Z tej okazji w niedzielę (5 grudnia) w czasie południowej mszy świętej w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gliniku-Gorlicach modlono się za żyjących i zmarłych pracowników Fabryki Maszyn Górniczych i Wiertniczych w Gorlicach. To ludzie, którzy kształtowali nasze miasto w sposób, który z pewnością nigdy nie będzie zapomniany.
Zgodnie ze starą tradycją, uczestnicy uroczystości udali się pod tablicę poświęconą Ludziom Glinika poległym za wolność i sprawiedliwość społeczną w latach 1939-45.
Przypomnijmy, że przez wiele lat tablica ta była pozostawiona na terenie prywatnym.
W maju została wpisana na listę gorlickich miejsc pamięci >>>Sidur zostanie Miejscem Pamięci Narodowej. Nie tylko on
Niedawno pojawił się wniosek skierowany przez Zarząd Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników „Glinika”, by tablica powróciła do mieszkańców. Staraniem władz miasta została przeniesiona i jako miejsce pamięci znalazła się na powrót w przestrzeni publicznej.
Pisaliśmy o tym w połowie listopada >>>Co to za niezwykły monument? Wyrósł jak spod ziemi przy ul. Chopina
Teraz tablica ufundowana przez załogę „Glinika” została przeniesiona i usytuowana przy ul. Chopina (naprzeciwko sklepu delikatesowego, w pobliżu przystanka autobusowego). Miejsce, w którym co roku wspominano pracowników Fabryki poległych w latach 1939-1945, będzie ponownie miejscem spotkań władz samorządowych oraz organizacji związanych z gorlickim przemysłem.
Z pewnością będzie też znakomitym pretekstem do rozmów z najmłodszymi o przeszłości naszego regionu.
Źródło info: UM w Gorlicach









![Poważne utrudnienia na linii kolejowej – służby pracują na miejscu zdarzenia [FOTO] Zdjęcie przedstawia ciężarówkę i pociąg](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-powazne-utrudnienia-na-linii-kolejowej-sluzby-pracuja-na-miejscu-zdarzenia-1762506527.jpg)
![Gorlice. Kolizja na ul. Bieckiej. Suzuki uderzyło w radiowóz [AKTUALIZACJA] zdjęcie przedstawia uszkodzony pojazd, obok stoi radiowóz](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-gorlice-kolizja-na-ul-bieckiej-1762511036.jpg)
![Kino Kolory | Repertuar na bieżący tydzień [7-14 listopada] Zdjęcie przedstawia plakaty filmów wyświetlanych w Kinie Kolory w Gorlicach](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-kino-kolory-repertuar-na-biezacy-tydzien-7-listopada-1762500885.jpg)
![Halo Tu Weekend. Obchody Święta Niepodległości, wystawy, konkursy i mecz [7-9 października 2025] zdjęcie przedstawia flagę Polski](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-halo-tu-weekend-obchody-swieta-niepodleglosci-wystawy-konkursy-i-mecz-7-9-pazdziernika-2025-1762499825.jpg)



![Emocje i rywalizacja podczas VII Drużynowej Spartakiady Wolontariatu [FOTO] zdjęcie przedstawia kilka osób na podium](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-emocje-i-rywalizacja-podczas-vii-druzynowej-spartakiady-wolontariatu-foto-1761216522.jpg)
![Zderzenie dwóch volkswagenów na Zawodziu. Akcja policji, 4 osoby zatrzymane [FOTO] Zdjęcie przedstawia dwa rozbite samochody, obok radiowóz policji](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-zderzenie-dwoch-volkswagenow-na-zawodziu-1762156799.jpg)






![O krok od tragedii. Mercedes uderzył w renaulta, na przejściu były dzieci [AKTUALIZACJA] zdjęcie przedstawia rozbite pojazdy](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-o-krok-od-tragedii-dk28-calkowicie-zablokowana-aktualizacja-1761747317.jpg)
![Policja poszukuje 14-letniej Aleksandry Sroki [AKTUALIZACJA] zdjęcie przedstawia kolorowe zdjęcie dziewczynki, obok napis zaginiona](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-policja-poszukuje-14-letniej-aleksandry-sroki-aktualizacja-1762416966.jpg)
![Gorlice. Kolizja na Zawodziu. Poważne utrudnienia w ruchu pojazdów [AKTUALIZACJA] zdjęcie przedstawia rozbity samochód](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-gorlice-kolizja-na-zawodziu-foto-1761942447.jpg)
Napisz komentarz
Komentarze