Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A

Czy każda droga do szkoły jest bezpieczna? Policjanci ruszą w teren

Oceń

Zdarzenia drogowe z udziałem pieszych mogą być niezwykle tragiczne, szczególnie jeśli odbywają się z udziałem najmłodszych. Policjanci niebawem ruszą w teren i w ramach działania „Bezpieczna droga do szkoły”.
Czy każda droga do szkoły jest bezpieczna? Policjanci ruszą w teren
Autor: Fot. haloGorlice

 

Po dwumiesięcznej przerwie wakacyjnej dzieci wracają do szkół. W celu zapewnienia im bezpieczeństwa policjanci przez pierwszy miesiąc roku szkolnego będą prowadzić w rejonach szkół zintensyfikowane działania „Bezpieczna droga do szkoły”. W ubiegłym roku szkolnym przez dłuższy czas, lekcje odbywały się zdalnie. Uczniowie pozostawali w domach dlatego wskazane jest przypomnienie im podstawowych zasad kodeksu drogowego.

Z tego względu policjanci będą przypominać o zasadach bezpiecznego przemieszczania się w drodze do szkoły i po zakończeniu zajęć.

 

Przygotowanie dzieci do uczestniczenia w ruchu drogowym jest obowiązkiem dorosłych

Mimo prowadzenia wzmożonych działań przez Policję, obowiązkiem dorosłych – rodziców, opiekunów jest zadbać o to, by przygotować dzieci do uczestnictwa w ruchu drogowym. Przypominamy podstawowe zasady, których należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo.

  • Dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat.
  • Każda osoba poruszająca się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest zobowiązana do noszenia elementów odblaskowych.
  • Pieszy idący po jezdni lub poboczu jest obowiązany iść lewą stroną drogi.
  • Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności dwóch pieszych może iść obok siebie. W pozostałych przypadkach piesi są obowiązani iść jeden za drugim.

 

Przechodzenie przez jezdnię pozostaje ogromnym wyzwaniem

Przechodząc przez jednię lub torowisko, pieszy jest obowiązany korzystać z przejść dla pieszych. Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest w miejscu, w którym ruch pojazdów rozdzielono wysepką, przejście na każdej rozdzielonej jezdni uważa się za odrębne. Przechodząc przez jednię należy iść najkrótszą drogą (prostopadle do osi jezdni), bez nieuzasadnionego zwalniania kroku.

Należy pamiętać, że nie wolno :

  • wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd (nawet na przejściu dla pieszych);
  • wchodzić na jezdnię spoza pojazdu lub przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
  • przechodzić przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
  • przebiegać przez jezdnię.

 

Policjanci przypominają: dzieci muszą być przewożone w fotelikach ochronnych lub w specjalnych urządzeniach przytrzymujących, tzw. podstawkach

Dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu przewozi się w specjalnym foteliku bezpieczeństwa lub w  innym urządzeniu przytrzymującym, dobranym do masy i wzrostu dziecka. Zarówno foteliki jak i podstawki muszą być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta.

Jeżeli ze względu na wzrost i masę dziecka nie jest możliwe zapewnienie mu odpowiedniego fotelika lub podstawki, dopuszcza się przewożenie dziecka zapiętego w pasy bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu pojazdu. Warunkiem jest aby wzrost dziecka wynosił co najmniej 135cm.

Jeżeli na tylnym siedzeniu przewozimy dwoje dzieci w fotelikach lub podstawkach i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika lub podstawki, dopuszcza się przewożenie trzeciego dziecka zapiętego w pasy bezpieczeństwa, na tylnym siedzeniu. Warunkiem jest osiągnięcie przez dziecko minimalnego wieku 3 lat. 

 

O bezpieczeństwie najmłodszych pisaliśmy także >>>Bez odblasków wyprawka nie jest kompletna. Policjanci zapraszają do udziału w konkursie

 

 

Źródło info: KPP Gorlice


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama
a