Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Jak pokonać ślimaki, zwabić pszczoły, odstraszyć mszyce?  – EKO-TECH Gorlice, ul. 11 Listopada 27
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama IWO COMPUTERS – Najlepsze produkty do pracy, gry i rozrywki! – Sprawdź naszą ofertę
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Poznaj testament ks. Świeykowskiego

Oceń

To dokument, którego nie zobaczycie nigdzie w muzeum. Przed rocznicą śmierci jednego z najważniejszych ludzi w historii naszego miasta prezentujemy Wam testament ks. Bronisława Świeykowskiego.
Poznaj testament ks. Świeykowskiego
Autor: Skan dzięki uprzejmości Czytelnika

 

Dziś zapraszamy Was do zapoznania się z treścią niesamowitego dokumentu, który cudem przetrwał ostatnich 65 lat. Publikujemy treść testamentu, który powstał w 1948 roku (zachowano pisownię oryginalną).

 

+Gorlice 30/1 48r.

Moje ostatnie rozporządzenie woli!

 

Ponieważ niewiem czy przed laty złożony przezemnie testament mój w kancelarji Urzędu parafialnego w Gorlicach jest jeszcze przechowany a czując się przy 84.tym roku życia być bliskim pożegniania się z tym światem postanowiłem spisać te moje ostatnie wyrazy woli. –

Życzeniem mem jest, aby pogrzeb mój odbył się najskromniej jak ubogiego całkiem człowieka w trumnie drewnianej, nie malowanej ozdobionej tylko czarnym krzyżem, zwykła czarna sutanna ma stanowić mój ubiór, biret i komża, krzyżyk w rękach.

Biblioteka ma być oddana Seminarjum Duchownemu w Tarnowie wraz z obrazami, które wiszą na ścianach. Konsystorz posiada już spis książek Biblioteki.

Z pieniędzy, które przy mnie zostaną znalezione ma być wypłacony p.p. Lasockim wikt za ostatnią usługę 6000 zł . Fryzjerowi 600 zł, służącej Bronce 700 zł, szpitalowi 700 zł, czynsz za mieszkanie mam zapłacony do końca lutego 48r. w kwocie 800 zł.

W dniu dzisiejszym pozostawiam w gotówce 14, 396. Zł i 430. Zł. Monetą, razem 14,828 zł; ponad to pożyczyłem Pani Gumułkowej 5000 zł. Siostra Przełożona w Szpitalu ma także jeszcze jakąś kwotę ale doprawdy nie wiem ile ta wynosić może, gdyż już dwukrotnie coś z niej oddała.

Moja papuga „Lora” ma przejść na własność wnuczki dra Rybickiego Górskiej; klatka i pożywienie jest przechowane w pudełkach stojących w bibliotecznej szafie, jak też i oba żółwie.

Oto dodatkowe moje rozporządzenie ostatnie.

Niech Bóg będzie uwielbiony!!

Ks. Bronisław Świeykowski

 

Dziś już nikt tak nie pisze, a ostatnia wola wyrażona przez ks. Bronisława Świeykowskiego pokazuje, że pozytywny obraz tego człowieka, jego mądrość i skromność były jego cechami do ostatnich dni życia. Bohater, którego tak bardzo potrzebowano pojawił się pod postacią skromnego kapłana. Mimo poczucia, że zbliżają się jego ostatnie chwile, ksiądz-burmistrz zmarł dopiero w 1956roku. Nie wszystkie życzenia wyrażone w testamencie ks. Świeykowskiego zostały spełnione: jego pogrzeb był wielką manifestacją wdzięczności dla niezwykłego człowieka.

Czy współcześnie ktoś taki miałby szanse tak silnie wrosnąć w lokalną społeczność?

 

 

Już za pięć dni, tj. 27 stycznia 2021 r. (środa) przypada 65. rocznica śmierci ks. Bronisława Świeykowskiego. Z tej okazji o godz. 8 w Bazylice Mniejszej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach, odprawiona zostanie Msza Święta w jego intencji.

Tuż po nabożeństwie w imieniu mieszkańców Miasta oraz Powiatu, delegacja samorządowców Ziemi Gorlickiej, złoży znicze oraz kwiaty przy grobie ks. Bronisława Świeykowskiego, który został pochowany w krypcie kaplicy Miłkowskich na Cmentarzu Parafialnym.


Napisz komentarz
Komentarze
Typowe 23.01.2021 12:34
Koledze po fachu 6000, sluzacej 100% mniej, no I upewnij sie ze Pani Gomulkowa odda te 5000 co jej pozyczylem!

T 24.01.2021 12:34
Że co?

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama Auto Złom Gubała – kasacja pojazdów, sprzedaż części, Zagórzany 724 | UWAGA! W promieniu 50 kilometrów od naszej siedziby nie pobieramy żadnych opłat za transport pojadu do kasacji!