Stara tradycja, nowe miejsce. Barbórkowe kwiaty spoczęły pod tablicą

  • 08.12.2021, 08:44
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Stara tradycja, nowe miejsce. Barbórkowe kwiaty spoczęły pod tablicą Fot. halogorlice.info ©
W minioną sobotę (4 grudnia) obchodzona była Barbórka, czyli święto kojarzone przez nas przede wszystkim z górnictwem. Warto przypomnieć, że w obchody tego święta włączają się również naftowcy, geolodzy i wszyscy, których praca wiąże się z poszukiwaniem i wydobywaniem paliw kopalnych.

 

Z tej okazji w niedzielę (5 grudnia) w czasie południowej mszy świętej w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gliniku-Gorlicach modlono się za żyjących i zmarłych pracowników Fabryki Maszyn Górniczych i Wiertniczych w Gorlicach. To ludzie, którzy kształtowali nasze miasto w sposób, który z pewnością nigdy nie będzie zapomniany.

Zgodnie ze starą tradycją, uczestnicy uroczystości udali się pod tablicę poświęconą Ludziom Glinika poległym za wolność i sprawiedliwość społeczną w latach 1939-45.


Przypomnijmy, że przez wiele lat tablica ta była pozostawiona na terenie prywatnym.

W maju została wpisana na listę gorlickich miejsc pamięci >>>Sidur zostanie Miejscem Pamięci Narodowej. Nie tylko on


Niedawno pojawił się wniosek skierowany przez Zarząd Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników „Glinika”, by tablica powróciła do mieszkańców. Staraniem władz miasta została przeniesiona i jako miejsce pamięci znalazła się na powrót w przestrzeni publicznej.

Pisaliśmy o tym w połowie listopada >>>Co to za niezwykły monument? Wyrósł jak spod ziemi przy ul. ChopinaTeraz tablica ufundowana przez załogę „Glinika” została przeniesiona i usytuowana przy ul. Chopina (naprzeciwko sklepu delikatesowego, w pobliżu przystanka autobusowego). Miejsce, w którym co roku wspominano pracowników Fabryki poległych w latach 1939-1945, będzie ponownie miejscem spotkań władz samorządowych oraz organizacji związanych z gorlickim przemysłem.
Z pewnością będzie też znakomitym pretekstem do rozmów z najmłodszymi o przeszłości naszego regionu.

 

Źródło info: UM w Gorlicach

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

🇵🇱
🇵🇱 08.12.2021, 10:07
Matki żywicielki fabryki już nie ma. A następne polonienia prawie nie wiedzą czym była dla Gorlic i okolic ile rodzin żyło z tej pracy i jak mocno wrosła w historię regionu i miasta.

Pozostałe