Pokojowa demonstracja na gorlickim Rynku i zbiórka rzeczy dla uchodźców

 • 04.10.2021, 14:00
 • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Pokojowa demonstracja na gorlickim Rynku i zbiórka rzeczy dla uchodźców Fot. Dorota Czopyk
Publikujemy w niezmienionej formie zaproszenie do udziału w proteście, który już jutro (5 października) o godz. 17 odbędzie się na gorlickim Rynku.


 

Możecie dołączyć do wydarzenia także na fb >>>Nie dla pushbacków na granicy! Tam cierpią ludzie!


Drodzy Gorliczanie, mieszkańcy Beskidu Niskiego i okolic!

Jeśli nie jest Wam obojętny los ofiar kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej, a w szczególności los przebywających tam dzieci, spotkajmy się we wtorek (5 października) o godzinie 17 na rynku w Gorlicach, by zapytać: „Gdzie oni są? Gdzie są dzieci?” i wyrazić swoją niezgodę na niehumanitarne traktowanie uchodźców.

Weźcie kredę! Będziemy kreślić na płycie rynku rysunki i hasła sprzeciwiające się wydarzeniom na granicy. Czujemy gniew, ale chcemy, by demonstracja była pokojowa, a do udziału w niej zapraszamy rodziny z dziećmi. Jeśli chcecie przyjść z transparentami, prosimy, żeby nie było na nich nazw oraz logo partii i innych organizacji politycznych.

Podczas spotkania będziemy zbierać rzeczy dla uchodźców, którzy przebywają na granicy, według listy przygotowanej przez organizację Homo Faber działającej w ramach „Grupy Granica” (prosimy nie dostarczać niczego spoza tej listy, to bardzo ważne):

 • koszulki techniczne – poliestrowe
 • spodnie ciepłe (polarowe, wodoodporne)
 • polary
 • wytrzymałe poncha lub peleryny przeciwdeszczowe
 • grube, długie skarpety
 • buty z ociepleniem lub wkładką (mogą być kalosze)
 • czapki
 • rękawiczki
 • szaliki lub kominy polarowe
 • koce polarowe  lub  termiczne
 • czekolady, batoniki, żele energetyczne, batoniki białkowe, pasztety drobiowe, paprykarze, suchary SU-2, wafle ryżowe, mleko skondensowane, banany, suszone owoce, izotoniki w proszku lub żelu
 • żywność dla dzieci
 • folie NRC
 • ogrzewacze termiczne
 • karimaty
 • małe plecaki (do przechowywania żywności)

Pokażmy, że nie mamy zgody na niehumanitarne traktowanie drugiego człowieka niezależnie od tego, jakiego jest wyznania, z jakiego pochodzi kraju, ile ma lat i jakiej jest płci!

Przybywajcie, zapraszajcie bliskich i znajomych.

Bětka Wójcik, Magda Rzeźnik, Mania Strzelecka, Marysia Starzewska, Monika Sznajderman, Dagmara Kawiecka, Weronika Wronowska, Dorota Czopyk

 

Barbara Ćmiech

Komentarze (23)

MM.
MM. 05.10.2021, 22:20
Czytam te komentarze, widzę, jakie mają poparcie wg liczby łapek... i robi mi niedobrze. Wręcz nie mogę uwierzyć, że w Polsce, w niewielkim miasteczku, 30 lat po odsunięciu komunistów od władzy, narasta taka nienawiść do wszystkiego, co nowe, co obce.. Polska wymiera i bez imigrantów możemy zapomnieć o rozwoju.. Niemcy to dawno zrozumieli i zbudowali swój dobrobyt w swoim czasie na imigrantach z Turcji, Jugosławii... a fala uchodźców w 2015 już się integruje i już weszła na rynek pracy, są wskaźniki..
A przecież jeszcze niedawno to MY marzyliśmy o emigracji ekonomicznej, to MY staraliśmy się o paszport, czasem bezskutecznie, żeby wyjechać na Zachód i zarobić na godniejsze życie, to MY podejmowaliśmy się nielegalnej pracy w Niemczech czy Austrii na czarno, by lepiej tu żyć...
Życzę Wam, Gorliczanie, tak tu aktywni w komentarzach, żebyście Wy ani Wasze dzieci nie musieli za jakiś czas znowu szukać pracy za granicą, abyście nie musieli starać się o zezwolenie na wjazd do Unii Europejskiej, z której ten Wasz rząd chce nas wyprowadzić, żebyście nie musieli liczyć na pomoc w paczkach z zagranicy, jak na początku lat 80-tych.. bo drukowanie pieniędzy kiedyś musi się skończyć, a to od razu przerodzi się w bankructwa i bezrobocie...
A może właśnie należy Wam tego życzyć, żebyście wreszcie zrozumieli i dojrzeli???
Nie wspomnę już, jacy z Was katolicy... jak Wasze sumienie pozwala na takie wpisy i tyle nienawiści..
Darujecie sobie komentarze pod moim adresem, bo i tak już nie przeczytam, kasuję sobie ten portal z przeglądarki..
Dobranoc
Handel
Handel 05.10.2021, 21:01
Najważniejsze są Zerwatywy bez tego wszystko upadnie.
Dik
Dik 05.10.2021, 00:17
Chore
Sami wiarygodni
Sami wiarygodni 04.10.2021, 21:11
Może zorganizujecie zbiórkę pieniędzy taką jak dla Mateusza Kijowskiego, Marty Lempart albo Margot . Kodziarze łączcie się !
🇵🇱
🇵🇱 04.10.2021, 20:30
Po pasztecie drobiowym siła za trzy lata. Tylko konserwa wieprzowa pryma sort 👌 będzie najlepsza 😎
lech
lech 04.10.2021, 20:11
Tiry z pomoca stoja od dawna na granicy,aBialorus ich niewpuszcza
Ktoś
Ktoś 04.10.2021, 20:06
Pożyteczni idioci do boju. Trzeba złożyć nową formację bo KOD wyzionął ducha. Heheheh
Opcjonalny
Opcjonalny 04.10.2021, 18:59
Bardzo głośno mówi się o tym, że każda pomoc dla tych ludzi pod granicą kończy się fiskiem z obu stron. Chciakbym zobaczyć jak choćby jeden dar jest wręczany właśnie pod granicą tym ludziom. Wtedy może uwierzę w wasze wielkie bezinteresowne serce. Pfi
piotr
piotr 05.10.2021, 00:22
Dokąd Panu wysłać nagrania lub transmisje?
dok
dok 04.10.2021, 18:38
kodZIARY coś wymyśliły ale nie mieszajcie do tego DZIECI jak strona białoruska.
Adik
Adik 04.10.2021, 17:24
Platforma Obywatelska i Lewica i ich retoryka: afgańskie dzieci i ich rodziny, które nie chcą zostać w Polsce - chronić i zatrzymać za wszelką cenę. Polskie dzieci - jeść szczaw, mirabelki, nie pozwolić jechać np. nad morze, bo to hołota, a najlepiej to jak chore od razu skrobać i do śmietnika. Tak właśnie zachowują się członkowie i zwolennicy lewacko-liberalnych partii. Pamiętajcie o tym, gdy będziecie iść do wyborów.
Baca
Baca 04.10.2021, 16:48
Dość biedy i krzywd było wśród dzieci na naszym Polskim, Gorlickim podwórku i nikt do zbiórek się nie garnął. Obecny rząd wyeliminował w Polsce biedę i głód wśród rodzin ubogich i wielodzietnych o najniższym statusie kosztem przywilejów potomków dawnej władzy i różnej maści krętaczy no to teraz jest okazja na odwet by w ten sposób zjednoczyć się i dokopać PISowi, pokazać sprzeciw rządowi pod pretekstem niby kilku dzieci uchodźców zorganizować zbiórkę i nadać rozgłos. Czy Gorliczanie popierają takie pomysły? to odzwierciedlało się we wcześniejszych protestach gdzie grupki obecnych liczyły kilkadziesiąt osób w najliczniejszym proteście. Krzywda każdego dziecka rozrywa serce ale nie można wyolbrzymiać problemu którego nie ma.
Terry
Terry 04.10.2021, 15:17
Zaproscie ich do swoich domow
Jacek
Jacek 04.10.2021, 17:08
Prosto i na temat.Wolny Kraj kto zechce moze sobie przyjac cala Rodzine z dziecmi pod swoj dach i utrzymywac.
adam1
adam1 04.10.2021, 16:13
Posłowie Konfederacji rozdawali takie zaproszenia w Sejmie. Jednak nikt z lewaków tego nie podpisał i
nie zaprosił do swojego domu
marek
marek 04.10.2021, 15:07
Po pierwsze, to nie są żadni "uchodźcy" (bo to nie Białorusini, oczywiście zakładając że toczy się tam wojna... tylko nielegalni imigranci ekonomiczni i chcą koniecznie do Niemiec. )
marek
marek 04.10.2021, 15:02
Współczuję braku rozumu.
Dida
Dida 04.10.2021, 14:53
Za bazgroły w miejscu publicznym i niszczenie przestrzeni publicznej grozi mandat. Mam nadzieje, ze nie bedzie taryfy ulgowej.
jasnowidz
jasnowidz 04.10.2021, 14:50
Ciekawe czy zgadnę ? Będą dokładnie te same osoby co stały pod gorlickim sądem ,kodziarze itp.
Tirowiec
Tirowiec 04.10.2021, 14:42
Od Białorskiej strony dojdziecie i pomożecie bez problemu a nie chojrokować 300km od nich!!!
l
l 04.10.2021, 14:39
I tak te ciuchy nie trafią do migrantów,władza państwowa je zagarnie tak jak ciuchy z pojemników caritasu można znależć u handlujących na rynku..a pani Bartusiowa będzie wkurzona że na jej terenie takie rzeczy się dzieją
Kioskara
Kioskara 04.10.2021, 14:37
Znicze zapalcie to taki wasz znak rozpownawczy😎
strona wuwuwu
strona wuwuwu 04.10.2021, 16:42
I jeszcze kreda na asfalcie. Jak nie macie, bo u lewizny to normalne, to wam mogę paczkę gratis podrzucić.

Pozostałe