Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

To nie koniec zbiórek na „najdroższy lek świata”. Co dalej z chorymi na SMA?

Podziel się
Oceń

Koniec z horrendalnymi zbiórkami charytatywnymi? Niestety, nie. Jak wynika z przekazanych wczoraj informacji, od 1 września refundacją objęte będą już 3 leki, które pozwalają walczyć z SMA. Uczucia chorych osób są jednak mieszane.
To nie koniec zbiórek na „najdroższy lek świata”. Co dalej z chorymi na SMA?

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

SMA to rdzeniowy zanik mięśni – wyrok?

 

To bardzo rzadka, genetyczna choroba, która powoduje, że w rdzeniu kręgowym stopniowo zaczynają obumierać neurony odpowiedzialne za skurcze i rozkurcze mięśni. Bez tych impulsów mięśnie szkieletowe stopniowo słabną aż wreszcie zaczynają zanikać. W skrajnych przypadkach prowadzić może to do paraliżu częściowego, a nawet całkowitego. 

To choroba, która odbiera siłę mięśniom, które przestają wspierać człowieka. Jak podaje Fundacja SMA, choroba ta była najczęstszą genetyczną przyczyną śmierci dzieci do drugiego roku życia. Było tak do momentu wprowadzenia nowoczesnych leczenia farmakologicznego i opieki oddechowej.

Szacuje się, że co roku w naszym kraju rodzi się około 40-50 osób obciążonych tą chorobą. Ministerstwo Zdrowia informuje, że od kwietnia 2021 roku do lipca 2022 w gronie ponad 280 tys. dzieci objętych badaniami udało się zdiagnozować 38 noworodków z SMA. Od marca bieżącego roku wszystkie urodzone w Polsce noworodki są objęte badaniami przesiewowymi w kierunku tej choroby. To pierwszy, ważny krok do tego, by szybko rozpocząć skuteczne leczenie.

Chociaż od trzech lat w Polsce refundowane jest leczenie rdzeniowego zaniku mięśni. Do dyspozycji pacjentów był specyfik pod nazwą Spinraza.

Wskazywana jako najskuteczniejsza: terapia genowa lekiem Zolgensma nie była refundowana. Lek, którego koszt wynosił prawie 10 milionów złotych powodował, że w sieci regularnie pojawiały się zbiórki pieniędzy, które wydawały się niewyobrażalne. Wiele z nich doprowadzono do szczęśliwego końca, a rodzice leczonych tak dzieci chętnie informowali o postępach, które pojawiały się po zastosowaniu leczenia. 

Niestety, nie brakuje też historii, w których mali wojownicy przegrywali swoja walkę z SMA.

Takich wielkich dramatów wkrótce może być zdecydowanie mniej!
 

Konferencja Ministra Zdrowia, która wiele zmienia

Wczoraj (22 sierpnia) w godzinach południowych odbyła się konferencja prasowa Ministra Zdrowia, w czasie której Adam Niedzielski ogłosił nową listę refundacyjną. Będzie ona obowiązywała od 1 września 2022 r. To był moment szczególnie ważny dla rodziców dzieci, które walczą z SMA. Najpierw była wielka radość, a potem u niektórych pojawiło się rozgoryczenie. 

Dlaczego?

Na listę leków refundowanych z przeznaczeniem na leczenie SMA obok stosowanej już Spinrazy weszły  a liście znalazły się najnowocześniejsze leki przeznaczone do leczenia rdzeniowego zaniku mięśni: Zolgensma (onasemnogene abevarvovec – terapia genowa) oraz Evrysdi (risdiplam – terapia doustna).

Jeśli jednak spojrzycie na komentarze niektórych osób szczególnie zainteresowanych zdobyciem środków na lek Zolgensma, nie zobaczycie entuzjazmu. Chodzi o tych, którzy z chorobą swojego dziecka walczą już od kilku miesięcy. Wiele osób, które już teraz prowadzi zbiórki na „najdroższy lek świata” nie kwalifikuje się na dofinansowanie. Już teraz podejmowane są jednak kolejne rozmowy, by arbitralnie wyznaczoną granicę nieco przesunąć dla tych, którym pozostało najmniej czasu.

Zmiana jest rewolucyjna

Już niedługo wiele dzieci będzie mogło skorzystać z terapii genowej, która pozwoli im z dużym prawdopodobieństwem wygrać ze śmiertelnie niebezpieczną chorobą. 

Szansę na refundowane leczenie specyfikiem Zolgensma dostaną dzieci, które:

  • nie ukończyły 6 miesiąca życia (180 dni),
  • nie były wcześniej leczone na SMA,
  • są dziećmi przedobjawowymi lub objawowymi z bialleliczną mutacją genu SMN1 i z nie więcej niż trzema kopiami genu SMN2,
  • są/będą przebadane w ramach Rządowego Programu Badań Przesiewowych Noworodków w Polsce lub prenatalnie w Polsce.

Refundowany od 1 września lek Evrysdi (rysdyplam) będzie zaś dostępny:

  • od 2 miesiąca życia
  • dla dzieci z rozpoznaniem SMA typu 1, 2 lub 3 albo od jednej do czterech kopii genu SMN2
  • u tych, którzy mają przeciwwskazania do stosowania leczenia nusinersenem - Spinrazą.

To rewolucja, ale osoby, które już walczą z SMA nie będą mogły w pełni swobodnie korzystać z jej owoców. Jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia, obecnie w Polsce jest leczonych 810 osób z SMA, a od początku września będą mieli dostęp:

do pełnego spektrum innowacyjnych terapii.

 

Rodzice otworzyli szampany?

Niestety, nie wszyscy. 

Powody do radości są, ale jeśli sprawdzicie istniejące zbiórki, szybko okaże się, że w komunikatach do ofiarodawców nie pojawiają się na razie radosne wiadomości. Zbiórki się nie kończą, dlatego, że najskuteczniejsza terapia nie będzie dostępna dla wszystkich, w szczególności tych, którzy właśnie teraz są w trakcie zbiórki i np. już przekroczyli 6 miesiąc życia. Jest to najbardziej krytykowany obszar zmian, niestety, decyzja zapadła.

Niech Was zatem nie dziwią kolejne prośby i linki do zbiórek pieniędzy na terapię genową. Jeszcze przez pewien czas mogą być one organizowane przez tych rodziców, których dzieci z różnych względów nie będą kwalifikowały się na objęcie refundacją. Z czasem powinno być jednak ich coraz mniej. Być może też po prostu pojawią się wyjątki dla tych dzieci, które nie mogą już dłużej czekać na lek.

Jak wyjaśnia Fundacja SMA:

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez producenta, przygotowania do wprowadzenia leku Zolgensma do leczenia w Polsce potrwają 2–3 miesiące. Wynika to m.in. z konieczności przygotowania szpitali oraz przeprowadzenia przetargu na dostawę leku. Do tego czasu wszystkie dzieci, u których zostanie zdiagnozowany rdzeniowy zanik mięśni, będą rozpoczynały leczenie lekiem Spinraza.

Zmiana jest rewolucyjna i w przyszłości wielu osobom przyniesie ulgę. Trwające już procedury leczenia i zbiórki tak szybko się nie zakończą. Chociaż rodzice dzieci, które narodzą się dziś bądź za kilka dni obciążone ryzykiem wystąpienia SMA mogą spać spokojniej, trwa walka o życie nieco starszych, które już cierpią z powodu tej choroby. Czeka nas więc pewien okres przejściowy.

Warto o tym pamiętać, jeśli za jakiś czas znów zostaniemy poproszeni o wsparcie jakiejś zbiórki na ten cel. 

 

Źródło info: Ministerstwo Zdrowia, Fundacja SMA

 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 7
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 14°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego