Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama BRICOMARCHE- JUŻ OTWARTE! - Gorlice, ul. Chopina 20
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Generał Tadeusz Rozwadowski bohaterem muralu na ścianie łużniańskiej remizy

Podziel się
Oceń

Na jednej ze ścian remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Łużnej powstał mural, który nawiązuje do tragicznych wydarzeń, jakie rozegrały się na terenie gminy w 1915 roku, jak również wydarzeń z 1920 roku dotyczących Bitwy Warszawskiej.
Generał Tadeusz Rozwadowski bohaterem muralu na ścianie łużniańskiej remizy

 

Mural został zaprojektowany przez sądeckiego artystę Mariusza Brodowskiego, który znany jest pod pseudonimem MGR MORS. Natomiast realizacją projektu zajął się malarz Mariusz Obrzud.

Mural usytuowany jest w centrum miejscowości, a ściana, na której został wykonany, skierowana jest frontem do drogi wojewódzkiej. Dzięki tej lokalizacji będzie przypominał zarówno mieszkańcom, jak i odwiedzającym Łużną turystom, o ważnych wydarzeniach i generale Tadeuszu Rozwadowskim.

Kim był generał Tadeusz Rozwadowski?

Tadeusz Rozwadowski w bitwie pod Gorlicami, jako generał armii austro-węgierskiej dowodził artylerią. Opracował nowoczesny jak na owe czasy sposób ostrzału artyleryjskiego tuż przed atakującą rosyjskie pozycje obronne na wzgórzu Pustki w Łużnej piechotą. Niektórzy zarzucali mu nawet, że jest to ryzykowne, ponieważ pociski artyleryjskie mogą uderzać we własne siły. Atak się powiódł, bardzo dobrze umocnione pozycje Rosjan na wzgórzu Pustki zostały rozbite, a austro-węgierski szturm na Pustki przypieczętował zwycięstwo.

Już jako oficer sztabowy armii Niepodległej Rzeczpospolitej, był współodpowiedzialny za opracowanie i wdrożenie rozkazów mających przełomowe znaczenie podczas Bitwy Warszawskiej w 1920 roku. Wiadomo, że to marszałek Piłsudski jest autorem idei kontrofensywy znad Wieprza, jednak to właśnie generał Rozwadowski opracowywał szczegółowe rozkazy dla poszczególnych formacji wojskowych. Polityczne drogi obu strategów rozeszły się, ale w tym trudnym dla Polski czasie, obaj połączyli siły, by bronić Ojczyzny.

Źródło info: własne/Wikipedia


Napisz komentarz
Komentarze
Janek G 22.10.2020 11:14
AwayMan masz 100% racji! Nie zapominajmy także o obronie Lwowa, którą dowodził Rozwadowski. Jak Ziuk i jego ludzie zwlekali z pomocą! Dla zaintetesowanych, ale także wyznawców Ziuka porównajcie sobie wukształcenie i doświadczenie wojenne Rozwadowskiego i Piłsudskiego. A może jeszcze jaką korzyść mieli Ci, którzy Zika wypuścili z Magdemburga... Chyba twką chcieli osiągnąć jak po wypuszczeniu Lenina...

AwayMan 22.10.2020 04:00
Piłsudski autorem ataku znad Wieprza? Co za brednie, dobrze że ten gamoń Ziuk, tuż po naradzie 12 sierpnia i pisemnej rezygnacji ze wszystkich stanowisk państwowych, zwiał do Bobowej, bo dzięki jego nieobecnosci, gen. Rozwadowski mógł sprawnie i fachowo dowodzić i doprowadzić do ostatecznego zwycięstwa strony polskiej.

Wibowit 21.10.2020 21:53
podoba mi się, murale dodają klimatu. szacuneczek za dzieło.

Janek G 21.10.2020 12:06
Piszcie prawdę! Rozwadowski jest większym Bohaterem niż Piłsudski, który po puczu majowym podziękował Rozwadowskiemu więzieniem! Polecam film Zapomniany Generał! Lub książk3 pana Nicponia POLOWANIE NA GENERAŁA

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
ReklamaDodaj swoje ogłoszenie! Do 7 dni ZA DARMO |
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama Familia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486