Warsztaty leśne z Nadleśnictwem Łosie, mykologiczne o grzybach nadrzewnych, naftowe z pokazem destylacji ropy, stolarskie z warsztatami łyżkarskimi i syncerskie, w czasie których będziemy mogli stworzyć własną rozetę karpacką. Do tego wypalanie dziegciu i wyplatanie wianków z ziół i kwiatów, warsztaty haftowania oraz pokazy drzew, które z powodzeniem można wykorzystywać w kuchni i w kosmetyce. Dla dzieciaków: budowanie miniaturowego wozu maziarskiego oraz drewnianych zabawek i instrumentów, a także nie lada gratka – składnie łemkowskiej chyży. Dla maluszków: łowienie drewnianych rybek i malowanie w terenie.
To chyba całkiem niezła opcja, jak na jedno tylko popołudnie? A to nie wszystko!
Będą warsztaty edukacyjne i takie zupełnie rozrywkowe. Nie zabraknie również tych ludowych, które od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Na scenie zobaczymy łemkowską Kapelę Drewutnia z Lublina. Do tego lokalna grupa Ruty Uwite z Julią Doszną na czele – zapowiada Klaudia Zbiegień, kierownik Zagrody Maziarskiej w Łosiu.
Sam pomysł na Święto Maziarzy zrodził się w 2010 roku w Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, którego Zagroda Maziarska w Łosiu jest częścią. Chodziło przede wszystkim o stworzenie przestrzeni do spotkań z ostatnimi maziarzami z Łosia, wtedy było ich zaledwie kilku. Nie wykonywali już co prawda swojej profesji, ale chętnie opowiadali o swoich przygodach związanych z pracą. Były to niezapomniane, żywe lekcje lokalnej historii.
Warto również przypomnieć, że maziarstwo w Łosiu rozpoczęło się w czasie rozkwitu przemysłu naftowego na ziemi gorlickiej, pod koniec XIX wieku. Naftowy boom przyczynił się do zwiększenia zapotrzebowania na produkty ropopochodne i rozwój handlu międzynarodowego. Nasze tereny były w dużej mierze roponośne, pełne wież wiertniczych oraz naturalnie wypływającego ze skał czarnego złota. Wykorzystali to Łemkowie, którzy pozyskiwali ten cenny surowiec, a następnie przerabiali go w chałupniczy sposób na cenną w tamtych czasach maź i w rezultacie w bardzo dochodowy biznes. Każdego roku maziarze z Łosia wyruszali swoimi drewnianymi wozami na szlaki handlowe sięgające do Odessy na wschodzie, Brna na zachodzie, do Rygi na północy. Potrafili być w podróży nawet sześć miesięcy, a wracając do swoich domów przywozili z dalekich stron cenne surowce i materiały... a często również żony!
>>>Święto Maziarzy przyciągnęło do Łosia prawdziwe tłumy [2019]







![Droga do Bednarki nieprzejezdna [FOTO] Droga do Bednarki nieprzejezdna [FOTO]](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-droga-do-bednarki-nie-przejezdna-foto-1764001755.jpg)
![„Art & Loma” w GOK Sękowa. Wystawa fotografii przy muzycznych wspomnieniach [FOTO] zdjęcie przedstawia portrety kobiet](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-art-loma-w-gok-sekowa-wystawa-fotografii-przy-muzycznych-wspomnieniach-foto-1763992053.jpg)

![Ekstremalne warunki na drodze z Gorlic w kierunku Dukli. Nie wybierajcie się tam [VIDEO] zdjęcie przedstawia samochody w śniegu](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-ekstremalne-warunki-na-drodze-z-gorlic-w-kierunku-dukli-nie-wybierajcie-sie-tam-1763975552.jpg)

![Co? Gdzie? Halo! Tych wydarzeń nie możesz przegapić [PONIEDZIAŁEK, 24 listopada 2025] zdjęcie przedstawia pojemnik z krwią](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-co-gdzie-halo-uratuj-komus-zycie-razem-z-i-lo-w-gorlicach-poniedzialek-24-listopada-2025-1763907994.jpg)


![Magia „Ani z Zielonego Wzgórza” w Gorlickim Centrum Kultury [FOTO] zdjęcie przedstawia dziewczynę i chłopaka na scenie](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-magia-ani-z-zielonego-wzgorza-w-gorlickim-centrum-kultury-foto-1763156060.jpg)
![Hala namiotowa zawaliła się pod naporem śniegu. Drzewa przy ul. Bieckiej połamane [FOTO/VIDEO] zdjęcie przedstawia straż pożarną](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-hala-namiotowa-zawalila-sie-pod-naporem-sniegu-drzewa-przy-ul-bieckiej-polamane-foto-video-1763897512.jpg)
![Wójtowa. Zderzenie osobowego peugeota z autem dostawczym [FOTO] zdjęcie przedstawia dwa pojazdy uszkodzone na drodze](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-ad815e5e13a369d8208725381ae2e543.jpg)

![Podcasty młodych o zdrowiu - uczennice Kromera o tym, jak żyć zdrowiej [PODCAST] zdjęcie przedstawia kobietę, która trzyma w palcach jabłko w kształcie serca](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-podcasty-mlodych-o-zdrowiu-uczennice-kromera-o-tym-jak-zyc-zdrowiej-podcast-1762932852.png)



![Gorlice. Kolizja na ul. Stróżowskiej. Droga do Mszanki zablokowana [FOTO] zdjęcie przedstawia uszkodzone pojazdy podczas kolizji](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-gorlice-kolizja-na-ul-strozowskiej-droga-zablokowana-foto-1763754618.jpg)
![Gorlice. Zderzenie hondy i audi. Kierujący uciekł z miejsca zdarzenia [AKTUALIZACJA] zdjęcie przedstawia kolizje hondy na ulicy Sienkiewicza](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-gorlice-zderzenie-hondy-i-audi-kierujacy-uciekl-z-miejsca-zdarzenia-foto-1762669646.jpg)



Napisz komentarz
Komentarze