Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama KEBAB PARK – otwarcie wrzesień 2022 – Jesteśmy na Rydarowskiej 6
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama IWO COMPUTERS – Najlepsze produkty do pracy, gry i rozrywki! – Sprawdź naszą ofertę
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Studnia głębinowa – dlaczego warto

Oceń

Woda odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu gospodarstwa domowego. Jest wykorzystywana do gotowania, picia oraz sprzątania. Szerokie grono inwestorów decyduje się na wywiercenie własnej studni głębinowej. To najlepsze rozwiązanie, jeśli nie ma możliwości przyłączenia do sieci wodociągowej. Posiadanie studni głębinowej na działce niesie za sobą niewątpliwie bardzo dużo zalet. Należą do nich przede wszystkim oszczędność oraz niezależność. Czym dokładnie jest studnia głębinowa? Dlaczego warto kopać studnię głębinową? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym poradniku!
Studnia głębinowa – dlaczego warto
Autor: materiał partnera

Czym jest studnia głębinowa?

Studnia głębinowa to nic innego, jak sztuczny otwór wiercony lub kopany, sięgający aż do wód gruntowych. Stały pobór wody umożliwia kołowrót (tylko w przypadku studni kopanej) bądź pompa głębinowa. Dobór odpowiedniego urządzenia zależy od wielu czynników, do których należą między innymi średnica studni, głębokość wykopu, wydajność źródła, jakość wody oraz jej przeznaczenie. Najpopularniejsze średnice dla ujęć wody w domach jednorodzinnych to ok. 75 mm i 90 mm. Przy czym należy wiedzieć, że średnica pompy głębinowej powinna być mniejsza niż średnica rury wodociągowej. Gwarantuje to sprawny i bezproblemowy montaż całej instalacji.

Wyróżnia się dwa rodzaje pomp do studni głębinowej - samozasysające oraz zanurzone. Te pierwsze wchodzą w część zestawu hydroforowego. Jak sama nazwa wskazuje, urządzenia mają zdolność do zasysania cieczy. Transportują wodę gruntową z odpowiednim ciśnieniem i wydajnością. Pompy samozasysające nadają się do pompowania czystej wody, ale nie tylko. Montowane są nad poziomem cieczy, a maksymalna głębokość zasysania wynosi około 7 metrów. Pompy zanurzone w przeciwieństwie do samozasysających, umieszczane są pod lustrem cieczy. Służą do pompowania czystej wody, ale też wody pochodzącej ze stawów, rzek, jezior oraz szamba. Urządzenia cechuje niesamowita wydajność, cicha praca oraz duża wysokość podnoszenia.

Jaka głębokość studni głębinowej?

Na jaką głębokość kopać studnię głębinową? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bowiem wszystko zależy od tego, jakie warunki geologiczne panują na naszej działce. Warstwy wodonośne mogą znajdować się na głębokości od 10 do nawet 150 metrów. Przy czym warto nadmienić, że średnia głębokość ujęcia wody w naszym kraju wynosi od 20 do 60 metrów. Do wywiercenia otworu w ziemi potrzebne są odpowiednie urządzenia budowlane. Niestety, mimo szczerych chęci, sama łopata nie wystarczy. Nieocenioną pomocą będzie wiertnica spalinowa. Dzięki niej możemy szybko i sprawnie przedostać się do najgłębszych warstw wodonośnych. Korzystanie z takiego sprzętu ma również wiele innych zalet - umożliwia otwarcie większej ilości szczelin wodonośnych, zapewnia stabilniejszy napływ wody do studni oraz przedłuża jej żywotność.

Należy dodać, że w każdej chwili można pogłębić istniejącą już studnię głębinową. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu prawidłowej szerokości średnicy. W innym wypadku konieczne będzie całkowite rozwiercenie, a co za tym idzie - również wymiana systemów rur wodociągowych.

Czy warto kopać studnię głębinową?

Wielu właścicieli gospodarstw domowych zastanawia się, czy warto zainwestować w studnię głębinową? Nie da się ukryć, iż posiadanie własnego ujęcia wody niesie za sobą ogrom korzyści. Przede wszystkim pozwala sporo zaoszczędzić. Pobieranie wody z sieci wodociągowej wiąże się z wyższymi opłatami. W przypadku studni głębinowych pokrywamy tylko koszt zużycia energii elektrycznej przez pompę głębinową. Dodatkowo domownicy mają niemal nieograniczony dostęp do wody, co umożliwia swobodne przygotowywanie posiłków, mycie się, sprzątanie i wykonywanie wielu innych codziennych czynności, bez obaw, że rachunki przyjdą zbyt wysokie. Nie grożą nam przerwy w dostawie wody, czy spadek ciśnienia w instalacji wodociągowej.

Jedną z największych zalet posiadania studni głębinowej jest wysoka jakość wody. Woda gruntowa, zanim trafi do naszych kranów, przechodzi przez wiele warstw filtracyjnych. Dzięki temu jest ona pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń i bakterii. Studnia głębinowa to doskonałe rozwiązanie dla posiadaczy dużych ogrodów. Rośliny wymagają systematycznego podlewania - często nawet kilka razy dziennie. Własne ujęcie wody jest bezpłatne, a woda dostępna jest w każdych ilościach. Wykopanie studni głębinowej to także świetna opcja dla właścicieli gospodarstw domowych, którzy nie mają możliwości podłączenia się do sieci wodociągowej.

Ile kosztuje studnia głębinowa?

Choć budowa studni głębinowej wiąże się z niemałym wydatkiem, to taka inwestycja bardzo szybko się zwraca. Posiadając studnię na swojej działce mamy nieograniczony dostęp do wysokiej jakości wody, zupełnie za darmo. Ostateczny koszt wykonania własnego ujęcia wody zależy od kilku czynników. Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć warunki gruntowo-wodne, jakie panują na działce. W przypadku, gdy lustro wody będzie znajdować się na głębokości ok. 10 metrów, koszt wykonania studni będzie o niższy. Kolejną kwestią jest rodzaj wybranych materiałów. Rura osłonowa kosztuje ok. 200 zł za metr kwadratowy. Pompa głębinowa to wydatek rzędu od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Do tego dochodzi zbiornik hydroforowy, który również kosztuje kilkaset złotych. Do przydomowej studni niezbędny będzie także filtr. Jego cena waha się od 1500 do 3000 zł.

Oprócz materiałów trzeba doliczyć także koszty robocizny. Szacunkowy koszt wykonania odwiertu, w zależności od średnicy rur, wynosi od 150 do nawet 300 zł za metr kwadratowy. Wykopanie studni głębinowej warto powierzyć profesjonalistom z doświadczeniem, gdyż wówczas mamy pewność fachowo wykonanej usługi.

Czy budowa studni głębinowej wymaga pozwolenia wodnoprawnego?

Zazwyczaj budowa własnego ujęcia wody nie wymaga pozwolenia wodnoprawnego. Oznacza to, że woda gruntowa przechodząca przez teren naszej posesji jest dostępna całkowicie za darmo, w nieograniczonej ilości. Istnieją sytuacje, w których konieczne jest pozwolenie na budowę studni głębinowej, jednak rzadko dotyczą one domów jednorodzinnych. Pozwolenie wodnoprawne będzie potrzebne, gdy: głębokość studni przekroczy 30 metrów kwadratowych, pobór wody okaże się większy niż 5 m3 na dobę, a zastosowana pompa głębinowa osiągnie wydajność wyższą niż m3/h. Takie okoliczności są jednak rzadkością, a tradycyjna studnia głębinowa z pewnością zaspokoi oczekiwania domowników.

Planując budowę własnego ujęcia wody na działce należy przestrzegać pewnych zasad. Studnia głębinowa powinna być zlokalizowana:

  • co najmniej 5 metrów od granicy działki,
  • 7,5 metra od przydrożnego rowu z wodą,
  • 15 od szamb, kompostowników,
  • 30 metrów od najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji,
  • 70 metrów od nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych.

Komu powierzyć wykonanie studni głębinowej?

Wiercenie studni głębinowej wymaga wiedzy geologicznej połączonej z praktycznymi umiejętnościami. Wykonanie własnego ujęcia wody najlepiej powierzyć profesjonalistom posiadającym odpowiednie uprawnienia. Doświadczony zespół zrealizuje inwestycję zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa wodnego oraz co najważniejsze - zapewni stabilność i bezpieczeństwo całej konstrukcji. Prawdziwym liderem wśród prac głębinowych jest niewątpliwie firma Hydra Studnie. Specjaliści zapewniają profesjonalną analizę warunków hydrologicznych na konkretnym obszarze, wiercenie własnego ujęcia wody wraz z uzbrojeniem.

Eksperci z Hydra Studnie do pracy wykorzystują wydajną wiertnicę gąsienicową, która umożliwia wykonanie głębokiego odwiertu, bez naruszania struktury działki. Oznacza to, że możemy wiercić studnię o głębokości nawet 100 metrów, bez obaw, że nasz trawnik ulegnie zniszczeniu. Hydra wykonuje pracę przez cały rok - niezależnie od pory roku. Dysponuje zaawansowanym sprzętem, który pozwala przewiercić się przez najtwardsze pokłady ziemi. Firma proponuje także szereg dodatkowych usług, do których należą czyszczenie i konserwacja, lokalizowanie ujęć wody za pomocą map hydrogeologicznych, czy regeneracja i likwidacja starych studni głębinowych. Hydra Studnie współpracuje z Klientami prywatnymi, a także firmami budowlanymi, energetycznymi, kopalnianymi i wodociągami. Zespół z Hydra Studnie zdaje sobie sprawę, jak kosztowna jest budowa studni, dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom Klientów oferuje pomoc w uzyskaniu kredytu i rozłożeniu płatności na wygodne raty.

Firma Hydra Studnie działa na terenie województwa podkarpackiego. Z usług firmy mogą skorzystać mieszkańcy miejscowości, takich jak: Jasło, Krosno, Dukla, Strzyżów, Lesko, Sanok, Rzeszów, Boguchwała, Dębica, Kolbuszowa, Ropczyce i innych. Hydra Studnie wykonuje również pracę w pobliskich miastach, należących do województwa małopolskiego, do których należą między innymi Gorlice oraz Biecz.

Jeżeli zainteresowała Państwa powyższa oferta, warto skontaktować się z firmą, aby uzyskać szczegółowe informacje:

Podsumowanie

Dostęp do czystej wody w miejscu zamieszkania jest podstawową potrzebą każdego człowieka. Dzięki niej możliwe jest nie tylko przygotowywanie posiłków, czy napojów, ale również utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny. W obecnych czasach szerokie grono inwestorów świadomie decyduje się na budowę własnego ujęcia wody. Studnia głębinowa, inaczej nazywana kopaną lub wierconą, to wykop w ziemi sięgający aż do poziomu wód gruntowych. Posiadając studnię na własnej posesji mamy nieograniczony dostęp do wysokiej jakości wody, zdatnej do picia, jak również podlewania roślin. Nie jesteśmy także uzależnieni od sieci wodociągowej i jej wzrastających cen, co niewątpliwie generuje spore oszczędności. Wykonanie własnego ujęcia wody warto powierzyć profesjonalistom, dzięki czemu będziemy mieli pewność dobrze zainwestowanych pieniędzy.


Napisz komentarz
Komentarze
ja 03.08.2022 08:10
15tyś za studnie głębinową o głębokości 30mb i nie jest pewne z wodą , sąsiad zainwestował i od półtora roku ma wodę ale niezdatną do niczego , cały czas żurek tak że nawet przy głębinówce jest ryzyko ale może rząd uruchomi program woda+

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023