Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Modny przepis na zimę: keczup z cukinii. Jak przygotować najlepszy?

Podziel się
Oceń

Mamy pełnię sezonu na pomidory i cukinię. Połączenie tych smaków odpowiada bardzo wielu osobom, a przepis na keczup z cukinii to chyba jedna z najbardziej poszukiwanych obecnie receptur!
Modny przepis na zimę: keczup z cukinii. Jak przygotować najlepszy?

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Bo keczup z samych pomidorów to za mało!

Dobry keczup to zamknięcie smaku i aromatu pomidorów na wiele miesięcy. Koncentrat pomidorowy z własnych warzyw pozwala w zimie przygotować zupę pomidorową czy pyszny sos do mięsa. Przepisy na „keczupy” tak naprawdę często opisują różne możliwości zrobienia trwałych i dobrych przetworów, w których pierwsze skrzypce grają właśnie pomidorki. 
Od pewnego czasu królem poszukiwanych przepisów jest jednak keczup z cukinii.

Czym jest tak naprawdę?

Keczup z cukinii pojawia się w wielu wariantach (przykładowy przepis znajdziecie poniżej). Kluczowe jest to, że tak naprawdę to sposób na zachowanie na zimę cukinii. Proporcja cukinii do pomidorów lub koncentratu pomidorowego jest jednoznacznie po stronie cukinii. Nie jest to więc przepis, w którym wykorzystamy obfity zbiór pomidorów, ale przepis, który pozwoli nam zagospodarować cukinię. Pomidory są tutaj jedynie dodatkiem i kluczowym barwnikiem, któremu prawdopodobnie zawdzięczamy nazwę przetworu. Nazwa jest jednak tak rozpowszechniona, że właśnie ta będzie dalej wykorzystana. Poniżej znajdziecie przykładową instrukcję wykonania keczupu z cukinii oraz drugą: instrukcję wykonania keczupu z pomidorów, który doskonale się przechowuje i pozwala cieszyć się ich smakiem i zapachem.

Pierwszy przepis pozwoli Wam wykorzystać przede wszystkim cukinię, a drugi pozwoli wykorzystać pomidory.

Który wybierzecie?

Keczup z cukinii

Poszukując przepisu na idealny keczup z cukinii znajdujemy wiele jego wariantów. Kluczowa jest jednak proporcja i najważniejsze składniki. 

Do wykonania większości z proponowanych receptur potrzebujemy następujących produktów:

  • cukinii,
  • cebuli,
  • cukru,
  • koncentratu pomidorowego,
  • octu.

 Dodatkowo, dla wzmocnienia smaku potrzebne będą także przyprawy:

  • pieprz,
  • sól,
  • papryka w proszku (wedle uznania słodka bądź ostra),
  • czosnek (w zależności od przepisu proponowany będzie nam ten w ząbkach lub w proszku, częściej ten pierwszy),
  • starte jabłko.

Proporcje?

Większość przepisów podaje, że na każdy kilogram cukinii powinniśmy przygotować 1/3 kilograma cebuli, około 100-150 gramów cukru i około 25-50 ml octu (najlepiej winnego lub jabłkowego). Do tego na każdy kilogram cukinii potrzebować będziemy ok. 150 g koncentratu pomidorowego.

W nasze redakcyjne ręce trafiło kilka wersji tego przepisu: każdy różnił się przede wszystkim proponowanymi przyprawami i ich ilością. Dobieramy je wedle uznania: keczup możemy zrobić w wersji łagodnej i ostrzejszej, stąd, w zależności od przepisu pojawia się w nim więcej pieprzu i papryka chili lub też alternatywnie papryka słodka i brak dodatku pieprzu, który zastępuje odrobina przyprawy curry. Przetarte jabłko także może podbić smak dodając ciekawą nutę zapachową.

Proporcje podstawowych składników były niezwykle zbliżone do tych zaprezentowanych powyżej. Wszystkie zarekomendowano nam jako przepisy sprawdzone i gwarantujące pyszny przetwór.

Wykonanie

  1. Cukinię obieramy, myjemy i odcinamy końcówki. Usuwamy także nasiona, a całość kroimy na kawałki. Całość trzemy na tarce o grubych oczkach.
  2. Cebulę obieramy i trzemy na tarce o drobnych oczkach. Dodajemy do cukinii i posypujemy solą.
  3. Całość wkładamy do garnka i zaczynamy gotowanie dodając jednocześnie cukier. Całość powinna się gotował około 30 minut na średnim ogniu. Nie przykrywamy, regularnie mieszamy. Po upływie wskazanego czasu dodajemy ocet, przyprawy w proszku, opcjonalnie także starty czosnek. Gotujemy nadal przez kwadrans co jakiś czas mieszając. Całość mikstury powinna zacząć odparowywać i łączyć się w coraz bardziej jednolitą masę. Dodajemy koncentrat pomidorowy i gotujemy jeszcze kilka minut.
  4. W zależności od upodobania, przygotowany w ten sposób keczup z cukinii możemy zblendować, nadając mu jednolitą, gładką konsystencję.
  5. Gorący keczup przekładamy do przygotowanych uprzednio słoików. Zakręcamy szczelnie i pasteryzujemy. Tak zachowana cukinia będzie mogła przetrwać w spiżarni przez wiele miesięcy.

 

Keczup z pomidorów

Jeśli poszukujecie przepisu na przepis z pomidorów, który pozwoli wykorzystać obfite zbiory tego warzywa (choć botanicznie: owocu), to poniżej zamieszczamy uniwersalny przepis na keczup z pomidorów. Ponownie sprawdziliśmy kilka różnych typów przepisów, by ustalić proporcję, która sprawdza się w większości przypadków.

Kluczowe składniki niezbędne do wykonania każdego keczupu z pomidorów to: 

  • pomidory,
  • cebula,
  • czosnek,
  • cukier,
  • ocet.

Warto w tym przypadku podkreślić to, że jakość naszego keczupu i jego smak będzie w znacznej mierze uzależniona od gatunku pomidora, który wykorzystamy do jego wykonania. Znajdziemy wiele odmian pomidorów słodkich i mięsistych, maleńkich o przyjemnym łagodnym smaku, ale i tych, które mają piękne owoce a smak kwaskowaty, orzeźwiający. Wybierając idealny przepis musimy to wziąć pod uwagę. Bardzo kwaśne pomidory będą wymagały dobrania innego bukietu przypraw, niż te najsłodsze. Dobór przypraw w zależności od naszego upodobania będzie więc bardzo ważny.

W przepisach najczęściej polecanymi Odpowiednio znajdujemy różne warianty przypraw, które mogą się przydać w czasie wykonania:

  • pieprz,
  • sól,
  • goździki,
  • liść laurowy,
  • papryka (w zależności od wariantu: chili w proszku lub chili na surowo),
  • musztarda.

Proporcje

Tutaj znów kluczową rolę odgrywają pomidory i cebula. Najczęściej spotykana przez nas w przepisach proporcja wskazywała, by na każdy kilogram pomidorów przygotować około 150 gramów cebuli. Do tego 1-2 ząbki czosnku, 1/4 szklanki cukru, 1/4 szklanki octu i przyprawy.

Częstym dodatkiem do keczupu jest papryka. Tutaj, w zależności od przepisu proponowana nam jest surowa papryka słodka, jako jeden z głównych składników keczupu lub surowa papryka chili jako przyprawa. Poniżej przedstawiliśmy propozycję przepisu w tym drugim wariancie. Odpowiednio sól, pieprz do smaku i kilka goździków dla podkręcenia zapachu.

Wykonanie

  1. Pomidory sparzyć, obrać ze skórki i wyciąć twarde szypułki (niektóre przepisy sugerują także usunięcie nasion)
  2. Na patelni rozgrzewamy odrobinę oleju, na którym podsmażamy drobno pokrojoną cebulę, czosnek i odrobinę papryczki chili (i tu sugerowane jest usunięcie nasion, ze względu na ich szczególną ostrość)
  3. Podsmażone produktu wrzucamy do większego garnka, dodajemy pomidory i zaczynamy gotować całość.
  4. Kiedy całość zaczyna się gotować, dokładamy wszystkie preferowane przez nas przyprawy: kilka goździków, liść laurowy, pieprz itd. Na tym etapie nie dodajemy jeszcze soli, octu i cukru. Całość zostawiamy na małym ogniu na około 1,5 godziny, co jakiś czas mieszamy. Pomidory powinny zmięknąć, a całość przygotowanego keczupu powinna zostać zredukowana (nie przykrywamy całości, by woda mogła spokojnie odparować)
  5. W tym momencie warto zastanowić się, czy w słoiczku pozostawimy np. całe ziarenka ziela angielskiego i liście laurowe, czy też je usuniemy przez zamknięciem na zimę.
  6. Przed dodaniem soli, cukru i octu cały keczup możemy zblendować. Taki keczup przecieramy jeszcze przez sitko, pozbywając się niechcianych skórek, czy wspomnianych wcześniej ziarenek przypraw.
  7. Po dodaniu soli, cukru i octu w proporcji, która najlepiej będzie pasowała do wybranych przez nas pomidorów gotujemy keczup aż do chwili uzyskania odpowiednio gęstej konsystencji. Konieczne jest regularne mieszanie gęstniejącego przetworu.
  8. Gorący keczup przekładamy do przygotowanych uprzednio słoików. Zakręcamy szczelnie i pasteryzujemy.

 

A może Wy macie swoje sprawdzone przepisy na keczup?


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 7
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 15°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego