Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Opowieść o diable z Szalowej. Język mu wyrwali, ale na kościele zostawili

Podziel się
Oceń

Wiosenne wycieczki po najbliższej okolicy możemy zaplanować na wiele różnych sposobów. Proponowaliśmy Wam już geocaching, nie brakuje w okolicy propozycji związanych z kontaktem z przyrodą. Dziś proponujemy wycieczkę do Szalowej i przypominamy niezwykłe opowieści o diable, który wylazł na tamtejszy kościół.
Opowieść o diable z Szalowej. Język mu wyrwali, ale na kościele zostawili

Autor: Fot. halogorlice.info ©

 

Legendy i podania pełne diabłów

O losie mieszkańców, którym diabły nieustannie dokuczały, napisano już wiele opowieści. Podania różnią się między sobą, ale obecność licha w naszej okolicy od zawsze wydawała się oczywistością. Skąd w Szalowej diabeł na kościele?

Jedną z propozycji odpowiedzi podano w albumie Historia pisana pasjami. Szalowianie są zawzięci w dobry sposób: jak coś zaczną to kończą”, którą wydało Stowarzyszenie Miłośników Teatru w Szalowej. Legenda opowiada o rodzinie diabłów, która miała zamieszkiwać w kryjówce zwanej Przybyłowym Piekłem (od nazwiska owczarza, na którego ziemi diabły znalazły schronienie).

Mimo wielu prób odstraszenia diabłów, mieszkańcy nieustannie musieli walczyć ze skutkami ich obecności. Stawiali liczne krzyże i kapliczki, ale nie dawało to zamierzonego efektu. W końcu zapadła decyzja: tylko wybudowanie kościoła pozwoli wygnać diabły z Szalowej!

 

150 lat budowy kościoła w Szalowej

Jak pomyślano, tak też uczyniono. Zakusy złego były jednak silne i zgodnie z opowieścią, dopiero po 150 latach budowę dokończono. Pierwszy odpust miał ostatecznie wywabić diabły z kryjówki i umożliwić pozbycie się ich raz na zawsze. W Przybyłowym Piekle procesja zatrzymała się.

Żarliwie się modlono, odprawiono egzorcyzmy: pociemniało, pojaśniało, zerwał się wicher, a w powietrzu zaczął unosić się silny zapach siarki. Z jamy diabelskiej, na poświęconym łańcuchu wywleczono ciało martwego diabła.

To właśnie ono miało zostać zaciągnięte pod szalowski kościół i powieszone na jego frontowej ścianie pod stopami Archanioła Michała. Twarz diabła skierowana w stronę Biesnej, miała pokazywać tęsknotę za jego żoną, która właśnie w tamtą stronę miała uciekać.

 

Diabeł jest, ale język stracił

Kościółek w Szalowej powstał jeszcze za panowania w Polsce królów! Przetrwał rozbiory i dwie wojny. Jego powstanie datowane jest na lata 30. XVIII wieku. Niezwykła wartość kościółka wynika przede wszystkim z kunsztu ciesielskiego zaprezentowanego prze budowniczych. Konstrukcja jest w całości drewniana, nawet w zakresie elementów, które już wtedy zwykło się wykonywać z kamienia.

Unikatowy charakter kościółka i troska o jego ochronę spowodowała, że do dziś jego wnętrze niewiele się zmieniło. Od 5 lat (od 2017 roku) kościółek widnieje na liście Pomników Historii. Był wytypowany do wpisu na listę UNESCO, ale ostatecznie się na niej nie znalazł.

Utrzymanie zabytku jest wielkim wyzwaniem, ale wszyscy, którzy mieli okazję zobaczyć go w środku doskonale rozumieją, dlaczego tak unikatowe miejsca zasługują na zachowanie.

 

Drobiazgowe prace konserwatorskie

W 2015 roku prowadzone były kolejne prace konserwatorskie. Na krótki czas diabeł z kościoła zniknął. Kiedy ponownie go wywieszono wielu mieszkańców było zszokowanych: diabeł stracił język! Jak tłumaczono zmianę? Blaszany jęzor miał zostać usunięty, jako element nie będący oryginalnym elementem całej rzeźby, a dodanym później, niepasującym do całości komponentem. Nie był oryginalny, więc musiał zniknąć.

Prace konserwatorskie były bardzo drobiazgowe i pokazały, że w minionych wiekach charakterystyczna rzeźba wielokrotnie była przemalowywana i poddawana drobnym modyfikacjom. Ostatnie z nich, miały przywrócić całości wygląd jak najbardziej zbliżony do pierwotnej, oryginalnej wersji. Całość kosztowała ponad 40 tys. złotych, w części środki pochodziły z budżetu województwa małopolskiego.

Do dziś diabeł na kościele budzi zdziwienie wielu, którzy diabła na kościele jeszcze nigdy nie widzieli.

 

 

 

Źródło info: szalowa.pl, zabytek.pl, wikipedia.pl, Województwo Małopolskie


Napisz komentarz

Komentarze

stanley 22.02.2022 11:29
ale nie napisali,ze raz do roku schodzi na ziemie????

JPK 21.02.2022 22:10
To następny artykuł o historii budowy "ochronki" w Szalowej. O tym jak mieszkaniec Szalowej - kolejarz "uratował" kasę na budowę przed złodziejami.

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 7
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 17°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12