Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Mydło z zakazaną substancją i środki antybakteryjne, które udają kosmetyki. Co kupujemy?

Podziel się
Oceń

Po przeprowadzeniu niemal 300 kontroli i przebadaniu ponad 1800 produktów okazało się, że niemal co trzeci kosmetyk nie spełnia określonych mu standardów. Nieprawidłowości wykryto też w co trzeciej placówce oferującej ich sprzedaż. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na straży naszego bezpieczeństwa.
Mydło z zakazaną substancją i środki antybakteryjne, które udają kosmetyki. Co kupujemy?

Autor: Fot. ilustracyjne/ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

A Ty, co sobie wcierasz co rano?

Kosmetyki powinny dawać nam poczucie komfortu, pomagać w pielęgnacji ciała i czynić nas piękniejszymi. Niejednokrotnie są dość drogie, dlatego ich wybór pochłania nam dużo czasu. To produkty, których skład chcemy mieć pod kontrolą, dlatego kluczowe są informacje na opakowaniu. Sprawdzamy więc skład, oznakowanie i instrukcje związane z prawidłowym sposobem jego użycia. Właśnie te elementy stanowiły jeden z obszarów kontroli dokonanej przez UOKiK.

W trosce o nasze bezpieczeństwo i chroniąc naszych praw, instytucja sprawdziła m.in. czy udostępnianie produktów przez dystrybutorów przebiega w zgodzie z przyjętymi standardami i czy deklaracje marketingowe prezentowane na opakowaniach (tzw. claims), są prawdziwe.

Wskazane oświadczenia marketingowe to wszystkie nazwy, określenia, obrazy, symbole, czy znaki towarowe, które pozwalają nam się dowiedzieć o tym, jakie jest przeznaczenie, cechy lub funkcje konkretnego produktu. Z nich dowiadujemy się choćby o terminie przydatności po otwarciu produktu, możemy stwierdzić, że produkt jest przyjazny środowisku, wegański bądź też nie był testowany na zwierzętach. To symbole, które często kierują naszą uwagę na pewne cechy produktu kluczowe przy podejmowaniu decyzji konsumenckich.

W wyniku przeprowadzonej kontroli okazało się, że w 5,4% przypadków konieczne było wniesienie zastrzeżeń w tym zakresie.

Lista produktów, których jakość zakwestionowana jest bardzo długa. w wielu przypadkach czasowe wycofanie produktu dotyczy nie samej jakości oferowanych środków, ale sposobu ich oznakowania, który może wprowadzać w błąd.
 

Kosmetyk o właściwościach...biobójczych

Jak informował w raporcie pokontrolnym prezes UOKiK, Tomasz Chróstny:

(...) Najczęstsza z nich to brak informacji o zastosowaniu produktu, czyli jego funkcji. Zdarzało się, że kosmetyki nie były oznakowane w języku polskim, nie posiadały wykazu składników i daty minimalnej trwałości.

 

Krytycznych problemów nie było wiele, ale mogły pociągać za sobą bardzo nieprzyjemne konsekwencje dla nieświadomych konsumentów. Przykładowo w składzie jednego z mydeł wykryto obecność substancji zakazanej do stosowania w produktach kosmetycznych. Sprawą tą zajmuje się już sanepid.

Niektóre substancje mogą być stosowane w produktach kosmetycznych tylko w ograniczonej ilości. Są to np. amoniak stosowany do produkcji farb do włosów czy też barwniki lub substancje konserwujące. Aż 150 ze 435 produktów opisanych jako „kosmetyki” czy „produkty antybakteryjne” zakwestionowano. Wszystko przez to, że ich faktyczny skład i wykorzystane oznakowanie nie pozwalały określić ich jako produkty wpisujące się w definicję produktu kosmetycznego.

Jak wyjaśnia UOKiK:

Jeśli produkt zawiera powyżej 70 procent alkoholu, a przedsiębiorca używa w jego oznakowaniu grafik lub symboli wirusów sugeruje funkcję biobójczą, np.: zabija bakterie, zabija wirusy, zabija 99 procent bakterii, to wskazuje na jego biobójcze zastosowanie.

 

Tymczasem główne cele stosowania kosmetyków powinny być inne, odnoszące się przede wszystkim do pielęgnacji ciała, utrzymania czystości, perfumowania, ochrony.

UOKiK wskazał też, że oświadczenia marketingowe nie powinny obejmować niektórych informacji. Jako przykład wskazano:

  • informacje niejasne, nieprecyzyjne
  • informacje, które mogą wywoływać u konsumenta mylne wyobrażenia co do działania produktu
  • sugerują biobójcze lub lecznicze działanie
  • dyskryminują produkty o podobnym działaniu oferowane przez innych producentów
  • wskazują na szczególne cechy produktu, których producent nie jest w stanie dowieść (np. odmładza i wygładza).

 

Posypały się kary, a niektóre produkty mogą zniknąć z rynku

W wyniku przeprowadzonych kontroli nałożono kary w łącznej wysokości niemal 65 tys. zł. Wydano też 10 decyzji, na mocy których niektóre produkty zostaną wstrzymane bądź całkowicie wycofane z rynku. Dodatkowo wszczęte zostały postępowania administracyjne. Dostawcy i producenci zakwestionowanych produktów otrzymali odpowiednie pisma, w których wskazano stwierdzone nieprawidłowości. 82 sprawami zajmie się też sanepid.

W wielu przypadkach możemy się spodziewać, że nasze ulubione kosmetyki będą za niedługo inaczej oznakowane (w niektórych przypadkach już od pewnego czasu możemy je zobaczyć w nowej szacie graficznej i z nieco zmienionymi oznakowaniami).

 

Źródło info: UOKiK


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
ReklamaAdvertisement
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 9 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Big MuzzyTreść komentarza: Pewnie lepiej byłoby, gdyby wszyscy się przykleili do asfaltu, prawda? Po za tym nie musisz się tak spinać, bo jeszcze ci zwieracze puszczą i będzie wstyd.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 15:06Źródło komentarza: Spektakularna rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami przyciągnęła tłumy [FOTO]Autor komentarza: XTreść komentarza: Kto zezwolił na wpuszczenie obcych foodtrucków na teren festiwalu? Czy nie można było skrzyknąć rodzimych przedsiębiorstw gastronomicznych? To z ich podatków gmina ma dochody więc jest to chyba w naszym interesie by w pierwszej kolejności zarobili lokalsi. Druga sprawa która nie daje mi spokoju - dlaczego mieszkańcy Gorlic muszą masowo zmieniać kotły a taki helikopter może sobie latać nad miastem bez przeszkód produkując przy tym setki ton CO2 ?Data dodania komentarza: 5.05.2025, 12:48Źródło komentarza: Dni Gorlic 2025: świetlne show, koncerty i tłumy na rynku [FOTO/VIDEO]Autor komentarza: PiniądzTreść komentarza: Panie piniądz !Data dodania komentarza: 5.05.2025, 11:59Źródło komentarza: Gorlicka Majówka z Klasykami: tłumy w rynku, błysk chromu i zapach benzynyAutor komentarza: GhostTreść komentarza: Zgadzam się. Już w tamtym roku był problem z miejscem. Też powinni pomyśleć o zamknięciu ruchu na rynku. Dobrym miejscem na następny zlot mógłby być parking koło basenu/lidla/hali sportowej.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 09:09Źródło komentarza: Gorlicka Majówka z Klasykami: tłumy w rynku, błysk chromu i zapach benzyny
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12