Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Aktorzy w wymownym milczącym marszu przeszli ulicami miasta [FOTO/VIDEO]

Podziel się
Oceń

Dzisiaj (19 sierpnia) dokładnie w 80. rocznicę likwidacji gorlickiego getta, odbyły się uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenia. O godz. 18, pod pomnikiem u zbiegu ul. Krzywej i Strażackiej, odbył się Apel Pamięci. Po nim, na Placu Dworzysko, zobaczyliśmy uliczną etiudę teatralną „Puste ulice” w wykonaniu Grupy Teatralnej Otwarte Drzwi i z gościnnym udziałem zaproszonych gorliczan.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

Uroczystość uczczenia 80. rocznicy likwidacji gorlickiego getta poprzedził Apel Pamięci i przemowy zaproszonych oficjeli, przedstawicieli konsulatu Niemiec, władz wojewódzkich i samorządowych.

Potem widzowie zwrócili się ku Placowi Dworzysko.

Aktorzy w wymownym milczącym marszu przeszli z ulicy Piekarskiej w stronę Maślanego Rynku. Tam zostały odczytane wspomnienia gorliczan i przywołane obrazy dni, kiedy likwidowane było gorlickie getto. Historie, które usłyszeliśmy, zaczerpnięte zostały z książki „Gorlickie ulice – tak je pamiętamy Stróżowska” Urszuli Karasińskiej. Teatralny obraz pozbawiony zbędnych efektów to swego rodzaju hołd znanym i bezimiennym ofiarom tamtych dni.

W połowie października 1941 roku utworzono na terenie Gorlic getto. Oprócz 3500 miejscowych Żydów, umieszczono na niewielkiej przestrzeni ludność żydowską przesiedloną także z okolicznych miejscowości. 

Od wiosny 1942 roku zaczęła się stopniowa, systematyczna likwidacja ludności żydowskiej w gettcie, dokonywana przez Niemców oraz policję ukraińską. Ostateczna likwidacja getta gorlickiego miała miejsce w sierpniu 1942 roku. W dniach 14-19 sierpnia Niemcy dokonali na terenie miasta, w tzw. Buciarni oraz w lesie Garbacz, egzekucji ok. 900 osób. Wywiezieni Żydzi gorliccy zostali zamordowani w Bełżcu prawdopodobnie 20 sierpnia 1942 roku.

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
igh 20.08.2022 08:02
oj pustoszeje to miasto , znowu ludzie wyjeżdzają

X 20.08.2022 07:55
Uważam, że oprócz I wojny światowej i totalnej ruiny naszego miasta (która to została również dotkliwie odczuta przez gorliczan wyznania mojżeszowego) to zarówno likwidacja getta i społeczności żydowskiej w Gorlicach stanowią dwie największe tragedie we współczesnej historii Gorlic. Cześć ich pamięci! w czasie II wojny światowej

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
ReklamaDodaj swoje ogłoszenie! Do 7 dni ZA DARMO |
Reklama
Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12