Czy czeka nas rewolucja? Pierwsze wieści z wiertni Sękowa!

  • 06.08.2020, 07:06
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Czy czeka nas rewolucja? Pierwsze wieści z wiertni Sękowa!
Już teraz tani zakup nieruchomości w Sękowej jest praktycznie niemożliwy. Ceny poszybowały w górę, a jak się wydaje, powodem tego jest informacja, której potwierdzenie może nastąpić lada dzień. Czy w Sękowej odkryto gorącą wodę i można ją będzie niebawem wykorzystać? Czy "Termy Sękowa" staną się niebawem najważniejszym elementem rozpoznawczym naszego powiatu?

 

Na początku czerwca w Sękowej ruszył odwiert, którego celem miało być poszukiwanie wód geotermalnych na terenie miejscowości Sękowa. Pisaliśmy o tym >>> Sękowa. Ruszył odwiert w poszukiwaniu wód geotermalnych. Wszystko zależy od powodzenia prac przy odwiercie geotermalnym, który właśnie powstaje. Łączone są z nim wielkie nadzieje: możliwość ogrzewania gorlickich mieszkań naturalną energią pochodzącą z głębi ziemi, a w przyszłości być może kompleksy wypoczynkowe, stworzenie nowego, turystycznego centrum regionu i rozwój turystyki uzdrowiskowej…

Dziś, po niemal dwóch miesiącach od informacji o rozpoczęciu odwiertów w Sękowej, zadzwoniliśmy do Pani Małgorzaty Małuch, Wójta Gminy Sękowa z pytaniem, które z pewnością zadaje sobie wielu z Was: czy nasz powiat otrzyma nową szansę na rozwój?

Czy już teraz warto zainwestować w nieruchomości na terenie tej miejscowości z nadzieją na wysoki zysk w przyszłości?

 

haloGorlice:  Konstrukcja wiertni przykuwa uwagę przejeżdżających. Słychać, że praca wre. Oficjalne informacje miały pojawić się pod koniec września, czy jednak już dziś wiadomo coś na temat potencjalnych złóż? Jakie są pierwsze efekty tych prac?

 

Wójt M. Małuch: W tym momencie jeszcze nie zostały przeprowadzone żadne badania wody, chociaż pojawiała się ona już kilkukrotnie. Wydajność, której oczekujemy spodziewamy się na głębokości ok 2 500 - 2 800m. Obecnie dowiercono się do głębokości ok 2400 m więc efekt odwiertu będzie znany już niebawem.

 

haloGorlice:  Oficjalnie zakończenie prac zaplanowano na 13. Listopada bieżącego roku, ale same prace wiertnicze potrwać mają do końca września. Następnie będzie trwał proces testowania odwiertu, sprawdzane będą także parametry złóż, które spodziewamy się odkryć pod ziemią. W zależności od temperatury wód termalnych oraz ich wydajności podjęta zostanie decyzja o tym, co dalej.

Kiedy w Pani ocenie będziemy mogli wstępnie mówić o sukcesie lub jednoznacznym niepowodzeniu inicjatywy?

 

Wójt M. Małuch:  Zgodnie z założeniami temperatura wody powinna osiągnąć ok. 70o C, a oczekiwana wydajność to 50m3/h. Natomiast odwiert uznajemy za pozytywny już przy wartościach temperatury na poziomie 50 oC  a wydajność 20 kubików/h. Gmina jako inwestor może jednak już przy niższych parametrach uznać, że eksploatowanie złoża będzie opłacalne.

Przy pomiarze temperatury wody, która pojawiła się na głębokości 1500-2000m uzyskano wynik poniżej 50o C. Wydaje się więc, że na większych głębokościach woda powinna być odpowiednio cieplejsza. Pozostanie jedynie pytanie o wydajność źródła.

haloGorlice: Musimy wyjaśnić jedną kwestię: obecnie dokonywany odwiert ma charakter „poszukiwawczo-rozpoznawczy”, tzn. pozwoli na rozstrzygnięcie, czy w przyszłości możliwe będzie wykorzystanie tych dóbr naturalnych na cele lokalnych przedsiębiorców z branży turystycznej a wcześniej na potrzeby energetyki. Pozytywne informacje, których możemy spodziewać się za ok 2-3 miesiące będą więc zasadniczo wstępem do rozpoczęcia kolejnych prac o konkretnym profilu.

Wójt M. Małuch:  Zgadza się. Odwiert ma obecnie status poszukiwawczo-badawczego ale zostanie zakończony głowicą i będzie przygotowany do późniejszej eksploatacji. Odwiert, w przypadku uzyskaniu satysfakcjonujących parametrów wody, będzie uzbrojony, w taki sposób by mógł być wykorzystanym do konkretnych celów wydobywczych.

Oczywiście eksploatacje i wykorzystanie wody geotermalnej zarówno dla celów energetycznych jak i rekreacyjnych będzie wymagała jeszcze podjęcia kolejnych skomplikowanych działań i  bardzo dużych nakładów inwestycyjnych.

 

haloGorlice: Czy możemy nieco puścić wodze fantazji? Prace zakończone w tym roku kończą się pełnym sukcesem: woda ciepła, o satysfakcjonującym wypływie. Jaką założyłaby Pani perspektywę czasu od tych pomyślnych informacji do podjęcia kolejnych kroków. Po jakim czasie złoża zaczęłyby w Pani ocenie pracować na potrzeby lokalnej energetyki, a kiedy umożliwiłyby  rozwój turystyki i rekreacji w regionie?

Innymi słowy: ile czasu musi jeszcze upłynąć, żeby dzisiejszy odwiert stał się symbolem przełomowych – być może - zmian?

 

Wójt M. Małuch: Osiągniecie oczekiwanego celu to jeszcze bardzo odległy i długi proces. Dzisiaj trudno jest określić termin jego realizacji. Zbyt wiele jest niewiadomych , które mogą wpłynąć na ten proces. Wykorzystanie energii geotermalnej zarówno dla celów grzewczych jak i rekreacyjnych wymaga wykonania kolejnych bardzo kosztowych inwestycji.

Partnerem w realizacji tego przedsięwzięcia jest Miasto Gorlice, które ma stać się odbiorcą energii geotermalnej dla celów grzewczych.

Stosowne porozumienie podpisaliśmy na etapie składania wniosku do NFOŚ. Proces realizacji tej inwestycji wymagać  jednak będzie podjęcia wielu starań i wspólnych wysiłków, aby pozyskać środki na sfinansowanie tego przedsięwzięcia.

Trudno jest w sposób odpowiedzialny wskazać hipotetycznie terminy, szczególnie ze względu na grożący nam kryzys związany z pandemią koronawirusa, ale na pewno potrwa to nie krócej jak 5 lat w optymistycznej wersji.

Jeśli chodzi o walor rekreacyjny to warunkiem jego realizacji jest pozyskanie inwestorów, którzy chcieliby wykorzystać naszą geotermię. Te perspektywy są również nieokreślone, a zależą przede wszystkim od możliwości zainteresowania naszym regionem naprawdę dużych przedsiębiorców. W przypadku basenów geotermalnych cykl inwestycyjny będzie prawdopodobnie jeszcze dłuższy.

 

haloGorlice: Czyli już teraz warto zainwestować w sękowskie grunty?

 

Wójt M. Małuch: Już teraz obserwujemy  wzrost cen gruntów w okolicy, z resztą nie tylko w Sękowej. Wzrost zainteresowania może być jednak tylko pośrednio efektem tych prac i poszukiwań gorących wód. Wydaje się, że ludzie chcą mieszkać w przyjaznym, czystym środowisku, poszukują odpoczynku od miasta, a nasza gmina może zaoferować naprawdę atrakcyjne tereny w pełni uzbrojone, dobrze skomunikowane i z bogatą bazą sportowo-turystyczną.

 

haloGorlice: Termy Sękowa: to bardzo miła perspektywa. Trzymamy zatem kciuki za powodzenie obecnych działań i mamy nadzieję niebawem uzyskać informacje potwierdzające pełen sukces.

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

///
/// 03.09.2020, 09:06
za chwile mieszkańcy zobaczą u siebie wyschniete studnie bo wiercenie naruszy podziemne żródła i taki będzie tego efekt że będa suche studnie i nici z geotermi bo będzie za zimna woda a wtedy tylko można zrobić wodociągi
Nafciarz
Nafciarz 10.09.2020, 18:06
Jakby miały być studnie wyschnięte to już by były jak przewiercali się przez powierzchniowe warstwy wodonośne. Ale to trzeba wiedzieć. Wiedzieć też trzeba, że po odwierceniu pierwszej sekcji otworu zapuszcza się rury okładzinowe i cementuje się je żeby właśnie ta nieszczęsna woda nie uciekła ci ze studni :)
Chłopaki są głębokości 2400m lub więcej więc na pewno to co robią tam na dole nie wpływa na twoją studnię która masz max do 30m o ile była wiercona a nie kopana.
Troszkę wiedzy - wtedy możesz narzekać
bemol
bemol 03.09.2020, 01:08
Witam.Za 5 lat to słowacy wybudują przy granicy 10 basenów termalnych a w Gorlicach nadal będą trwały "skomplikowane procedury". Panie Burmistrzu to je uproście.Kto jak nie Wy? Jakoś górale na Podchalu potrafią wybudować od podstaw łącznie z odwiertem baseny w rok(np.Szaflary).Takie samo prawo Polskie. A tu 5 lat! Opamiętajcie się!To nie ogrzewanie mieszkań rozkręca gospodarkę tylko turystyka.Póki co jeździmy na nowe baseny w Słowacji 100 km od Gorlic otwarte 2 lata temu. Bez kryptoreklamy zainteresowani wiedzą o czym mówimy.Notabene od podstaw budowali je rok! Można? Można!
Wiem
Wiem 07.08.2020, 10:51
Zakładając, że wszystko będzie ok, woda osiągnie odpowiednią temperaturę i wydajność to jest to nadal odwiert testowy. Z tymi oczekiwaniami na termy to bym się wstrzymał. Upłyną lata zanim procedury pozwolą powiedzieć co i jak, kolejne lata upłyną na poszukiwaniu inwestora, później lata na zezwolenia na kolejne odwierty, a potem na budowę kompleksów basenowych. Czyli jak dobrze pójdzie to mamy rok 2065. Bilet na taki basen kosztuje powyżej stówy, więc część mieszkańców pójdzie raz z ciekawości i po basenach.
Dziadek80
Dziadek80 06.08.2020, 16:01
Słyszałech że gdzieś koło Torunia też są termy.
Mietek
Mietek 06.08.2020, 15:13
Już widzę darmowe ogrzewania buhhhaaaa... Lata temu znajomy zbudował wiatrak to taki podatek musiał płacić że musiał go rozebrać i tauronowi haracz płacić .
Nieruchomość
Nieruchomość 06.08.2020, 11:28
Witam może ktoś ma działki albo dom do sprzedania jestem zainteresowany kupnem tylko Sękowa
lucek
lucek 06.08.2020, 15:09
Za kościołem w Sękowej był chyba dom do sprzedania (taki do dokończenia) z 3 lata temu. Właściciele wyjechali do USA.
Bogdan Mormo
Bogdan Mormo 06.08.2020, 10:01
Pani Wójt lepiej by gminę otworzyła, a nie wy zamykali się na 4 spusty i tłumacza sie Covidem jak u nas w powiecie nikt tego nie nie ma. Do wywiadów to nie ma strachu przed wirusem ale robić się nie chce. WSTYD
Sołtys
Sołtys 06.08.2020, 09:50
Jak zwykle bicie piany!!!
bogdan mormon
bogdan mormon 06.08.2020, 10:04
dokładnie, podniecają się wszyscy jak stonka wykopkami, a prawda jest taka ze to tereny roponośne i będzie finał taki ze nic z tego nie bedzie, jeszcze kilka miesięcy temu robili z Sękowej kuwejt teraz gejzery no ludzie. to mowie ja Bogdan
MrRed
MrRed 06.08.2020, 10:09
oj przestańcie pesymizm siać. pomyślcie o tych, którzy niedawno wywalili kupę kasy na skrawki ziemi w Sękowej :D ludzie grają na złoża, to dlaczego miałoby ich tam nie być, skoro temperatura raczej bedzie ok
MrRed
MrRed 06.08.2020, 09:03
no to jest jazda!
stanstad
stanstad 03.09.2020, 00:06
Słowacy budują baseny termalne łącznie od podstaw z odwiertem w 2 lata. Górale na Podhalu robią to w rok(np.Szaflary). A tu 5 lat potrzeba! Bo niby strasznie procedury są skomplikowane..To je uproście Panowie gorliccy Urzędnicy.To nie ogrzewanie mieszkań tylko baseny termalne przynoszą dochody i rozkręcają gospodarkę! Póki co jeździmy na Słowację.Dwa lata twmu wybudowali w ciągu roku nowe baseny 100km od Gorlic.Bez kryptoreklamy zainteresowani wiedzą o czym mowa. Można?Można!

Pozostałe