Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2022 – pełen program
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Iwona szuka dawcy szpiku. Pomóżmy jej wrócić do normalnego życia!

Oceń

Gorliczanka Iwona Gurba mówi, że ma dwa marzenia: chce żyć i być mamą, patrzeć jak jej synowie dorastają i rozwijają się. Dla większości ludzi to takie oczywiste, ale w obliczu choroby zupełnie zmienia się postrzeganie świata.
Iwona szuka dawcy szpiku. Pomóżmy jej wrócić do normalnego życia!
Autor: archiwum prywatne

 

Wszystko zaczęło się we wrześniu 2020 roku. Od kilku tygodni bardzo słabo się czułam i w końcu trafiłam do szpitala, gdzie po wielu badaniach dostałam diagnozę – przewlekła białaczka z chromosomem filadelfia. To był dla mnie ciężki moment, a dodatkowo przez obostrzenia związane z pandemią nie było przy mnie nikogo bliskiego. Czułam niewyobrażalny strach.

Błyskawicznie rozpoczęło się leczenie, jak się później okazało, bardzo długie i męczące, które w dodatku nie przynosi zadowalających rezultatów. Lekarze zakwalifikowali Iwonę do zabiegu przeszczepienia szpiku. 

Oczywiście najpierw szukano dawcy wśród najbliższych kobiety, ale niestety nikt z rodziny nie może nim zostać, dlatego rozpoczęło się poszukiwanie dawcy niespokrewnionego.

Przed chorobą byłam bardzo aktywną osobą. Razem z dziećmi często chodziliśmy na spacery, jeździliśmy na wycieczki rowerowe, dużo podróżowaliśmy ze znajomymi, chodziliśmy po górach. Teraz zwyczajnie brakuje mi na to sił.

Iwona przyznaje, że największe wsparcie dają jej synowie – zachowują spokój i każdego dnia wspierają ukochaną mamę.

Myślę pozytywnie i mam nadzieję, że kiedyś znowu będzie normalnie. 

Chciałabym prosić Was, abyście się zarejestrowali jako potencjalni dawcy szpiku, bo w ten sposób możecie pomóc nie tylko mnie, ale również innym chorym czekającym na tę jedną najważniejszą wiadomość: jest dawca!

Pierwszym sposobem, aby zapisać do bazy potencjalnych dawców szpiku, jest zgłoszenie się do terenowego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w gorlickim szpitalu. Tam zostanie nam pobrana próbka krwi, po przebadaniu której będzie możliwe zapisanie się do bazy. 

Ważne jest to, że osoba, która chce zapisać się do bazy potencjalnych dawców szpiku, nie może mieć więcej niż 45 lat i nie może chorować na żadne przewlekłe choroby.

Drugim sposobem jest zamówienie pakietu ze strony DKMS. Najpierw odpowiadamy na kilka pytań na stronie www.dkms.pl i zamawiamy pakiet rejestracyjny, który przychodzi do nas doskonale opisany, więc każdy bez najmniejszego problemu poradzi sobie z przejściem całej procedury. 

Następnie trzeba wypełnić dołączony formularz, pobrać wymaz z wewnętrznej części policzka i odesłać wszystko w załączonej kopercie. 

Fundacja DKMS przebada wymaz i określi antygeny zgodności tkankowej, bo to na ich podstawie łączeni są dawcy i chorzy. Po wprowadzeniu naszych danych do bazy staniemy się aktywnym potencjalnym dawcą, co oznacza, że nasze zgłoszenie będzie brane pod uwagę przy każdym przeszukaniu bazy dla pacjentów potrzebujących przeszczepienia komórek macierzystych.

Jeśli okaże się, że jest osoba, której możemy pomóc, zostaniemy najpierw zapytani, czy podtrzymujemy swoją decyzję o oddaniu komórek macierzystych. Jeśli nasza odpowiedź będzie twierdząca, to zostaniemy wysłani na dodatkowe badania, a potem rozpocznie się proces organizacji pobrania komórek macierzystych. 

Te w 85 procentach przypadków pobierane są z krwi obwodowej. Dawcy zakłada się na przedramionach dwa dojścia dożylne. Z jednego krew wypływa i trafia do specjalnej maszyny, która odseparowuje krwiotwórcze komórki macierzyste. Następnie krew wraca do organizmu drugim dojściem. 

W 15 procentach przypadków szpik pobierany jest z talerza kości biodrowej, a nie, jak się powszechnie uważa, z rdzenia kręgowego czy kręgosłupa. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.

Zostań moim bohaterem i podaruj mi szansę na nowe życie!

 


Napisz komentarz
Komentarze
Lol 17.08.2022 13:15
Czy można to załatwić od ręki w krwiodawstwie? Czy trzeba się umawiać wcześniej

Miss Gi 14.08.2022 11:07
Nie jest powiedziane że pomimo kiedy dawca się znajdzie odpowiedni to nawet jak przeszczep się uda nie zawsze może się przyjąć.tez jestem chora po dwuch wznowach białaczki.zakwalifikowano mnie do przeszczepu.ale nie zgodziłam się na tego typu eksperyment na mnie bo też mam dla kogo żyć .mam męża i dzieci .od 2016 jestem na lekach i na przekur wszytskich żyje i mam się dobrze .widać ten na górze miał wobec mnie inny plan

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023