Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Przewidzieć pogodę, cóż w tym trudnego? Czekają wartościowe nagrody dla uczniów i szkół

Podziel się
Oceń

Zwykle ze strony Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazujemy Wam informacje o kolejnych prognozach pogody oraz ostrzeżenia meteorologiczne. Tym razem zachęcamy do udziału w konkursie, w którym szkoły i indywidualni uczniowie mogą wygrać bardzo atrakcyjne nagrody.
Przewidzieć pogodę, cóż w tym trudnego? Czekają wartościowe nagrody dla uczniów i szkół

Autor: Fot. halogorlice.info ©

 

Przewidzieć pogodę: cóż może być łatwiejszego?

Organizatorzy zapraszają uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w konkursie, którego przedmiotem jest pogoda. Jak mówią organizatorzy, zmiany klimatu i coraz częściej pojawiające się, gwałtowne zjawiska pogodowe są naszą rzeczywistością. Umiejętność obserwowania, opisania i przewidywania pogody jest więc bardzo istotna. Tylko dzięki temu możemy się skutecznie chronić przed negatywnymi skutkami załamania pogody, przygotować się na jej zmianę, ochronić siebie i swoich bliskich.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w tekście >>>Od śmierci harcerek do zmiany myślenia o prognozach pogody [WYWIAD] rozmawialiśmy z jednym z pasjonatów obserwacji meteorologicznych z naszego regionu.

 

Wówczas okazało się, że rozmowa o pogodzie może być naprawdę ciekawa i wartościowa. To często opowieść o tym, co musimy robić, a co zmienić, by móc nadal czuć się bezpiecznie w swoim otoczeniu.


IMGW-PIB chce zachęcić uczniów do podejmowania obserwacji pogody, a następnie podejmowania prób analizy i przewidywania pogody. Czy proponowany konkurs rozbudzi pasję do obserwacji meteorologicznych w kolejnych mieszkańcach naszego regionu?

 

Najważniejsze zasady rywalizacji i ważne terminy

Konkurs będzie realizowany w trzech etapach. 

Etap 1 potrwa od 28 lutego do 8 marca 2022 r. W tym czasie szkoły muszą zgłosić organizatorom chęć udziału w konkursie. Już teraz warto więc przemyśleć możliwość zaangażowania się w tą ciekawą akcję.

Etap 2 potrwa od 11 marca do 29 kwietnia 2022 r. W tym czasie uczestnicy podejmą swoje obserwacje pogody. Na tym etapie uczestnicy będą mieli za zadanie przesyłać poprzez aplikację konkursową raporty o aktualnej pogodzie w lokalizacji, w której się znajdują. Każdy z uczestników indywidualnych będzie mógł złożyć maksymalnie jeden raport w ciągu doby.

Co będzie musiało znaleźć się w pełnym raporcie?

Jak czytamy w regulaminie, uczestnicy będą proszeni o informacje na temat:

  • aktualnego zachmurzenia (bezchmurnie, zachmurzenie małe, zachmurzenie częściowe, pochmurno);
  • zjawisk meteorologicznych, które występują bądź występowały do 30 min przed obserwacją (np. mżawka, deszcz, deszcz ze śniegiem, burza, opady śniegu, występowanie krupy śnieżnej, mgła, brak zjawisk);
  • aktualnej temperatury powietrza (podane w stopniach Celsjusza [°C] z zaokrągleniem do pełnych stopni);
  • kierunku wiatru – informacja powinna zostać podana zgodnie z 8-stopniową różą wiatrów, tzn. wiatr z północy, z północnego wschodu, ze wschodu, z południowego wschodu, z południa, z południowego zachodu, z zachodu, z północnego zachodu; a w przypadku braku możliwości określenia kierunku wiatru wskazanie opcji: kierunek niemożliwy do ustalenia;
  • siły wiatru: słaby, umiarkowany, silny.

Uczniowie z 20 szkół, którzy najlepiej poradzą sobie w drugim etapie, zostaną zaproszeni do trzeciego etapu konkursu. Wybór najlepszych szkół będzie polegał na określeniu stosunku liczby raportów, które złożono w czasie II etapu konkursu, do ogólnej liczby uczniów w szkole. Im więcej raportów, tym lepiej!


Etap 3 potrwa od 9 maja do 10 czerwca 2022 r. – wtedy wybrani uczniowie z 20 najlepszych szkół będą musieli zmierzyć się z najważniejszym i najtrudniejszym zadaniem: prognozowaniem pogody.

Opracowanie prognozy pogody będzie polegało na przygotowaniu prognozy na najbliższą noc (ważną w godzinach 20 – 8 rano dnia następnego) oraz na kolejny dzień (ważne w godzinach 8 – 20 następnego dnia)
Prognoza musi obejmować określenie prognozowanej temperatury minimalnej oraz prognozę dotyczącą opadów (czy wystąpią, czy też nie).

Ważna uwaga: na tym etapie analizowana będzie sprawdzalność prognozy w odniesieniu do pomiarów dokonanych faktycznie na stacji synoptycznej położonej w miejscowości, dla której były robione prognozy.

 

Nagrody

Lista zwycięzców zostanie podana do wiadomości publicznej 21 czerwca 2022 r. Nagrody będą bardzo atrakcyjne, ponieważ zgodnie z regulaminem, najlepsze szkoły zdobędą nagrody pieniężne w wysokości 50 000 zł (pięćdziesiąt tysięcy złotych) każda.

Dodatkowo przewidziano nagrody indywidualne dla uczniów. Pięciu uczniów, których prognozy będą najtrafniejsze zdobędą tytuł „Meteorologa Przyszłości i Ambasadora IMGW-PIB” i nagrody indywidualne (pakiety edukacyjno-reklamowe IMGW-PIB o wartości nie większej niż 2 000 zł każda.

 

Szczegółowe warunki udziału w konkursie oraz pełną treść regulaminu znajdziecie >>>na stronie IMGW-PIB

Nauka przez zabawę: cóż może być przyjemniejszego?

 

 

Źródło info: IMGW-PIB


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 7
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 17°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12