Potrzeba serca, misja, a może miłość do historii i szacunek do ludzi? Wyróżenienie dla Józefa Gucwy z Bobowej

  • 16.12.2021, 10:09
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Józef Gucwa finalistą konkursu nagrody polin 2021 Fot. naszabobowa.pl
Muzeum Historii Żydów Polskich od 2015 roku wręcza nagrodę ludziom, którzy działają na rzecz ochrony pamięci polskich Żydów i historii tej społeczności w naszym kraju. Pośród ponad 100 zgłoszonych podmiotów, wyróżniono 6 osób, w tym mieszkańca naszego powiatu: Józefa Gucwę z Bobowej.

 

W czasie uroczystej gali w muzeum POLIN (Muzeum Historii Żydów Polskich) uhonorowano 6 finalistów wyłonionych spośród 102 osób zgłoszonych z całej Polski. Jedna z nagród trafiła do pana Józefa Gucwę z Bobowej. Nagroda jest formą wyróżnienia za ochronę pamięci o historii społeczności żydowskiej w Polsce. Dodatkowo promowane są działania na rzecz kształtowania wspólnej przyszłości, poprawy relacji między przedstawicielami społeczności polskiej i żydowskiej. To także aktywna promocja aktywności związanych z poprawą wzajemnego zrozumienia i podnoszenia szacunku względem siebie.

Jak wyjaśniał Radosław Wójcik, kierownik konkursu POLIN 2021

W gronie nominowanych znaleźli się ludzie, którzy działają z potrzeby serca lub poczucia misji, wkładając w to mnóstwo energii, czasu, a często również własnych środków finansowych. Nasi tegoroczni finaliści są bardzo różni, ale łączy ich jedno: mimo przeciwności działają na rzecz zachowania dziedzictwa polskich Żydów, stawiając opór wobec obojętności i zapomnienia.

 

W imieniu Józefa Gucwy nagrodę odebrał jego syn, Tomasz.

Za jakie zasługi uhonorowano mieszkańca Bobowej?

Józef Gucwa od wielu lat pasjonuje się lokalną historią. Trzy lata temu, w 2018 roku, kupił pożydowski budynek, marząc o założeniu tam muzeum o tematyce żydowskiej. Udało się! Oficjalne otwarcie izby „Okruchy pamięci Dom Landaua” została otwarta w 2020 roku w centrum Bobowej (Rynek 7). Całość projektu, realizowana przez własną pracę i zaangażowanie Józefa Gucwy, zaowocowała odtworzeniem gospody prowadzonej przed laty przez rodzinę Leona Landaua w czasach przedwojennych. Twórca Izby przez lata nabywał, remontował i ostatecznie udostępnił publiczności wszystkie odnalezione judaika.

Pierwsza prezentacja kolekcji Józefa Gucwy odbyła się w 2013 roku w ramach Dni Bobowej z kulturą żydowską. Wtedy właśnie odbyła się inscenizacja ślubu córki cadyka Nechemy Golda Halberstam z Mojżeszem Stemplem, pt. Jak Cadyk z Bobowej córkę wydawał. Później wystawy odbywały się w 2014 i 2015 roku.
Zaangażowanie Józefa Gucwy w pielęgnowanie pamięci o historii regionu przejawia się także w opiece nad grobami rodziny Landauów, które są położone na cmentarzu żydowskim w Bobowej. Co więcej, mężczyzna utrzymuje także kontakt z potomkami rodziny, zamieszkującymi teraz w USA.

Józef Gucwa wspiera także organizację Dni Bobowej z Kulturą Żydowską, zajmuje się oprowadzaniem turystów po zabytkach związanych z historią bobowskich Żydów.

 

Źródło info: polin.pl

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe