Nowoczesna adaptacja strychu – jak efektywnie wykorzystać przestrzeń poddasza?

  • 26.11.2021, 14:50
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Poddasze w domu jednorodzinnym po remoncie Fot. materiały partnera
Przestrzeń poddasza daje nam wiele możliwości adaptacji. Dzięki niej pierwotnie parterowy dom można powiększyć o kolejne pokoje lub pomieszczenia gospodarcze, czyniąc go bardziej funkcjonalnym. Jak efektywnie wykorzystać strych? Sprawdźmy!

 

Planowanie adaptacji poddasza

Już na etapie planowania budowy, warto skusić się na projekty domów z poddaszem użytkowym. Dzięki temu uzyskamy dom parterowy z rozwiniętą strefą dzienną zawierającą salon, kuchnię, jadalnię, łazienki oraz strefę sypialnianą. Dodatkowo będziemy mieli możliwość zagospodarowania jeszcze jednej kondygnacji. Jeśli na początku wybierzmy projekt budynku bez opcji późniejszego zaadaptowania poddasza, narazimy się na wysokie dodatkowe koszty za kilka lat oraz dodatkowy poważny remont. Ponadto, trzeba będzie postarać się o zezwolenie na podniesienie domu.

 

 

Kiedy warto zaadaptować strych?

Poddasze można zaadaptować podczas budowy domu lub zdecydować się na późniejszy remont. Jeśli nasze fundusze na to pozwalają, a ponadto wiemy, co chcemy umieścić w tym miejscu, lepiej zrobić to od razu, aby drugi raz nie stresować się przeprowadzanymi pracami i sprzątaniem. Czasami jednak nie tylko brakuje nam pieniędzy, lecz także nie wiemy i nie mamy potrzeby adaptowania poddasza. Wtedy można powrócić do niego za 5 czy 10 lat. Najważniejsze jest jednak to, aby przestrzeń poddasza była przygotowana na adaptację. Oznacza to, że powinno wstawić się okna, wykonać ocieplenie oraz schody.

 

 

Nowoczesne pomysły na zaadaptowanie poddasza

Zwykle na poddaszu znajdują się pokoje dziecięce, sypialnia rodziców i łazienka. Czy można jednak wykorzystać tę przestrzeń w inny sposób? Oczywiście! Ciekawym rozwiązaniem jest zorganizowanie na strychu biura. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą lub po prostu potrzebujesz spokojnego miejsca do pracy, warto skorzystać z tej możliwości. Co więcej, biuro można dodatkowo wygłuszyć, aby móc skupić się na pracy.

 

Bawialnia – strefa rozrywki i relaksu

Przestrzeń poddasza można również przeznaczyć na bawialnię nie tylko dla najmłodszych, lecz także starszych dzieci i rodziców. To tak naprawdę miejsce, w którym można spędzić miło czas z rodziną, pograć w gry lub urządzić kącik do rozwijania swoich pasji – malowania, majsterkowania itd.

 

 

Funkcjonalne pokoje

Jeśli strefę sypialnianą przeniesiemy na parter domu, na poddaszu można zorganizować funkcjonalne pokoje gospodarcze. Może to być m.in. ogromna garderoba wyposażona w multum półek oraz luster. Co więcej, w każdym domu przyda się również spiżarka. Jeśli zabraknie dla niej miejsca obok kuchni, można ją przenieść na poddasze.

 

Strefa natury

To rozwiązanie dla osób, które kochają rośliny. Na poddaszu można zorganizować małą dżunglę, w której umieścimy same kwiaty. Obok nich warto ustawić kilka foteli, aby móc relaksować się w ich towarzystwie.

 

 

Garaż jedno a dwustanowiskowy – jakie wymiary do odpowiedniej powierzchni użytkowej? Jeśli zastanawia Cię nie tylko kwestia poddasza, lecz także garażu, kliknij link i dowiedz się więcej na ten temat.

Tomasz Stasiowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe