Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
Reklama Zapraszamy na zakupy do Galerii Gorlickiej. Świętuj z nami 5 urodziny Galerii Gorlickiej
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Po raz piętnasty przyznano Mosty Starosty

Podziel się
Oceń

Mosty Starosty to prestiżowe wyróżnienie, które od 2001 roku przyznawane jest wybitnym osobom ziemi gorlickiej zasłużonym na niwie kultury. Inicjatorem tej zaszczytnej nagrody był ówczesny starosta dr Andrzej Welc. 30 stycznia w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach miała miejsce XV edycja Mostów Starosty.
Po raz piętnasty przyznano Mosty Starosty

 

W roli gospodarza imprezy wystąpił Karol Górski, który przewodniczył Kapitule konkursowej. Wraz z nim o wyborze laureatów nagród zadecydowali: Zofia Kamińska (radna pięciu kadencji Rady Powiatu Gorlickiego i przewodnicząca Komisji Edukacji, Sportu, Dziedzictwa Kulturowego i Mniejszości Narodowych i Etnicznych ), Zdzisław Tohl (dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów), Bogusław Diduch (dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sękowej) oraz Tadeusz Mikrut (naczelnik wydziału edukacji, kultury, turystyki i sportu Starostwa Powiatowego w Gorlicach).

Zdzisław Tohl otwierając uroczystą galę, przywitał zebranych gości, po czym przedstawił muzyczny występ Haliny i Włodzimierza Promińskich. Ich koncert na skrzypce i fortepian wypełniły utwory Ludwiga van Bethovena, Cecila Chaminade, Fritza Kreislera oraz Enrique Granadosa.

Zanim padły nazwiska wyróżnionych i zwycięzcy Mostów Starosty, ogłoszono laureata nagrody„Przęsło”, przyznawanej od 2011 roku młodym, zdolnym twórcom i animatorom kultury. Przyznano ją Małgorzacie Nalepa za „ wyjątkowe zaangażowanie i profesjonalizm w popularyzacji piękna architektury kościoła w Binarowej wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO otrzymuje wierny i dobry duch kościoła w Binarowej”.

Po nagrodzie „Przęsło” przyszła pora na Mosty Starosty. Pierwszym wyróżnionym laureatem został Regionalny Zespół Pogórzanie.

Kapituła doceniła jubileusz 50-lecia istnienia zespołu, który nagrodzono „za całokształt osiągnięć w popularyzacji ludowej kultury muzycznej Pogórza”.Kolejnym odbiorcą wyróżnienia był Piotr Gryglaszewski, profesor Politechniki Krakowskiej,umysł ścisły, a jednocześnie badacz historii i kultury. Wyróżniony został za promocję piękna i historii ziemi gorlickiej. Trzecim wyróżnionym okazał się fenomenalny zespół rodzinny Kapela Maliszów. Niewątpliwi miłośnicy przyśpiewek pogórzańskich, a także starych oraz nietypowych instrumentów, kochają wspólne rodzinne muzykowanie. Kapituła nagrodziła ich za „twórczą autorską interpretację tradycyjnych melodii, tańców oraz przyśpiewek pogórzańskich”.

Kolejne wyróżnienie „za wybitne osiągnięcia w dziedzinie krytyki literackiej i artystycznej”powędrowało do rąk Pawła Nowickiego: etyka, poety, publicysty, nauczyciela, człowieka wielu pasji. Piąty wyczytany odbiorca wyróżnienia, to Aleksander Maślej, zaangażowany działacz Zjednoczenia Łemków, który opisując Beskid Niski i jego mieszkańców od lat podkreśla wkład Łemków w miejscową kulturę. Kapituła nagrodziła go” za zaangażowanie w dzieło zachowania i budowania łemkowskiego dziedzictwa kulturowego”.

Ostatnim wyróżnionym gorlickim twórcą został gitarzysta, rockman, bluesman i poeta. Arkadiusz Zawiliński, bo o nim mowa znany jest szerokiej publiczności za niezwykłe solowe oraz zespołowe występy i właśnie za wybitne osiągnięcia w twórczej interpretacji bluesa, folku i ballady, otrzymał z rąk starosty wyróżnienie.

Napięcie z każdą chwilą było coraz większe i wreszcie starosta Górski wygłosił następujące słowa: „Nie jest prawdą, że śpiewać każdy może... ale jest prawdą, że każdy śpiewający chciałby być przez niego zauważony i doceniony. Jego uznanie stało się dla wielu młodych ludzi wywodzących się z terenu powiatu gorlickiego przepustką do wielkiego świata muzycznego, a nawet do sławy. Prawnik bez dyplomu, historyk z dyplomem, zweryfikowany muzyk, kontrabasista, scenarzysta, autor wielu książek o kulturze, juror ogólnopolskiego turnieju piosenki literackiej pod nazwą Poetycko-Muzyczna Bitwa pod Gorlicami...”

Po takim wstępie poproszono o odbiór nagrody osobę Jana Poprawy. Publiczność nagrodziła zwycięzcę zasłużonymi brawami , zgadzając się z argumentacją Kapituły, przyznającej Mosty Starosty za wspieranie młodych twórców piosenki poetyckiej i śpiewanej. XV Mosty Starosty zostały rozdane.

Wszystkim tegorocznym laureatom składamy serdeczne gratulacje.

Iwona Warzycka


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”