Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Czy mieszkańcy bloków przy ul. Kościuszki dogadają się? Problem może ciągnąć się latami.

Podziel się
Oceń

Tematy zagospodarowania budynku byłej kotłowni oraz wyjazdu z osiedla skupiły mieszkańców bloków przy ul. Kościuszki na wspólnym spotkaniu w kawiarence przy ul. Ariańskiej w Gorlicach.
Czy mieszkańcy bloków przy ul. Kościuszki dogadają się? Problem może ciągnąć się latami.

Drugi z tematów dotyczył wyjazdu z drogi osiedlowej w kierunku ulicy Kościuszki. 

Pisaliśmy o tym to - link do artykułu.

Gdy wiosną tego roku zarządca drogi zmienił oznakowanie przy tym skrzyżowaniu, okazało się, że wyjazd w kierunku centrum miasta jest bardzo uciążliwy i wiąże się z krążeniem po kilku innych ulicach miasta, by w końcu trafić na nitkę w kierunku głównego skrzyżowania na Zawodziu.

Orędowniczką alternatywnego rozwiązania tego problemu okazała się p. Katarzyna Hajduk, która spotykając się z mieszkańcami starała się doprowadzić do wypracowania rozwiązania ułatwiającego wydostanie się z osiedla w każdym możliwymi kierunku.

Czy istnieje możliwość przywrócenia rozwiązania, które funkcjonowało od kilkudziesięciu lat i się sprawdzało? Nie widzimy innego alternatywnego rozwiązania, które pozwoliłoby nam otworzyć możliwość wyjazdu do centrum miasta, czy do szpitala - kontynuowała p. Kasia.

Okazuje się, że w czasie wakacji, gdy problem oparł się o zarząd spółdzielni osiedla na Zawodziu, udało się zorganizować alternatywny przejazd w okolicy bloku nr 24a. Przy akceptacji dyrektora MZUK doszło do otwarcia odcinka drogi, który tymczasowo miał rozwiązać problem wydostania się w osiedla.

Wystąpiliśmy również do GDDKiA o włączenie drogi dojazdowej w obręb skrzyżowania ul. Kościuszki i Węgierskiej. Zarządca drogi wyraził pozytywną opinię co do tego projektu, pod warunkiem sfinansowania całej inwestycji przez włączającego się w drogę, czyli przez spółdzielnię. W grę wchodziłaby kwota kilku milionów złotych, nas po prostu na to nie stać - powiedział Krzysztof Jędrzejowski, prezes spółdzielni.

Prowizoryczne rozwiązanie, funkcjonujące od czerwca do sierpnia tego roku, spotkało się jednak ze sprzeciwem mieszkańców bloku nr 24a, którzy narzekali na uciążliwość hałasu związanego z natężeniem ruchu pod ich oknami. Z racji tego, że droga według prawa własności należy do wszystkich mieszkańców tego bloku a ich opinia jest wiążąca, prezes Jędrzejowski był zmuszony do zamknięcia tego alternatywnego rozwiązania, skazując wszystkich mieszkańców osiedla na korzystanie z jedynego dostępnego wyjazdu.

Żeby móc korzystać z tego spornego fragmentu drogi, musi być zgoda wszystkich mieszkańców będących jej właścicielami, w tym przypadku tak nie jest - mówi prezes Jędrzejowski.

Podczas emocjonalnej dyskusji nie udało się wypracować ani jednego sensownego rozwiązania, które satysfakcjonowałoby wszystkich mieszkańców, a jednocześnie gwarantowałoby szybkie rozwiązanie problemu.

Rondo? Zaadaptowanie kładki dla pieszych pod ruch pojazdów? Przesunięcie sygnalizacji świetlnej? Włączenie drogi osiedlowej i sygnalizacji świetlnej w obręb skrzyżowania ul. Kościuszki i Węgierskiej?

Przeprowadzenie tych rozwiązań to kilka lat uzgodnień i inwestycje opiewające na miliony złotych. Albo się państwo dogadacie w kwestii alternatywnego, prostego, taniego rozwiązania albo będziecie się z nim borykać latami - mówili zgodnie obecni na sali przedstawiciele samorządów.

Cała dyskusja skupiła się wokół przyczyn i okoliczności, na podstawie których została podjęta decyzja o zmianie organizacji ruchu przy wyjeździe z osiedla. Kto jest za to odpowiedzialny? Dlaczego przez tyle lat wszystko było dobrze a teraz już nie jest? Padały głosy z sali.

Doraźne rozwiązanie powinno być jak najszybsze i jak najkrótsze - powiedział kom. Daniel Myśliwy, z Powiatowej Komendy Policji w Gorlicach.

Obecne rozwiązanie powinno być perspektywiczne i dla korzyści ogółu. Co do podjętych decyzji odnośnie tego skrzyżowania, musicie Państwo wiedzieć, że w rzeczywistości ruchu drogowego funkcjonuje System Ewidencji Wypadków i Kolizji Drogowych. GDDKiA w okresie ostatnich 12 kalendarzowych miesięcy roku zanotowana na tym starym skrzyżowaniu 14 zdarzeń drogowych. Stąd decyzja o zmianie jego organizacji ruchu. Każde nowe rozwiązanie infrastrukturalne bierze pod uwagę po pierwsze bezpieczeństwo, po drugie płynność ruchu, wygoda mieszkańców jest niestety na dalszym miejscu. Alternatywne rozwiązanie prowadzące ruch w okolicy bloku nr 24a funkcjonowało przez dwa wakacyjne miesiące, gdzie ruch w mieście jest największy i nie zanotowano w tym miejscu żadnych zdarzeń drogowych.

Szukajmy rozwiązania najtańszego, najszybszego i patrzmy do przodu, bo wszystkie rozwiązania doraźne i ich realizacja może trwać kilka lat - podsumował Daniel Myśliwy.

Czy uda się wypracować rozwiązania godzące interesy wszystkich stron? Czy mieszkańcy bloku przy ul. Kościuszki 24a wyrażą pozytywną opinię na temat wykorzystania ich drogi pod użytkowanie wszystkich mieszkańców? Czy administratorzy dróg osiedlowych zadbają o ograniczenia uciążliwości z powodu zwiększonego ruchu pojazdów, łatając dziury w jezdni, zabezpieczając studzienki, montując progi zwalniające?

Wszystko w Waszych rękach mieszkańcy. Wasze decyzje to odpowiedzialność obywatelska każdego z Was.



Napisz komentarz
Komentarze
Mieszkaniec 31.01.2020 12:42
Mieszańcy powinni odłączyć się od spółdzielni i sztuczne problemy się skończą raz na zawsze.

Anna 31.01.2020 12:28
A kto złoży wniosek o odłączenie od tej problemowej Spółdzielni Mieszkaniowej?

Pod Lodownią 23.09.2019 19:03
O kim to świadczy że przy blokach macie porozwalane same flaszki po alkoholu? Tylko o Mieszkańcach!

Kkk 24.09.2019 17:11
Mieszkam już 25 lat na tym osiedlu i nigdy nic takiego nie widziałem ?

Pod Lodownią 24.09.2019 20:49
Zobacz przy ogrodzeniu ''tam za budynkiem ciucholandu''

Gorlice Centrum. 23.09.2019 15:26
Zachowujecie się gorzej niż Cygany! Bo jak by Cygany się tak zachowywali w Maszkowicach, to wszystkie problemy by rozwiązali w jednym tygodniu i wszyscy by poszli skąd przyszli. Cygany się nie biją i nie kradną i nie piją na dworze, nawet nie dewastują swojej posiadłości. A u nich Policja tylko czeka na okazję by zadzwonili na Policję, to wylecą wszyscy i tak powinno być na Kościuszki, to by się każdy pilnował i było by Bezpiecznie. WSTYD MIESZKAŃCY!!

Ks. 23.09.2019 14:33
Na każdym osiedlu jest takie zamieszanie, gdy jest przełom i ze średniowiecza przechodzi się do cywilizacji. To znaczy że nie będzie żadnych psów, kotów, ogrodów. Tylko będą duże parkingi, drogi i wolne tereny. Czyli Polska 2020.

Iza 23.09.2019 14:28
Ten przejazd pod blokiem 24 A, powinien być płatny skoro jest prywatny.

Kierowca 23.09.2019 14:13
Wystarczy zapłacić za przejazd lub postawić flaszkę i można nawet na prywatnej autostradzie zawracać i takie mamy w Polsce Prawo.

ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
ReklamaDodaj swoje ogłoszenie! Do 7 dni ZA DARMO |
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.