Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Czy jesteśmy zabezpieczeni przed skutkami suszy i powodzi?

Podziel się
Oceń

Początek czerwca 2010 roku pamiętają chyba wszyscy gorliczanie. W nocy z 3 na 4 czerwca po gwałtownych i obfitych opadach deszczu z koryta wystąpiła rzeka Ropa zalewając część miasta oraz wiele innych terenów w powiecie gorlickim. Mamy 2015 rok. Niedawno Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport o ograniczaniu skutków susz oraz powodzi dotyczący naszego powiatu i województwa. Wnioski z raportu są niepokojące.

 

Okazuje się, że samorząd województwa małopolskiego (w raporcie wskazano też śląski) wykazał znikomą aktywność w tym temacie. Dlaczego interesuje nas ta kwestia? Z prostej przyczyny. Rzeka Ropa, Zalew Klimkówka i inne okoliczne cieki wodne to zlewnia Wisłoki, która jest w decyzji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie a więc raport dotyczy też efektów działania tej jednostki.

Z raportu ogólnego wynika, że przygotowane programy małej retencji są od lat nieaktualne, a ich realizacja opóźniona.

Na jednego mieszkańca Polski przypada rocznie ok. 1600 m3 wody. To nawet trzykrotnie mniej niż w większości krajów europejskich. Łączna objętość wody zmagazynowanej w sztucznych zbiornikach wynosiła w ostatnich latach ok. 4 mld m3 (nieco ponad połowa w dziesięciu dużych zbiornikach o pojemności powyżej 100 mln m3). Ich stosunkowo niewielka całkowita pojemność nie daje pełnej możliwości ochrony przed powodzią i suszą.

Mała retencja polega na gromadzeniu wody w niewielkich zbiornikach, zarówno naturalnych, jak i sztucznych, przy jednoczesnym zachowaniu i wspieraniu rozwoju środowiska naturalnego. Wyniki kontroli NIK wskazują jednak, że w Polsce wciąż nie docenia się znaczenia małej retencji dla zapewnienia bezpieczeństwa powodziowego i ograniczania skutków długotrwałych susz.

Z informacji, jakie uzyskaliśmy w Wydziale Gospodarki Komunalnej w Gorlicach, wynika że problem niedoboru wody w mieście Gorlice nie występuje, ponieważ jest ono wodociągowane i wody jest wystarczająco dużo, aby zapewnić ciągłe dostawy do mieszkańców. Jeśli chodzi o działania związane z projektami małej retencji to takie nie były prowadzone w ostatnim czasie.

Jeśli chodzi o inwestycje przeciwdziałające skutkom powodzi to przez ostatnie 5 lat nie były one prowadzone, nie podwyższano wałów, nie powstały żadne nowe zbiorniki retencyjne, jeśli coś już robiono to przeprowadzano remonty i konserwację istniejących obiektów.

Niestety problem jest prozaiczny, to brak pieniędzy, który Najwyższa Izba Kontroli radzi rozwiązać enigmatyczną regułką: "należy rozpoznać przez gminy potrzeby oraz wskazać potencjalne źródła finansowania inwestycji z zakresu małej retencji oraz podjąć kompleksowe działania dla zwiększenia roli małej retencji".

Śledząc strony zainteresowanych instytucji, dotyczących sytuacji hydrologicznej zlewni Wisłoki, można natknąć się na masę stwierdzeń, wśród których przewijają się słowa: "plan", "należy", "projekt", "koncepcja", "analiza". Trudno doszukać się konkretów, informacji o prowadzonych pracach lub ich zakończeniu jest znikoma ilość.

W czerwcu tego roku w Dębicy odbyło się konferencja w sprawie inwestycji przeciwpowodziowych w zlewni Wisłoki, w którym uczestniczyli przedstawiciele samorządów wraz z Marszałkiem Wojewódźtwa Małopolskiego, Jerzym Millerem. Podczas spotkania włodarze mogli zgłosić sugestie i uwagi co do przygotowania ostatecznego projektu. Jakiego terenu dotyczy wskazany projekt, nie podano.

W ramach omówienia projektu „Analiza programu inwestycyjnego w zlewni Wisłoki”, realizowanego na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, Wojewoda Małopolski Jerzy Miller przypomniał o nowelizacji ustawy mówiącej o bezwzględnym zakazie wydawania pozwoleń na budowę na terenach zalewowych. Zmiany zostały zatwierdzone w kwietniu i wejdą w życie pod koniec 2017 roku.

Mamy piękny, letni sierpień. Następstwem gorącej i parnej pogody mogą być gwałtowne zjawiska meteorologliczne z obfitymi opadami deszczu, gradu i silnymi podmuchami wiatru. Miejmy nadzieję, że ich potencjalne skutki ominą nasze miasto i powiat, ponieważ w rzaden sposób nie jesteśmy do nich przygotowani.


w artykule wykorzystano materiały: nik.gov.pl, krakow.rzgw.gov.pl, debica.tv


Napisz komentarz

Komentarze

ZZZ 16.08.2015 06:03
Dobre sobie, tak strasznie dbają o dopływy rzeki Wisłoki. Widziałem że są prowadzone działania na polepszanie stanu wód rzeki Wisłoki. I chyba tylko tyle, pieniądze. Są tablice informacyjne o programach i środkach jakie zostały wydane na te programy. Jedna tablica jest w Rzepienniku, kwota jak dobrze pamiętam 77 milionów, kolejna tablica, w Męcinie chyba 42 miliony. Ciekawe co za te pieniądze robią??? Chyba jedynie premie za "chęci', "plany", "projekty", bo na pewno nie za działania. Budowa zbiornika retencyjnego w Moszczenicy, koszt 7 milionów, i mówią że nie ma pieniędzy. Ciekawe ile zbiorników można było by wybudować ze te pieniądze, "planów", "projektów"????

Ariel 14.08.2015 17:07
Wobec nasilonych zjawisk atmosferycznych jesteśmy niestety bezradni. Wystarczy obejrzeć ten krótki filmik i przypomnieć sobie wydarzenia z 2010 roku.Co wcale nie znaczy, że należy teraz siedzieć z założonymi rączkami. Ale myślę, że pod względem prewencji niewiele się dzieje w temacie.

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 11Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 5
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 4 km/h

Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12