Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ogrody Angelika Zych – projektowanie ogrodów | ogrody | tereny zielone | rabaty | wizualizacje
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Cukier staje się towarem luksusowym? Dajcie znać, ile kosztuje w Waszej okolicy

Oceń

Większe sieci zaczynają wprowadzać limity w jego zakupie, w mniejszych sklepach możemy się złapać za głowę widząc cenę za kilogram. Cukier drożeje, a właśnie teraz wielu z nas zbiera owoce na dżemy, przetwory i soki.
Cukier staje się towarem luksusowym? Dajcie znać, ile kosztuje w Waszej okolicy
Zdjęcia z historycznymi cenami cukru
Autor: ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Kupujemy na zapas, czy tyle ile trzeba?

Ceny szybują w górę. Zdjęcia widoczne w miniaturze zostały zrobione w odstępie mniej więcej trzech tygodni. To informacje historyczne. Nawet tego samego dnia, w dwóch różnych miejscach różnica w cenie za kilogram cukru mogła wynieść ponad złotówkę!

Co jednak najciekawsze: w wielu miejscach, mimo coraz bardziej zaporowych cen, cukru po prostu nie można było i tak kupić.

Na pytanie o to, czy będzie jutro, trudno było dostać jednoznaczną odpowiedź. Obsługa w sklepach informowała, że dziennie mogą wystawić określoną ilość cukru na stan sklepu, bądź też że czekają na dostawę. O tym, czy przywieziono cukier, pracownicy niektórych sklepów dowiadują się w chwili rozładunku.

Od wczoraj (20 lipca 2022 r.) spływają kolejne informacje na temat polityki dużych sieci handlowych. Wprowadzone zostają ograniczenia w liczbie opakowań cukru, która może być sprzedana na jeden paragon (10 kilogramów). Taką politykę wprowadziły już sieci Biedronka, Aldi i Netto. Czy za tym przykładem pójdą kolejni?

Wzrost cen cukru jest bardzo silnie odczuwalny przez wiele osób, ale także przez przedsiębiorców. To powoduje, że już niedługo możemy spodziewać się wzrostu cen produktów, do których wytworzenia niezbędny jest on potrzebny. 

 

Ile cukier kosztuje w Waszej okolicy?

Sprawdziliśmy ceny na półkach sklepowych w kilku miejscach w regionie. Co więcej: szybki wzrost cen spowodował, że dane zmieniały się dosłownie z dnia na dzień. Rozpiętość cen, którą spotkaliśmy okazała się ogromna: różnica sięgała w ekstremalnych przypadkach nawet ponad złotówki na kilogramie. Co więcej, nawet w odstępie kilku dni w tym samym sklepie cena kilograma cukru tego samego producenta mogła zmienić się o kilkadziesiąt groszy. 

Minimalna cena, za którą udałoby nam się dzisiaj kupić kilogram cukru to około 3,5 zł. Dostępny w tej cenie towar znikał jednak błyskawicznie. Jeśli nie macie szczęścia, bo najtańszy cukier nie pojawił się na półkach, bądź nie macie czasu na jego poszukiwania, za kilogram zapłacicie najprawdopodobniej między 4,5 zł a 5 zł.

W większych centrach handlowych wielokrotnie widywaliśmy osoby, których zakupy były bardzo monotonne: wyjeżdżali z wózkami wypełnionymi po brzegi właśnie białym cukrem i tylko nim. Tak było tydzień i dwa tygodnie temu. Czy dziś cukier znów jest dostępny w sprzedaży?

Tak, w wielu miejscach możemy go łatwo dostać. Pytanie tylko, ile jesteśmy w stanie za niego zapłacić.

W czasie rozmów o cenach cukru przypominamy sobie, że jeszcze niedawno cena 2,99 zł była swoistą granicą psychologiczną. Pokazanie się „trójki” z przodu ceny było informacją, która bardzo często zniechęcała do zakupu: trzeba było jechać dalej i kupić go w innym miejscu. Dziś pytanie o cenę cukru jest niemal równie ważne jak to o jego dostępność.

Czasy, gdy cukier był „po trzy z hakiem” już minęły, chociaż w wielu miejscach mogło to być jeszcze tydzień temu. 

 

Taniej przez internet? Raczej nie

W najłatwiej dostępnych sklepach internetowych za kilogram zwykłego białego kryształu musimy zapłacić co najmniej 6-7 złotych (oferty z popularnych serwisów aukcyjnych). Porównywarki cen nie ułatwiają zadania: w zależności od producenta, za kilogram najtańszego cukru kryształu zapłacimy zgodnie z nimi co najmniej 5,59 zł. 
Co więcej, jeśli sprawdzamy porównywarki wskazujące na oferty poszczególnych sieci handlowych, musimy zwrócić uwagę, czy przy wyjątkowo atrakcyjnej cenie nie ma istotnej adnotacji: to cena sprzed 2-3 tygodni lub z początku czerwca. Aktualizacja informacji nie jest natychmiastowa, więc sprawdzając bieżącą ofertę musimy się liczyć z tym, że nie mamy dużej możliwości poszukiwania oszczędności. Jeśli trafimy na wyjątkowo atrakcyjną cenę (określamy ją na poziomie niższym niż 4,5 zł za kilogram), sprawdźmy dokładnie, czy oferujący ją sklep istnieje, czy jest wiarygodny, czy cukier jest dostępny bądź czy cena nie ma charakteru historycznego. W kilku przypadkach po kliknięciu w link z taką podejrzanie dobrą ofertą przenosimy się na inną stronę, gdzie widnieje aktualna cena zakupu. Ten niemal natychmiast staje się dużo mniej atrakcyjny, niż pierwotnie się wydawał.

No to może hurtem?

Pomysł może być prosty: skoro nie możemy zrobić korzystnego zakupu sami, to może zrobimy zrzutkę z innymi członkami rodziny czy znajomymi i zamówimy większe opakowanie, a nawet - a czemu nie! - paletę? Sprawdzamy cenę za opakowanie 25-kilogramowe na stronach producentów. Niestety i tu rozczarowanie. Jeśli cena wydaje się bardzo atrakcyjna (nawet doliczając koszt transportu kurierskiego), to samego produktu nie ma na stanie. Na innych stronach znajdujemy ten sam produkt w cenie, która jest dwa razy wyższa od tej na oficjalnej stronie. Cena za kilogram w przypadku takich zakupów znów zbliża się do 6-7 złotych.

Jedyna różnica? Dostępność produktu. Zamówiony towar po prostu możemy kupić i za kilka dni powinien pojawić się u nas w domu. W niektórych sklepach tego towaru po prostu nie ma lub kupienie cukru niezbędnego do przetworów oznacza długą wyprawę po różnych sklepach, w których napotykamy na ograniczenia w dostępnej ilości towaru.

Nie znamy sytuacji przedsiębiorców, którzy kupują cukier na warunkach indywidualnie określanych z dostawcami. Zastanawiamy się nas naszą perspektywą: perspektywą szarego Kowalskiego.

Dodatkową zaletą zakupu przez internet staje się dostawa do domu - cukier przyjedzie do nas, oszczędzimy sobie walki w kolejce o pierwszeństwo wejścia do sklepu. Nie zawsze, ale przy wielu najkorzystniejszych ofertach możemy też nie martwić się ograniczeniami co do rozmiaru zamówienia. Ceny za kilogram słodkości są jednak dużo wyższe od tych, które spotykamy w lokalnych sklepach. Bardziej opłaca się więc zrobić zakupy stacjonarnie.

Jak sobie poradzić z tym ograniczeniem? Kupować po wyższej cenie, czy mieć nadzieję na to, że wkrótce ceny spadną do akceptowalnych?

A może akceptowalny poziom przekroczyliśmy już dawno i nie ma do niego powrotu?

Dajcie znać, ile kosztuje kilogram cukru w Waszej najbliższej okolicy i jaki towar może być równie ważny dla konsumentów w najbliższym czasie?

 

 


Napisz komentarz
Komentarze
Aldi 22.07.2022 21:30
Masakra co to się dzieje w tej Polsce coraz gorzej

~~~~ja 22.07.2022 09:49
Cukru najbardziej brakuje w regionach gdzie jest najwięcej wierzących w propagandę i lubujących się w napędzaniu drożyzny wyborów PO. Sklep celowo mało zamawia, wystawia kartkę z info o limicie sprzedaży, robi kosmiczną cenę a pelikany łykają... i to w czasie kiedy cukier potrzebny do przetworów.

strona wuwuwu 22.07.2022 06:57
Kiedyś Polska była znaczącym producentem węgla i cukru. Teraz brakuje jednego i drugiego. Po owocach ich poznacie.

Babcia Jadzia 22.07.2022 06:23
Cukier podrożał jak co roku o tej porze! Zaczną się soki, dżemy itp. Czym jesteście zszokowani?

Koleś 21.07.2022 20:15
Dobrze że są limity bo Kierowniczki na tym nie zarobią w sklepikach Gorlickich osiedlowych.

Gcsgj 21.07.2022 19:59
No w sumie nie eiem ile kosztuje, bo w bieczu w biedrze nie ma...octu również i paru innych produktów.

derek 21.07.2022 16:42
dorypac wiesniakom bo kupuja w biedronkach i innych kauflandach i sprzedaja na wsi po drugie tyle takich pajacow trzeba tepic

Polska 21.07.2022 16:24
Zacytuje klasyka "Ludzie muszą mniej żreć..." wtedy cena będzie niższa i produkt bardziej dostępny. Proponuje też: zbierać chrust, ocieplać domy i kupować taniej... no i nie zapomnicie też, że ceny paliw są wysokie tylko na stacjach paliw.

ja 21.07.2022 15:13
w kauflandzie wczoraj 3.36 limit 2okg/osobę

Ola 21.07.2022 14:35
W 2012 cukier kosztował 6,12 zł Żeby zrobić przetwory musiałam odwiedzić parę sklepów bo były braki. Więc przestańcie nakręcać panikę bo za chwilę zniknie że sklepów!

Dupek 21.07.2022 21:00
W 2012 zarabiałaś1200

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama Auto Złom Gubała – kasacja pojazdów, sprzedaż części, Zagórzany 724 | UWAGA! W promieniu 50 kilometrów od naszej siedziby nie pobieramy żadnych opłat za transport pojadu do kasacji!