Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Galerii Gorlickiej. Świętuj z nami 5 urodziny Galerii Gorlickiej
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach

W przededniu rocznicy wielkiej bitwy "Do sztabu marsz"

Podziel się
Oceń

"Do sztabu marsz!" to projekt edukacyjny, który powstał z myślą o uczniach klas gimnazjalnych Gminy Gorlice, celem popularyzacji wiedzy historycznej wśród młodzieży. Zbliżająca się wielkimi krokami 100 rocznica Bitwy pod Gorlicami z 1915 roku stała się okazją do wielkiej powtórki na temat znajomości historii swojego regionu.

 

Pomysłodawcy tej inicjatywy postawili sobie za cel przywrócić pamięć o bitwie gorlickiej w środowisku młodzieży, ukazać I wojnę światową jako dramat tysięcy ludzi, uczyć szacunku dla europejskiego i polskiego dziedzictwa kulturowego. Projekt ten zakładał też promowanie wzorców patriotycznych w oparciu o posatwy Polaków walczących w armii austro-węgierskiej, kształtowanie zainteresowania przeszłością oraz umiejętności jej odkrywania poprzez poszukiwanie i analizę źródeł historycznych. Dodatkowo wprowadzono element turystyki, jako modelowy sposób spędzania czasu wolnego przez młodzież.

W ramach projektu "Do sztabu marsz!" prowadzone były na terenie szkół Gminy Gorlice działania edukacyjne, podczas których młodzież wraz z nauczycielami gromadziła i opracowywała lokalne źródła dotyczące wydarzeń z okresu I wojny światowej i cmentarzy wojennych.Opracowania te nadsyłano do organizatorów do dnia 15 kwietnia.

28 kwietnia miały miejsce zaplanowane kolejne punkty projektu. Najpierw w godzinach rannych dwie grupy uczniów pokonały trasy złazu: pierwsza "północna" ( szkoły-Bystra, Ropica Polska, Stróżówka i Zagórzany) przeszła ul.Stróżowską, odcinek ul.Zamkowej w kierunku Golgoty, druga "południowa" (szkoły-Dominikowice,Kwiatonowice, Klęczany, Kobylanka, Szymbark), maszerowała drogą wojewódzką w Siarach, potem przeszła drogą krajową przy wodociągach w Ropicy Polskiej. Następnie połączone grupy pokonały skrzyżowanie ścieżki spacerowej i drogi Szymbark-Bystra i dotarły na teren szymbarskiego skansenu. W trakcie złazu uczniowie zwiedzili dwa cmentarze wojenne, wysłuchali wykładu o bitwie gorlickiej, a na punktach widokowych zaprezentowano im elementy topografii terenu.

Trzecim punktem projektu była impreza plenerowa, która objęła między innymi zwiedzanie " Sztabu gen. Mackensena". Uczniowie wysłuchali prelekcji Jerzego Tomasika dotyczącej 12 krakowskiej DP walczącej pod Gorlicami oraz cmentarzy wojennym w powiecie gorlickim. Interesujące okazały się także warsztaty pt." Mundur i broń żołnierzy  1915 r." z udziałem Grupy Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915. Nabyta przez uczniów wiedza została sprawdzona w serii  pytań zawartych w karcie zadań ( analiza mapy, pytania na temat cmentarzy wojennych, ekspozycji "sztabu Mackensena", mundurów wojennych i broni, krzyżówka).

Impreza zakończyła się podsumowaniem złazu. Najpierw rozdano nagrody i wyróżnienia związane z Gminnym Konkursem Plastycznym "O czym gawędzą gorlickie drzewa". Następnie przedstawiciele młodzieży złożyli wieniec na cmentarzu nr 74 w Szymbarku.

Organizatorami projektu "Do sztabu marsz!" był Zespół Szkół w Szymbarku, Urząd Gminy Gorlice, Stowarzyszenie na rzecz oświaty i kultury w Szymbarku, Skansen Wsi Pogórzańskiej im.prof.R.Reinfussa w Szymbarku.

Wtorkowa impreza była udana za sprawą korzystnej pogody i bardzo ciepłego przyjęcia ze strony Zespołu Szkół w Szymbarku i pracowników tutejszego skansenu.

Iwona Warzycka




 

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
ReklamaBudżet Obywatelski - GŁOSUJ 15 maja - 14 czerwca
AKTUALNOŚCI
ReklamaDzień Dziecka w Minizoo Zdynia - 2 czerwca 2024r.
Reklama
Reklama
Reklama