Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Szlak Architektury Drewnianej otwarty

Podziel się
Oceń

Szlak Architektury Drewnianej znów zaprasza turystów. Dużo, bo aż 77 obiektów otwiera w tym roku swoje podwoje przed zwiedzającymi. Dziś w Krakowie Leszek Zegzda z Zarządu Województwa zainaugurował nowy sezon turystyczny na szlaku, spotkał się także z gospodarzami wyjątkowych drewnianych zabytków.


Szlak Architektury Drewnianej powstał w 2001 roku z inicjatywy Województwa Małopolskiego i liczy on łącznie 253 najciekawsze zabytki w Małopolsce. Na Szlaku znalazły się malownicze kościoły, piękne cerkwie, smukłe dzwonnice, staropolskie dwory, drewniane wille i skanseny, należące do najcenniejszych zabytków ludowej kultury materialnej.

Przypomnijmy,że W 2003 roku cztery kościoły drewniane z Małopolski zostały szczególnie wyróżnione wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Należą do nich: kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej, kościół pw. św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej i kościół pw. św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej. Natomiast w 2013 roku do Listy UNESCO dopisane zostały cztery cerkwie, wchodzące w skład Szlaku. Są to: cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, cerkiew pw. Opieki Bogurodzicy NMP w Owczarach, cerkiew św. Paraskewii w Kwiatoniu oraz cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych.

Podczas spotkania zorganizowanego tradycyjnie przez Małopolską Organizację Turystyczną gospodarze obiektów drewnianych mogli nie tylko dowiedzieć się, jak odpowiednio wykorzystać potencjał turystyczny obiektów i promować się wśród gości regionu, ale również zabezpieczyć budynki na wypadek pożaru. Leszek Zegzda przypomniał również, że Małopolska chce we współpracy z partnerami zagranicznymi tworzyć również Karpacki Szlak Architektury Drewnianej.

To transgraniczny projekt, który ma łączył zabytkowe, drewniane dziedzictwo łuku Karpat. Docelowo projekt ma obejmować 30 obiektów z Polski, Słowacji, Ukrainy i Rumunii – mówił przedstawiciel małopolskiego samorządu.

Jakie atrakcje czekają na Szlaku Architektury Drewnianej w tym sezonie w Małopolsce? Do dyspozycji miłośników architektury będą obiekty udostępnione w ramach czterech tras: trasa I. Kraków i okolice; trasa II. Tarnów i okolice; trasa III. Okolice Nowego Sącza i Gorlic oraz trasa IV. Orawa, Podhale, Spisz i Pieniny. Przewodnicy oprowadzać będą zwiedzających od czwartku do soboty w godzinach 9:00-18:00 i niedzielę od 12 do 17:00 (z przerwą w godz. 13:00-13:30).

Warto również przypomnieć, że 8 drewnianych obiektów sakralnych wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO jest otwartych dla turystów przez siedem dni w tygodniu. Od poniedziałku do piątku zwiedzać będzie można m.in. cerkwie w Owczarach i Powroźniku oraz kościoły w Dębnie, Lipnicy Murowanej czy Sękowej.

Dodatkowo już w następny weekend tj.23 maja w Muszynie, podczas Ogólnopolskiej Inauguracji Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce, rozpocznie się Festiwal „Muzyka Zaklęta w Drewnie”. Stanowi on cykl koncertów, które przez całe lato gościć będą w zabytkowych obiektach na Szlaku Architektury Drewnianej. Sobotni wieczór uświetni koncert Anny Jurksztowicz i Krzesimira Dębskiego oraz Big Bandu Małopolskiego. Następne koncerty co tydzień, każdy w innym miejscu.

Mamy nadzieję, że informacje znalezione w tym artykule okażą się cennymi podczas planowania wycieczek po najbliższej okolicy, jak i całej Małopolsce.


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 11Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8zdjęcie przedstawia policjanta w prokuraturze prowadzącego osobę w zielonym kombinezonie Gorlice. Mężczyzna mieszkał z martwą żoną przez kilkanaście dni. Został zatrzymany Szokująca sprawa ujawnienia rozkładających się zwłok przy ulicy Narutowicza wstrząsnęła mieszkańcami Gorlic. W jednym z mieszkań miejskiej kamienicy policjanci odnaleźli ciało 62-letniej kobiety, które – jak wynika z ustaleń śledczych – mogło leżeć tam od kilkunastu dni. W tym czasie pod jednym dachem przebywał z nią jej mąż. 65-letni mężczyzna został zatrzymany, a dziś prokuratura ujawniła wstępne wyniki sekcji zwłok oraz pierwsze ustalenia śledztwa.Data dodania artykułu: 25.06.2025 22:37Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 5
Reklama
umiarkowane opady deszczu

Temperatura: 22°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 4 km/h

Reklama
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego