Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

W jaki sposób działają obrabiarki CNC?

Podziel się
Oceń

Przetwarzanie metalu to wbrew pozorom bardzo stare rzemiosło na którym opiera się w dużej mierze cały współczesny przemysł. Wytwarzanie z metalu danych elementów konstrukcyjnych przez wiele dekad było procesem uciążliwym, a nawet niebezpiecznym.

Współcześnie – dzięki innowacyjnym technologiom i zastosowaniu zautomatyzowanych maszyn proces obróbki jest znacznie bardziej szybszy i precyzyjny – koszta produkcji z kolei niższe. Obrabiarki typu CNC okazały się istną rewolucją w branży przemysłowej. Rodzi się pytanie – w jaki sposób one działają?

 

Obrabiarka CNC – definicja

 

Obrabiarka CNC, innymi słowy obrabiarka sterowana numerycznie jest urządzeniem przetwarzającym dyskretne wartości wejściowe w postaci binarnej i impulsywnej na ruchy robocze. Słowem – obrabiarki umożliwiają zastąpienie pracy ludzi z uwzględnieniem większej wydajności, wyższego bezpieczeństwa, a także znacznie większej precyzji przy minimalnym nakładzie czasu oraz kosztów. Niewielu wie, iż obrabiarki obecne są w branży przemysłowej od blisko 70 lat. To właśnie one walnie przyczyniły się do rozwoju owej gałęzi przemysłu.

 

Współcześnie są obecne w zakładach metalowych oraz ciężkim przemyśle produkcyjnym.

Za ich sprawą możemy błyskawicznie i efektywnie tworzyć przedmioty użytku codziennego takie jak auta, elementy konstrukcyjne na budowach oraz wiele innych.

 

Charakterystyka oraz działanie urządzeń CNC

 

Dzięki obrabiarkom sterowanym numerycznie możliwe jest przetworzenie danych cyfrowych na ruch o określonych parametrach. W skład elementów maszyn CNC wchodzi nośnik danych, przetwornik danych oraz napędy. Nośnik danych jest urządzeniem wejściowym. Zawiera on informacje sterujące w formie dyskietek, kart, a nawet taśm. Przetwornik z kolei jak sama nazwa mówi służy przetworzeniu tych danych na ruch. Ważą rolę odrywają falowniki, które dostępne są w sklepie Akcesoria CNC - https://www.akcesoria.cnc.info.pl/85-automatyka/falowniki

 

 

Sterujące sygnały kierują osiami przesuwu oraz wrzeciona. Owe przemieszczenia są mierzone, a następnie wracają do przetwornika dzięki czemu możliwa jest zmiana układu na osiach – X,Y oraz Z, a co za tym idzie – wykonywanie kolejnych ruchów urządzenia. Pierwsze obrabiarki były obecne już w latach 40. Ich rozwój był w dużej mierze uwarunkowany rozwojem technologicznym innych dziedzin. Obecnie kody sterujące obrabiarek typu CNC są kreowane w programach graficznych do modelowania 3D.


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
ReklamaAdvertisement
zachmurzenie duże

Temperatura: 16°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12