Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Schyłek lata - czas dożynek

Podziel się
Oceń

Końcówka sierpnia – mimo, że wielu z nas cieszy się jeszcze piękną pogodą, odczuwamy coraz częściej poranny chłód, a przejeżdżając do miejsca pracy zauważamy, że z okolicznych pól znikają kolejne plony. W kolejnych gminach odbywają się właśnie tradycyjne dożynki, w czasie których szczególnie doceniony zostaje wysiłek okolicznych rolników.
Schyłek lata - czas dożynek

Dożynki to jedna z tych okazji, w czasie których niedostrzegany na co dzień wysiłek rolników starających się cały rok o plony, zostaje wysunięty przed szereg i szczególnie doceniony. Ich ciężka praca, planowanie i realizacja zamierzeń prowadzi w okresie późnego lata do ukoronowania. Nie sposób policzyć, ilu przeciwnościom losu muszą sprostać przez cały rok. W czasie dożynek wiele osób może jednak przypomnieć sobie o tym, że to właśnie rolnictwo jest nieustannie fundamentem gospodarki i bez niego niemożliwe jest jakiekolwiek myślene o rozwoju. Ów stategiczny wymiar rolnictwa podkreślił w czasie dożynek w Ropie starosta Karol Górski.

Mimo, że w naszym regionie dominują gospodarstwa małe, to uroczystości dożynkowe traktowane są jako szczególny punkt roku, wyznaczający przełom pomiędzy latem a początkiem jesieni. Jak zwykle zauważane zostają przeszkody, które towarzyszą rolnikom w ciągu roku. Choć ustrzegliśmy się powodzi i podtopień, to druga skrajność – niedostatek wody – stał się dla wielu przyczyną obniżenia ilości i jakości plonów.

Rangę pracy na polach podkreślają co roku spotkania władz gmin i powiatów z osobami, które najwięcej sił włożyły w pracę na polach – rolnikami. W czasie uroczystości w Ropie obecny był także przedstawiciel Zarządu Województwa Małopolskiego – p. Leszek Zegzda. Dziękując rolnikom podkreślał znaczenie odpoczynku po pracy rolników. Czas zbiorów poprzedza bezpośrednio czas przygotowania do kolejnego roku wytężonej pracy – dożynki są więc jedną z niewielu szans na nacieszenie się zbiorami w życzliwej i ciepłej atmosferze.

Tradycyjne uroczystości dożynkowe to nie tylko spotkanie rolników i ich świętowanie, ale także uroczysta msza święta, w czasie której dopełnione zostają tradycje związane z poświęceniem wieńców i chlebów będących owocem tegorocznych plonów.
Uroczystości „dla ducha” dopełniła w Ropie część „dla ciała”, którą prowadziły zespoły regionalne: Okaryna Z Ropy, Pogórzanie z Gorlic, Gorące Serca z Izm i Explosion z Ropy. Uczestnicy dozynek w Ropie mogli też obejrzeć pokaz produkcji lodów przy wykorzystaniu ciekłego azoru, wsłuchać się z piosenki w wykonaniu Jacka Kawalca, a potem uczestniczyć w wieczornej zabawie tanecznej w rytmach proponowanych przez Foryś Band, zespół Lesioki oraz zespół Sukces.

informacja za www.powiatgorlicki.pl


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaBudżet Obywatelski - GŁOSUJ 15 maja - 14 czerwca
AKTUALNOŚCI
ReklamaDzień Dziecka w Minizoo Zdynia - 2 czerwca 2024r.
Reklama
Reklama
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego