorowy nad niektórymi wydarzeniami organizowanymi w celu zbierania funduszy na powstanie hospicjum.

Piszę to bez ironii – kto organizował zbiórki publiczne (mam takie doświadczenia) ten wie, od jak licznych czynników zależy powodzenie kwesty. Inaczej w Pszczynie – tam Rada Miejska przegłosowała przekazanie działki na rzecz hospicjum. Budowę wsparł budżet obywatelski. Środa Wielkopolska – obiekt hospicjum buduje stowarzyszenie, dokładają się darczyńcy, wiele firm obiecało pomoc przy budowie.

Często hospicja są w strukturach szpitali, na przykład w Bytowie, w szpitalu powiatowym, albo w Białej Podlaskiej, w szpitalu wojewódzkim (tam wg Internetu mają powstać: hospicjum stacjonarne, zakład opiekuńczo-leczniczy, poradnia geriatryczna oraz ośrodek wsparcia w postaci dziennych pobytów dla osób starszych). Finansowanie własne i Urzędu Marszałkowskiego.

W Kartuzach list intencyjny w sprawie budowy hospicjum podpisali: wicemarszałek województwa, poseł, proboszcz, wójtowie i burmistrzowie gmin z terenu powiatu kartuskiego. Proboszcz jest dyrektorem Kartuskiego Centrum Caritas i to on rzucił pomysł utworzenia stacjonarnego hospicjum. Finansowanie przedsięwzięcia samorządy zobowiązały się wziąć na siebie. Caritas zabiega o środki z RPO.

Zatarła się w pamięci atmosfera dnia śmierci Jana Pawła II i kolejnych dni kwietnia 2005 roku. W tym czasie nieżyjący już arcybiskup Józef Życiński wydał dekret związany z tym wydarzeniem. Czyta się w nim m. in. w temacie uczczenia wielkiego Polaka: „Podejmując nowe inicjatywy, musimy unikać działań nieprzemyślanych i powierzchownych. Naszą wierną pamięć o Ojcu Świętym wyraźmy przede wszystkim przez zgłębianie Jego nauczania oraz działania duszpasterskie i charytatywne naznaczone papieską wizją „nowej wyobraźni miłosierdzia”.

Piękniej uczcimy pamięć zmarłego Papieża przez tworzenie kuchni dla ubogich, świetlic dla dzieci, hospicjów dla chorych czy młodzieżowych ośrodków kultury im. Jana Pawła II, niż przez zwykłą zmianę nazwy ulic.”


Bogusław Lenard


foto: zdjecia.biz.pl


Napisz komentarz

Komentarze

Ks. 28.09.2015 13:45
Każdy bezrobotny cierpi bo dręczy, obgaduje, donosi i interesuje się drugą osobą, tylko nie sobą. Przeważnie takie osoby można spotkać w oknach lub pod blokami przy ulicy Kościuszki jako gromadka Mieszkańców!

Babcia 28.09.2015 13:03
Jakie życie takie cierpienie bo po 70 latach życia się już tylko cierpi i chce się zmieniać świat młodych.

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 11Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 5
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 20°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12