Co to za niezwykły monument? Wyrósł jak spod ziemi przy ul. Chopina

  • 16.11.2021, 08:03
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Pomnik przy ulicy Chopina w Gorlicach Fot. haloGorlice
Jeśli przejeżdżaliście dzisiaj ulicą Chopina w Gorlicach, Waszą uwagę mógł przykuć bardzo ciekawy obiekt, który pojawił się w pobliżu jezdni. Co to za „nowość” i czy rzeczywiście jest nowością?

 

Ostatniego dnia maja w tekście >>>Sidur zostanie Miejscem Pamięci Narodowej. Nie tylko on informowaliśmy o tym, że Rada Miasta Gorlic podjęła decyzję o ustanowieniu dwóch nowych miejsc pamięci.

 

​​​

Jednym z nich miał był tajemniczy pomnik dla Ludzi Glinika. Przekonując do słuszności podjęcia uchwały w sprawie uznania go za miejsce pamięci, zastępca burmistrza, Łukasz Bałajewicz mówił:

Zarząd Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników „Glinik” zwrócił się do burmistrza miasta Gorlice z prośbą o znalezienie nowego miejsca dla pomnika Ludziom Glinika poległym za wolność i sprawiedliwość społeczną w latach 1939-45, ufundowanego przez załogę „Glinika”. Pomnik, czyli tablica upamiętniająca, aktualnie znajduje się na terenie prywatnej spółki.

Według wnioskodawców ten pomnik stanowi część historii Glinika., ale również miasta, nie będąc jednocześnie należycie wyeksponowanym. Przy tym pomniku z okazji święta Barbórki przez lata spotykali się włodarze miasta, kadra kierownicza, załoga oraz poczty sztandarowe organizacji działających na terenie spółki, upamiętniając poległych w czasie II wojny światowej pracowników Fabryki.

Mając na uwadze powyższe uzasadnienie pozostaje uzasadnionym ustanowienie pomnika jako Miejsca Pamięci Narodowej  i znalezienie [dla niego] nowej lokalizacji przy ulicy Chopina w Gorlicach.

 

Uchwała została wtedy przyjęta, dziś zaś widzimy już jej efekt. Chociaż oficjalne odsłonięcie ogromnej tablicy dopiero przed nami, już teraz możemy podziwiać ją w nowym miejscu.

Została ustawiona naprzeciwko bloku nr 7 przy ul. Chopina, w pobliżu przystanku autobusowego. Prezentuje się... spektakularnie.

Zobaczcie z resztą sami!

Monika Kulka-Smołkowicz

Zdjęcia (9)


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kazik
kazik 17.11.2021, 08:13
jeszcze jedną tablice potrzeba na ul.michalusa pod bramą rafinerii z napisem "tu była rafineria która jako pierwsza na świecie upadła"
Stanisław Mika
Stanisław Mika 16.11.2021, 21:44
Inicjatywa godna pochwały, szkoda tylko, że tablica ta przeplata się z logo FAMURU co przypomina, że to nie GLINIK jest tu już właścicielem i gospodarzem. Bardzo to przykre,ale niestety prawdziwe.
P.B.
P.B. 16.11.2021, 11:40
Nasz oddział był wykonawcą robót budowlanych przy tymże pomniku i doskonale pamiętam uroczystości związane z jego odsłonięciem. Ponieważ w tym samym czasie prowadziliśmy prace przy nadbudowie budynku BHP, znajdującego się vis a vis pomnika, musieliśmy na ten czas przerwać roboty, usunąć rusztowania, by nic nie zakłócało widoku i nastroju podczas uroczystości. Dobrze że choć sama tablica będzie przypominać o tym wydarzeniu.

Pozostałe