Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

100 lat temu odzyskaliśmy wolność, trzy lata wcześniej tu o nią walczono.

Podziel się
Oceń

W dzisiejsze popołudnie Sękową wstrząsnęły wystrzały salw armatnich, bomb, karabinów maszynowych i innych sprzętów batalistycznych. Odbyła się tu bowiem ósma już rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami z 1915 roku. W rekonstrukcji udział wzięło ponad 150 żołnierzy w mundurach armii austro – węgierskiej, niemieckiej i rosyjskiej, samoloty oraz pojazdy z tamtej epoki.

Teren imprezy przeniesiono na wzgórze, w okolicy „pańskich pól” w Sękowej, gdzie można było podziwiać zmagania rekonstrukcyjne żołnierzy, koni, odgrywających sceny mające miejsce 103 lata temu w okolicach Gorlic.

Całość rekonstrukcji została opatrzona komentarzem profesora Andrzeja Olejko, który w pełen ekspresji sposób przybliżył okoliczności i przebieg bitwy. Opisał uzbrojenie, umundurowanie oraz odczucia walczących wtedy żołnierzy różnych narodowości: polskiej, austriackiej, rosyjskiej, węgierskiej, czeskiej i słowackiej. Wybuchy artyleryjskie, strzały karabinów, odgłosy latających w powietrzu samolotów, kłęby dymu, płonące domostwa oraz niosący pomoc sanitariusze, wszystko to dokładnie oddawało tamte chwile grozy. Dodatkowym elementem czyniącym te sceny bardzo realistyczne była przejmująca muzyka, wytwarzająca właściwy nastrój bojowy.

Na samym końcu żołnierze w sposób symboliczny uczcili 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Używając białych i czerwonych rac, utworzyli swoistego rodzaju biało-czerwoną flagę, przez którą przechodzili rekonstruktorzy wracający z bitewnego pola. Całość zakończył odśpiewany przez wszystkich Hymn Polski.

 




Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Widowisko 30.04.2018 10:49
Super widowisko po wojnie tacy wszyscy zmęczeni, niektórzy kulawi, nawet nie dali rady dojść do domu. Tak to ucierpieli na tej wojnie, ale to pewnie przez ruskich nawieźli granatów i cóż zrobić..............

Widz 30.04.2018 07:01
Słaba widoczność Rosjan na wzgórzu chyba ze byli atrakcja sami dla siebie

Rolnik Czesław 30.04.2018 05:51
dokładnie reporter powinien byc ubrany w mundur aby nie rzucal sie w oczy

Widownia 29.04.2018 16:10
Widowisko wspaniałe, jednak do całości nie pasowali ustawieni na polu reporterzy, zwłaszcza jeden z łyskiejącym irokezem na samym szczycie, w Ruskich okopach. Rozumiem akredytację, ale szkoda, że do armaty nie wlazł.

Widz 29.04.2018 14:00
Super widowisko! Dziękujemy!

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
ReklamaAdvertisement
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 16°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego