Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Jak zgodnie z prawem dogadać się po kolizji? Wydrukuj to i miej zawsze w aucie!

Podziel się
Oceń

Wysokie mandaty powinny być przede wszystkim zachętą do bardziej ostrożnej i zgodnej z przepisami jazdy. Co jednak zrobić, gdy już dojdzie do niegroźnego otarcia samochodów, a my będziemy chcieli zaoszczędzić policjantom fatygi, a sami po prostu będziemy chcieli zaoszczędzić? Podpowiadamy!
Jak zgodnie z prawem dogadać się po kolizji? Wydrukuj to i miej zawsze w aucie!

Autor: Fot. ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Pogoda zaczyna przypominać nam o tym, że trwa zima, a więc warunki na drogach mogą być trudne. Chwila nieostrożności wystarczy, by przejażdżka znaną nam od lat trasą zakończyła się kolizją. Pamiętajmy wtedy: jeśli nie ma poszkodowanych zawsze możemy się dogadać: bez udziału policji, a jednocześnie w pełni zgodnie z prawem!

Cennik mandatów zmienił się w wielu przypadkach, ale szczególnie kontrowersyjne wydają się te zmiany, które dotknęły pospolitych stłuczek. Takich, do których doszło np. w korku czy na parkingu. Niby nic się nie stało, ale wezwanie policji oznacza czterocyfrowy mandat.

Czy to nieuniknione?

Weźmy głęboki oddech, wyjdźmy z pojazdów. Głębokie spojrzenie w oczy drugiemu kierowcy i szybka ocena sytuacji na miejscu zdarzenia.

 

Jeśli nikt nie został poszkodowany, a uszkodzenia są niewielkie, może po prostu warto się uśmiechnąć i spróbować się... dogadać?

W pierwszym odruchu i przypływie adrenaliny, wielu chce wykonać telefon po policję. Czy to konieczne? Jeśli nie ma osób poszkodowanych, nie mamy też do czynienia z jakimś zagrożeniem dla ruchu ulicznego (np. wyciek płynów eksploatacyjnych z samochodu), nie mamy obowiązku wzywania na miejsce takiego zdarzenia stróżów prawa.

Czas po wykonaniu telefonu z prośbą o interwencję policji, uczestnicy drobnych kolizji po kilku minutach dzwonią ponownie, by odwołać interwencję mundurowych. Postanowili po prostu samodzielnie się dogadać!

Czy to legalne? Jak najbardziej!

A czy to się nam opłaca? Od 1 stycznia odpowiedź jest zdecydowanie twierdząca!

Świetnym przykładem są tutaj drobne stłuczki, w czasie których obydwaj kierowcy nieco za bardzo zbliżają się do osi jezdni. W kilka sekund od samochodów odpadają lusterka. Nikomu nie stała się żadna krzywda, ucierpiały tylko samochody. Przyznanie się przed sobą, że jesteśmy współodpowiedzialni za to zdarzenie spowoduje, że będzie łatwiej zakończyć sprawę. Zaoszczędzimy na mandacie, który policjanci wręczyliby sprawcy zdarzenia lub wszystkim uczestnikom zdarzenia, jeśli orzeczono by na miejscu o współwinie!

 

A jak to zrobić, by ubezpieczyciel mógł rozliczyć naprawy?

Tutaj kluczowa podpowiedź, którą przygotowaliśmy dla Was z pomocą ubezpieczycieli. Poniżej znajdziecie w wersji do pobrania dokument – oświadczenie sprawcy zdarzenia komunikacyjnego. Przygotowany specjalnie dla Was formularz (załącznik do pobrania pod artykułem) miał być z założenia jak najprostszy. To absolutne minimum, które czyni za dość wymaganiom stawianym przez ubezpieczyciela.

Co powinno się obowiązkowo znaleźć się w oświadczeniu?

1. Dokładne dane uczestników zdarzenia (z konkretną informacją, który z nich jest sprawcą, a który poszkodowanym). Pamiętajcie o wskazaniu danych kontaktowych (np. numeru telefonu i adresu mailowego).

2. Dokładne dane pojazdów, które brały udział w zdarzeniu (marka samochodu, numer rejestracyjny).

3. Dane polisy ubezpieczeniowej sprawcy: numer polisy, nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego oraz informacje o czasie, na który zawarta została umowa ubezpieczenia.

4. Dokładny opis zdarzenia: tu ważna uwaga! W opisie słownym warto wskazać dokładnie o której godzinie, w jakim miejscu i w jaki sposób doszło do zdarzenia. Użyteczne może być podanie nazw ulic, określenie charakterystycznych punktów terenu (jeśli miały wpływ na przebieg zdarzenia). Spróbujmy nazwać manewry, które wykonywaliśmy w czasie zdarzenia. Który pojazd był w ruchu? Jaki chcieli kontynuować jazdę uczestnicy zdarzenia, jakim torem chcieli się poruszać? Co się stało, że sytuacja zakończyła się zdarzeniem?

W naszym arkuszu nie zostawiliśmy dodatkowego miejsca na rysunek, ale zachęcamy: jeśli zdarzy się Wam z niego korzystać, wykorzystajcie drugą stronę oświadczenia i narysujcie na nim szkic sytuacyjny zdarzenia: taki sam, jak rysunki skrzyżowań, które pomagały nam w nauce w czasie kursu na prawo jazdy! Zaznaczcie pozycję pojazdów, strzałkami wskażcie tor ich ruchu, oznaczcie nazwy ulic. Schematyczny rysunek ułatwi zrozumienie opisu tekstowego.

Zawsze możecie też oczywiście zrobić dodatkowe zdjęcia zdarzenia, które w razie wątpliwości będziecie mogli przedstawić ubezpieczycielowi.

5. Podpis - nie zapomnijcie się podpisać i oznaczyć daty sporządzenia oświadczenia.

 

Tak przygotowany dokument wystarczy zanieść do ubezpieczyciela, który zajmie się sprawą. Zachęcamy więc: wydrukujcie najprostszą wersję oświadczenia i zawsze miejcie w samochodzie.

 

By się „dogadać” wystarczy dobra wola i jeden spełniony warunek

Jeśli w zdarzeniu, drobnej kolizji, nikt nie został poszkodowany, mamy otwartą drogę do tego, by się dogadać, czyli zgodnie z prawem podpisać oświadczenie dla ubezpieczyciela, który zajmie się później rozliczeniem kosztów niezbędnych napraw.

Wszystkim kierowcom życzymy jednak przede wszystkim bezpiecznych wyjazdów i powrotów: bez konieczności zagłębiania się w tajniki obsługi kolizji!

 


Napisz komentarz

Komentarze

Ja 20.01.2022 21:20
A może jednak wezwać policję i wybić z głowy jazdę tym co ciągle mają stłuczki i do tej pory tym się specjalnie nie przejmowali?

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 7
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 21°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego